שורה של עונשים הוטלה על עבריינים כלכליים מסוגים שונים

מעל חמש שנים, קנס של רבע מיליון שקלים וחילוט של חמישה מיליון לעומד בראש ארגון פשיעה כלכלי • עונש מאסר לאחיו, שניהל את הארגון • שנתיים מאסר בפועל על מנהל תיקי השקעות למכרים וחברים, שיעניק פיצוי לנפגעיו • 9 חודשי מאסר לריצוי בעבודות שירות וקנס בסכום של 50,000 ש”ח נגזרו על בעל עניין ויו”ר דירקטוריון לשעבר בחברה ציבורית

סוף גנב | צילום אילוסטרציה: שאטרסטוק

בית המשפט המחוזי מרכז (השופטים סטולר, עטר וגורמן) גזר היום על יניב בן דוד עונש מאסר בפועל של חמש שנים וחודשיים, לאחר שהורשע במסגרת הסדר טיעון בעמידה בראש ארגון פשיעה כלכלי ובעבירות הלבנת הון. בנוסף, הוטלו על בן דוד קנס בסך 250 אלף ש”ח וחילוט בסך 5 מיליון ש”ח.

יניב בן דוד הוסגר לישראל מספרד לפני כשנתיים וחצי, לאחר חקירה סמויה ארוכה. על פי כתב האישום בו הודה, בן דוד עמד בראש ארגון פשיעה שמטרתו הפצת חשבוניות מס כוזבות, והפעיל מערך מתוחכם, שיטתי ומרובה משתתפים להפצה בישראל וקיזוז של חשבוניות מס כוזבות ולביצוע עבירות הלבנת הון. בן דוד התווה את מדיניותו הפלילית של הארגון, הנחה את הפעילים והחברים בו לביצוע עבירות פליליות, הורה על חלוקת הרווחים בין חברי הארגון ועוד.

250/200 סייד בר + קובייה בכתבה

באותה פרשה הורשע לאחרונה גם הראל בן דוד, אחיו של יניב, במסגרת הסדר טיעון, בניהול ארגון הפשיעה ובעבירות הלבנת הון, ונגזר עליו עונש מאסר בפועל של שלוש שנים ושמונה חודשים, וקנס בסך 250 אלף ש”ח. על פי כתב האישום בו הודה הראל בן דוד, שהוסגר גם הוא מספרד, הוא שימש מנהל בארגון והיה שני רק לאחיו יניב בן דוד, פיקח על פעילות הארגון אותה הורה אחיו לבצע, הכווין את פעילות פעילי הארגון ונתן להם הוראות והנחיות.

במסגרת הפרשה הורשעו גם שלוש חברות בשליטת יניב בן דוד, באמצעותן הפיץ ארגון הפשיעה את חשבוניות המס הכוזבות בעבירות הלבנת הון. עניינם של שמונה נאשמים בפרשה עדיין מתנהל.

יצוין כי בהתאם להחלטת ההסגרה של בית המשפט הספרדי שהתקבלה בעניינם של יניב והראל בן דוד, השניים לא הועמדו לדין בעבירות פיסקליות ובכלל זה בעבירות של הפצה וקיזוז חשבוניות מס כוזבות.

הפרשה נחקרה על ידי צוות חקירה מיוחד של היחידה הארצית למאבק בפשיעה הכלכלית (יאל”כ) שבלהב 433 במשטרת ישראל, חקירות מכס ומע”מ תל אביב ויחידת יהלום שברשות המיסים; ובשיתוף הרשות לאיסור הלבנת הון ומימון טרור.

התיק נוהל על ידי עוה”ד הילה גבאי, אוראל בן מוחה ועידו נולמן מפרקליטות מיסוי וכלכלה.

הליכי ההסגרה לוו על ידי עו”ד מתן עקיבא מהמחלקה הבינלאומית בפרקליטות המדינה.

870/135 ליינר ארטקל

בית המשפט המחוזי בתל אביב (השופט חאלד כבוב), גזר היום על מיכאל בביצקי, שניהל באופן פרטי תיקי השקעות עבור מכרים וחברים, עונש של שנתיים מאסר בפועל ופיצוי לנפגעי העבירה.

בביצקי הורשע במסגרת הסדר טיעון בעבירות של תרמית בניירות ערך, גניבה בידי מורשה, קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, זיוף בנסיבות מחמירות וניהול תיקי השקעות ללא רישיון.

