שוכחים את הקוד הסודי של הכרטיס? תבחרו אותו בעצמכם

יש לכם כרטיס אשראי עם שבב ונמאס לכם שמבקשים ממכם להקיש את הקוד הסודי בסוף הקנייה כי… בעצם שוב שכחתם אותו? • בנק ישראל יוצא לצעד נוסף בקידום החדשנות והנוחות בעולם התשלומים • מהיום הלקוחות יכולים לבחור קוד סודי אישי לכרטיסי החיוב 

השבב החכם בטכנולוגיית EMV בכרטיסי האשראי | shutterstock

בנק ישראל ממשיך לפעול לעידוד הטמעת חדשנות בעולם התשלומים בישראל ובין היתר בקידום עסקאות חכמות (עסקאות בתקן EMV). בקרוב, יהיה צורך להקיש את הקוד הסודי בכל שימוש בכרטיס אשראי (למעט ברכישה טלפונית או באינטרנט) – גם במשיכת מזומנים וגם בתשלום בחנויות. על מנת להקל על הלקוחות את ההסתגלות לשינוי, בנק ישראל דרש מהבנקים ומחברות כרטיסי האשראי לאפשר ללקוחות לקבוע בעצמם את הקוד הסודי של כרטיס החיוב החכם שברשותם (כרטיס עם שבב).  

ביצוע עסקאות חכמות בבתי עסק תוך שימוש בכרטיס החיוב הפיזי, מחייב לרוב הקשת קוד סודי. הדבר נפוץ בביצוע תשלומים בחו"ל ובקרוב גם באופן נרחב יותר בבתי עסק בישראל. אחד החששות של לקוחות שנוסעים לחו"ל ומעוניינים להשתמש בכרטיס החיוב שלהם, כמו גם של בתי העסק בישראל לקראת הטמעת התקן, הוא שהלקוחות לא יזכרו את הקוד הסודי במעמד התשלום בקופה בייחוד בכרטיס שאינו משמש אותם באופן שוטף למשיכת מזומנים.  

כדי לסייע לציבור הלקוחות ולאפשר מעבר קל יותר לביצוע עסקאות חכמות בבתי עסק, חייב הפיקוח על הבנקים את כל המנפיקים (בנקים וחברות כרטיסי אשראי) לאפשר ללקוח לשנות, על פי בחירתו, את הקוד סודי של כרטיס האשראי או כרטיס הדביט (SSP-Self Selected Pin). 

בהתאם לכך, כיום, כל הלקוחות יכולים להחליף את הקוד של הכרטיסים החכמים שברשותם במכשירים האוטומטיים למשיכת מזומנים  (ATM) של הבנקים ברחבי הארץ, בהתאם לסוג הכרטיס שנמצא ברשותו של הלקוח, כרטיס בנקאי או כרטיס חוץ בנקאי, ולפי הפירוט בטבלה הבאה:

כרטיסים בנקאיים

 

סוג הכרטיסניתן להחליף קוד במכשיר למשיכת מזומנים של בנק: 
כרטיס של בנק הפועלים  הפועלים
כרטיס של בנק לאומילאומי
כרטיס של בנק דיסקונטדיסקונט, מרכנתיל
כרטיס של בנק הבינלאומיהבינלאומי
כרטיס של בנק מזרחי- טפחותמזרחי-טפחות
כרטיס של בנק ירושלים ירושלים
כרטיס של בנק מרכנתיל דיסקונט, מרכנתיל
כרטיס של בנק יהביהב
כרטיס של בנק איגודלאומי
כרטיס של בנק מסדמסד, הבינלאומי

 

כרטיסים חוץ בנקאיים

 

סוג הכרטיסניתן להחליף קוד במכשיר למשיכת מזומנים של בנק:
כרטיס של ישראכרטהפועלים
כרטיס של כאלדיסקונט
כרטיס של MAX לאומי 

 

שירות חדש זה מאפשר לכלל הלקוחות להחליף את הקוד בכרטיסים החכמים שברשותם בדרך קלה ופשוטה ולקבוע צירוף של 4 ספרות אותן קל לזכור.  

מידע נרחב על החלפת קוד סודי ושאלות נפוצות נוספות (כגון: מהו תקן EMV, איך אני יודע שיש לי כרטיס "חכם", איך מחליפים קוד סודי בכרטיס, באיזו תדירות ניתן להחליף קוד סודי, האם אני יכול לבחור קוד זהה לכל הכרטיסים שלי, ועוד), ניתן למצוא באתר אינטרנט, בכתובת:  https://smart-card.org.il  או לחפש ברשת "בחירת קוד סודי חדש".

 

נגיד בנק ישראל, פרופ' אמיר ירון: "המעבר לכרטיס החכם על ידי השימוש בקוד סודי מהווה נדבך חשוב נוסף בשינויים שבנק ישראל מוביל יחד עם גורמים אחרים להקים תשתית של מערכת תשלומים חדשנית ובטוחה לטובת הצרכנים והעסקים. הרחבת השימוש בתקן EMV  תאפשר למשתמשים ליהנות מכניסה של נותני תשלומים נוספים, מפיתוח של כלים חדשניים על ידי החברות הקיימות, ותפעל להגדלת תחרות בתחום זה".

המפקחת על הבנקים, ד"ר חדוה בר: "היכולת של לקוח לבחור קוד סודי בכרטיס האשראי תסייע להפיג את החששות של מחזיקי כרטיסי החיוב ובתי העסק ממעבר לעולם חדשני של תשלומים. אימוץ תקן התשלומים המתקדם- EMV וביצוע עסקאות חכמות, יקדמו את החדשנות והאפשרות לבצע תשלומים באמצעים כגון ארנקים דיגיטליים, יתמכו בהגברת התחרות וכניסה של שחקנים חדשים לתחום התשלומים בישראל, ויפחיתו את סיכוני הזיוף ושימוש לרעה בכרטיסי החיוב. אני קוראת ללקוחות לבחור בעצמם את הקוד הסודי  – זה קל ומשפר את הנוחות – ולבתי העסק להצטרף למהפכת התשלום החכם לצורך הפיכת שוק התשלומים לשוק מתקדם יותר".

כתיבת תגובה