"יפגעו בעצמן ובתושבים": 15 הערים הגדולות מקפיאות תכנון ובניה

מהבוקר: פורום ה-15, משבית את ועדות התכנון והבניה במחאה על חוק ההסדרים | ראול סרוגו, נשיא התאחדות הקבלנים, טוען בתגובה: "זהו גול עצמי של ראשי הערים הגדולות שפוגעים במתכוון בתושבים שלהם עצמם, שלא יוכלו להיכנס לדירותיהם ושבניית הדירות החדשות שלהם תידחה בחודשים ארוכים" 

תכנון ובנייה | אילוסטרציה: goir, שאטרסטוק

ערי פורום ה-15 הודיעו על השבתה באופן מלא של פעילות הוועדות המקומיות לתכנון ובניה החל מהיום, זאת, במחאה על כך שהממשלה לא הסירה מחוק ההסדרים את פרקי הלאמת הארנונה, התשתיות הלאומיות והתכנון ובניה.
לפי הודעת ערי פורום ה-15 "חוק ההסדרים שהממשלה מקדמת בימים אלה באופן דורסני וחסר תקדים יפגע קשות בסמכויותיו וביכולותיו של השלטון המקומי לבצע את תפקידיו, לנהל את ערי ישראל, ולתת שירותים לאזרחים ולתושבים".
בהודעה שנמסרה בשבוע שעבר נכתב כי "לפיכך ובהתאם להחלטת מליאת ראשי הערים של פורום ה-15 מעדכן הפורום כי היה והממשלה לא תסיר מהצעת חוק ההסדרים את פרק הלאמת הארנונה, פרק התשתיות הלאומיות ופרק התכנון ובניה, לרבות עצירת הפגיעה בהגנה על הסביבה והבריאות, עד ליום א' הקרוב, 19.3.2023, ישביתו ערי פורום ה-15 באופן מלא את פעילותן של הועדות המקומיות לתכנון ובניה, לרבות פעילות התכנון והרישוי. ככל שהממשלה תמשיך בקידום פרקים אלה, פורום ה-15 יחריף את המאבק, לרבות השבתת מערכת החינוך בערים".

"זהו גול עצמי של ראשי הערים הגדולות שפוגעים במתכוון בתושבים שלהם. ראשי הערים הגדולות בישראל לוקחים בשבי את תושבי הערים שלא יוכלו להיכנס לדירות שלהם שכבר נבנו ואת אלה שבניית הדירות החדשות שלהם תידחה בחודשים ארוכים. דווקא בתקופה של קושי אמיתי לצאת ולבנות דירות חדשות, השביתה הזו תפגע מאוד בהיצע הדירות ותגרום להעלאת מחירי הדירות ושכר הדירה" – כך הגיב היום נשיא התאחדות הקבלנים בוני הארץ, ראול סרוגו להשבתת פעילות תכנון ורישוי הבניה בידי ראשי  15 הערים הגדולות במדינה.  

נזכיר, כי מאז אמצע השנה שעברה צנח היקף התחלות הבנייה בישראל ביותר מ-15% ולהערכת ההתאחדות, הוא צפוי לעמוד הרבעון הנוכחי על 15,000 יחידות דיור או פחות. הירידות החדשות נמשכות והיקפי הבנייה נחתכים בעיקר לאור אי הוודאות בענף ובמשק והעלאת הריבית על ידי בנק ישראל.  

בהתאחדות הקבלנים בוני הארץ אומרים כי השביתה היא  צעד מוקדם מדי, שכן היא באה עוד לפני דיוני עומק ענייניים בין הממשלה לבין העיריות החזקות בישראל על דרישותיהן. "דווקא אנחנו הקבלנים יכולים לתווך בין העיריות לבין הקבלנים, שכן אנחנו אלה ויחד להגיע לכלים שיקדמו מהר יותר תחילת וסיום הבניה. העיכובים פוגעים קשות בזוגות הצעירים. להשבתה כזו, מצד ראשי הערים, תהיה גם תרומה שלילית באשר להעלאת מחירי הדירות, שדווקא עתה נמצאים בהתמתנות", הוא אומר.  

סרוגו הדגיש: "מדינת ישראל לא יכולה להרשות לעצמה עצירה של ענף הבנייה והתשתיות וכשזה קורה, המחיר שהיא משלמת הוא אדיר. הכלכלה הישראלית כולה תלויה בהמשך עבודת הבנייה. הענף שלנו הוא מהמעסיקים הגדולים במשק, עם מעל 250 אלף עובדים ישראליים ושיתוקו הוא פגיעה ישירה בהם. הענף שלנו הוא אחד הלווים הגדולים במשק והיקף האשראי שלו מהמערכת הבנקאית נע סביב טריליון שקל, ולכן שיתוקו הוא פגיעה מסוכנת מאוד ביציבות הבנקים ובמשק כולו". 

כתיבת תגובה