לפי כתב האישום בו הודה והורשע בביצקי, בתקופות שונות בין השנים 2017-2012 ניהל חשבונות מסחר של לקוחות שונים ללא רישיון ניהול תיקים. בביצקי קיבל את הרשאת הלקוחות לפעול בחשבונותיהם על סמך מצגי שווא שונים הנוגעים למידת הסיכון בהשקעה ולמומחיותו. במסגרת המסחר שלח בביצקי יד בכספי המשקיעים על ידי ביצוע של כ-1200 עסקאות עצמיות בין חשבונותיו האישיים ובין חשבונות הלקוחות שהיו בניהולו, וכך העביר לחשבונותיו כ-300,000 ש”ח. בנוסף, בביצקי שלח ידו בכספי שניים מלקוחותיו בסך של 175,000 ש”ח כשהנחה אותם להעביר אליו כסף לצרכי השקעה ובפועל עשה בו שימוש לצרכיו.

בית המשפט קבע כי מעשיו של הנאשם “מצדיקים הטלת עונש ההולם את חומרת המעשים, את הנסיבות המחמירות של ביצועם, את הפגיעה המשמעותית לא רק במשקיעים שסבלו הפסדים כספיים אלא באינטרסים המוגנים של פעילות שוק הון שקוף והוגן”.

כתב האישום הוגש על ידי עו”ד הדס נאמן ארזואן ממחלקת ניירות ערך בפרקליטות מיסוי וכלכלה. התיק נחקר על ידי מחלקת חקירות מודיעין ובקרת מסחר ברשות ניירות ערך.

תשעה חודשים וקנס

כמו כן, גזר היום בית המשפט המחוזי בתל אביב (השופט חאלד כבוב) על שמואל הכהן, בעל עניין ויו”ר הדירקטוריון לשעבר בחברה הציבורית ג’רוסלם השקעות בטכנולוגיות, 9 חודשי מאסר לריצוי בעבודות שירות וקנס בסכום של 50,000 ש”ח.

הכהן הורשע בעבירות דיווח ושימוש במידע פנים במסגרת הסדר טיעון לפיו הכהן עתר לעונש של 6 חודשי עבודות שירות והפרקליטות עתרה לעונש של 10 חודשי מאסר בפועל וקנס כספי.

בגזר דינו, ציין בית המשפט כי “העבירות שביצע הנאשם פגעו בכללי המסחר בשוק ההון אשר נועדו להשרות ביטחון בקרב ציבור המשקיעים כי בעלי עניין ונושאי משרה אינם מנצלים מידע כדי לרפד את כיסיהם”.

בהחלטתו להטיל על הנאשם עונש מאסר לריצוי בעבודות שירות התחשב בית המשפט בנסיבות אישיות ומשפחתיות של הנאשם, בין היתר במצבו הרפואי. כן בהטלת הקנס התחשב בית המשפט בעובדה שהנאשם פושט רגל.

לפי כתב האישום בו הורשע הכהן, על אף החובה שחלה עליו כבעל עניין בחברה להודיע לה על שינויים בהחזקותיו, בשנים 2016-2014 לא דיווח הכהן על פעולות רבות של מכירת ורכישת מניות החברה על ידו.  בכך גרם הכהן לחברה לפרסם דיווחים מטעים לציבור ביחס להחזקותיו. כך למשל, היו תקופות שבהן הכהן החזיק בכ-10% בלבד ממניות החברה, אך החברה דיווחה לציבור שהוא מחזיק בכ-25%. השינויים בהחזקותיו של הכהן בוצעו בעקבות דרישת הבנק בו החזיק את מניותיו בג’רוסלם בשל חריגה מביטחונות לקו האשראי שסופק לו, ובמועדים אחרים הוא מסר לחברה הצהרות שתאמו את החזקותיו בפועל.  בשל כך, יוחסו לו עבירות דיווח ללא כוונה להטעות.

בנוסף, כתב האישום מייחס להכהן שימוש במידע פנים בקשר עם מכירת החזקותיה של ג’רוסלם בחברת מנטיס ויז’ן. ב-10.9.14 דיווחה ג’רוסלם כי מכרה את החזקותיה במנטיס לקרן ההשקעות טיטניום. הכהן מואשם כי טרם הדיווח לציבור רכש מניות ג’רוסלם בסכום של כחצי מיליון ש”ח, בעת שהחזיק במידע הפנים בדבר מכירת מנטיס המתגבשת. הכהן רכש את המניות במסגרת כוונתו והצהרתו המוקדמת להגדיל את החזקותיו בחברה, לא מימש את המניות לאחר הדיווח על עסקת מנטיס, והמשיך לרכוש מניות נוספות עד כחודש לאחר הדיווח.

התיק נוהל על ידי עו”ד הדס נאמן ארזואן ממחלקת ניירות ערך בפרקליטות מיסוי וכלכלה ונחקר על ידי מחלקת חקירות מודיעין ובקרת מסחר ברשות ניירות ערך.

Inner 620/130

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה