שנאה וצביעות: גלובס והארץ במצג שחוטא לאמת

ברק והנאום בהפרדה: האם אנשי השוויון וטוהר המידות תוקפים את אהרן ברק אבי השיטה, כי הם לא זכו להבין את ההבדל הלא כל כך דק בין מרחב ציבורי לפרטי?, או שפשוט שנאת האחר הזועקת מגרונם לא נעצרת גם כשזה נוגע לרבם האהוב?

אהרן ברק בנאומו בקמפוס החרדי בקריה האקדמית אונו | צילום: יח"צ

ביום חמישי האחרון, שבוע לאחר הופעתו של השופט בדימוס אהרן ברק בפני סטודנטים חרדים בקמפוס החרדי של הקריה האקדמית אונו, הופעה שנערכה מול קהל של גברים ונשים שישבו בהפרדת מחיצה (שנחשפה לראשונה באתר ביזנעס), פרסם עיתון הארץ מאמר מערכת בו הוא תוקף את ברק. במאמר תחת הכותרת "הגם אתה אהרן ברק?" נטען כי יש עקרונות יסוד שלא מתפשרים עליהם, וכי הסכמתו של ברק להפרדה ולאפליית הנשים תביא בסופו של דבר לשינוי במרחב הציבורי של מדינת ישראל.

עוד לא יבש הדיו וחן מענית, כתב לענייניי משפט של העיתון גלובס, נתקף קנאת סופרים ובעיתונו שיצא באותו יום אחרי צהריים תקף גם הוא את ההחלטה של ברק למסור את הרצאתו למרות המחיצה, כשהוא טוען שברק שדוגל בשוויון לא היה אמור לנאום בכנס בו הנשים מופלות לרעה בכך שלא ישבו בערבוביה יחד עם הגברים.

250/200 סייד בר + קובייה

מענית מגדיל לעשות בכך שהוא גם מספר סיפור, הוא מספר על אישה שמצביעה לשאול שאלה אולם אין סיכוי שמר ברק יראה אותה בגלל המחיצה. הוא גם מתאר אשה נוספת המטופלת בתינוק, שמשתוקקת לשמוע את דברי הנשיא לשעבר למרות שלבה עם תינוקה. לסיום הוא גם קובע בוודאות כי לא יתכן שהנשים רוצות גם הן בהפרדה, על סמך תגובה שמצא בפייסבוק. בהמשך מאמרו מענית מציג אופציה כי למרות זאת יתכן והופעתו של ברק כדאית, ולו בכדי שישכילו אותם חרדים פרימיטיביים.

אני קורא את אותן שורות שכותבים אנשים שמשתייכים לכאורה למחנה ממנו בא ברק, ואי אפשר שלא להידהם מעוצמת הצביעות ושנאת האחר שטמונים באותן מילים של שוויון.

עובדות מסולפות

ראשית לעובדות, בשונה מאותם כותבים, אני נכחתי באולם ההרצאה, ואני יכול לומר בצורה הברורה ביותר שהתמונה שנבחרה היא לחלוטין מגמתית. באותה כיתת לימוד בה התקיימה ההרצאה היו הרבה יותר גברים מאשר נשים, לכן המחיצה לא נקבעה בדיוק באמצע ולנשים הוקצה כשליש מהאולם. הנשים לא הופלו, ניתנו להם מקומות ראויים באותה המידה ומנקודת מבטו של המרצה, ניתן היה לראות את כל המשתתפים (בדקתי זאת). יתרה מכך במהלך ההרצאה נשאלה שאלה ע"י אחת המשתתפות שישבה בשורה האחרונה והיא נענתה ע"י ברק. אותה "אשה מסכנה" עם העגלה, היא אמה של אחת המצטיינות שזכתה לתעודה באותו הכנס, האם טיפלה בתינוקה של בתה, בזמן שזו קיבלה את אותו פרס על הבמה בה נכח ברק.

בנוסף, טענתם של דורשי השוויון כנגד הפרדה מגדרית יכולה להתקבל במקומות ציבוריים. נאומו של ברק התבצע בקמפוס פרטי שמיועד למגזר החרדי. קמפוס שהלומדים בו משלמים שכר לימוד משולש ביחס לאוניברסיטה, רק בכדי לשמור על אורחות חייהם. למרות שלדעת רבים מהחרדים התעמר בהם ברק בכהונתו בעליון במספר פסיקות, כאשר הוא התארח אצלם בקמפוס, חלקם הגדול חלקו לו כבוד וישבו לשמוע את מה שאמר. ברק שהבין את ההקרבה מצדם ואת הכלת האחר והשונה כל כך, הודה להם בראשית דבריו על כך וביקש כי יהוו גשר בינו כנציג מערכת המשפט לבין הקהילה החרדית. הוא הוסיף ואמר כי חשוב שתהיה הידברות כזו בכדי שהצדדים ידעו להכיל אחד את השני. ברק גם הגיע להרצאה מלווה באשתו השופטת אלישבע ברק שישבה בקהל הנשים וכיבדה את האכסניה אליה היא הגיעה.

ניתוח משפטי מטעה

אם לגעת בחלק המשפטי של העניין, העתירה כנגד תכנית "משפיעים" בבית הדין לעבודה התבססה על כך שהמדינה היא שמפעילה אותה, כלומר דווקא בגלל שזו המדינה. כך גם העתירה כנגד המל"ג המאשר את התואר של מכללות המקיימות הפרדה, הטענה מופנית כלפי המל"ג, לא כלפי המכללות. אולם לבוא ולטעון כי באירוע פרטי במקום פרטי יכול מאן דהוא להכתיב לאנשים כיצד להתנהג, זו תוצאה של שנאה עיוורת. ואם ברק רוצה ליצור קו של הדברות הוא מוכרח לציית לחוקי המקום כפי שהוא מצפה שיצייתו לחוקי המדינה במרחב הציבורי. ברק בהרצאתו סיפר כי יש לו קרובי משפחה חרדים שהוא משתתף לעתים בשמחותיהם, האם גם כאן קם משהו ומחה על כך שהאירוע מתקיים בהפרדה?

ואחרי כל המתקפה הצבועה הזו אי אפשר שלא להרהר האם צדקו אלו מהסטודנטים החרדים שסירבו להשתתף באותה הרצאה ואמרו שטוב לא יצא משם, או על הדתיים הלאומיים מבין הסטודנטים שלא היו מסוגלים לסלוח לאדם שנופף כל השנים בזכויות האדם והקניין, ואפילו על חשבון חשש פגיעה בחיי אדם, עד שזה הגיע לבתים שלהם בגוש קטיף. כנראה התנבאו אלו מראש, כי למרות שחשוב לכבד ולשמוע גם דעות של אחר, במחנה הזה יסקלו גם את אבי השיטה אם יעז להושיט יד לשלום לחרדי.

 

 

ממערכת עיתון הארץ נמסר בתגובה: "אין לנו מושג מה עושה פרופ' אהרן ברק בחייו הפרטיים, ובוודאי שלא נכתוב מאמרי מערכת על אירועים פרטיים שבהם הוא משתתף. כתבנו על נאום פומבי שלו במוסד אקדמי, שבהחלט נופל בהגדרת "המרחב הציבורי".

מחן מענית נמסר: "ככל הנראה לא הבנתם את המאמר. הוא נתן 2 זוויות מבט שונות לחלוטין על אותו אירוע. אף אחד לא בא בטענות על כך שאשה באה עם תינוקה להרצאה. בדיוק להפך. נראה שיש לכם טעויות רבות בהבנת הנקרא. חבל".

Inner 620/130

מומלץ עבורך

2 תגובות ל: "שנאה וצביעות: גלובס והארץ במצג שחוטא לאמת"

  1. "אי אפשר שלא להדהם מעוצמת הצביעות ושנאת האחר…
    ואני אומר, אי אפשר שלא להדהם מעוצמת הצביעות שלך בעצמיך הכותב שורות אלו, מה שאפילו עולה חדש מהקוטב יודע מה באמת קןרה פה בארץ ומי אלה באמת התקשור-תנים שמייללים על הצבור החרדי כמו תנים.
    תגידו, לא נמאס לכם כבר לקרוא לפושרים הללו חרדים? או לפחות חרדים-לאייט בע"מ?
    תאמינו לי, אני לא רובוט…

  2. אני ממש לא נדהם מכלי תקשורת שכבר מזמן חצו את הגבול של ההיגיון בכל מה שקשור לשפיטה של מה שהצד הד י מבחינה פוליטית מבצע

כתיבת תגובה