שר הרווחה: תיתכן תוספת של עד 10 מיליון לעמותות

בשנת 2022 עומד תקציב הביטחון התזונתי על 46 מיליון ש' המעוגנים בבסיס התקציב, ובסה"כ עומד תקציבן על 106 מיליון שקלים | שר הרווחה חושף, כי תיתכן תוספת של עד כ-10 מיליון לעמותות הסיוע | צוות היגוי מיוחד בראשות המשנה למנכ"ל, בוחן תכניות נוספות בתחום הביטחון התזונתי | המספרים המלאים נחשפים: כמה משפחות קיבלו סיוע מעמותות הרווחה?

שר הרווחה מאיר כהן מציג את דוח העוני | צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

תקציב התמיכה לעמותות לסיוע במזון (ביטחון תזונתי) נמצא בשנת 2022 לראשונה בבסיס התקציב. "המשרד תומך, באמצעות עמותות, בפרויקטים של סיוע בסלי מזון / כרטיסי מזון לנזקקים לשני חגים בשנה. כמו כן, המשרד תומך בפעילות שנתית של חלוקת כרטיסי מזון / סלי מזון בכל חודש מחודשי השנה למשפחות", את הדברים אמר שר הרווחה מאיר כהן במענה לח"כ משה אבוטבול שהגיש שאילתה בנושא.

עוד הוסיף השר כהן כי "פרויקט נוסף של חלוקת מנות חמות במסגרות הזנה או משונעות לבתי נזקקים באמצעות עמותות על בסיס יומי.

"מבחן תמיכה נוסף אשר מגבה את פעילות כלל חלוקות המזון בחגים ובמשך השנה הוא פרויקט עמותות גג, המגייסות עודפי פירות וירקות ומזון יבש לעמותות קצה ברחבי הארץ לחלוקה למשפחות החיות באי ביטחון תזונתי, מעשירות את סל הסיוע למשפחה כמו גם מגדילות את היקף החלוקה למשפחות נוספות".

בהמשך תשובתו, פירט שר הרווחה את התקציבים שאושרו במשרד הרווחה לעמותות העזרה. תקציב 2021 – אושר סך 39 מליון שקלים לעמותות. בתקציב 2022 אושר 46 מליון שקלים לעמותות (תוספות של 7 מיליון מהשנה הקודמת) ועוד תיתכן תוספת של בין 5-10 מיליון".

משה אבוטבול | צילום: פלאש 90

כמו כן ציין כהן כי "מיזם לביטחון תזונתי: כ-270 תמיכות אושרו: תמיכות לשני חגים, בכל חג למעלה ממיליון שקלים, ראשי בתי אבל קיבלו סיוע לחג. 261,000 ראשי בתי אב קיבלו סיוע אחת לחודש מעמותות מזון. כ-12,500 ראשי בתי אב קיבלו סיוע יומי במנה חמה. כ-11,000 ראשי בתי אב הסובלים מאי ביטחון תזונתי מתמשך קיבלו סיוע חודשי בסך 500 שקלים בכל חודש. עמותות גג סייעו ל 80,500 משפחות בכל חודש בסל מזון ולעשרות עמותות בעודפי מזון".

בנוסף, בשנת 2022, הסכום הכולל של המיזם לביטחון התזונתי עתיד להיות 106 מיליון שקלים – מתוכם 46 מיליון שקלים בבסיס התקציב.

במענה לשאלה נוספת של ח"כ משה אבוטבול, שתהה האם הסכום שיוקצב לעמותות אמור לגדול, השיב שר הרווחה כהן, כי משרדו הקים צוות היגוי בראשות המשנה למנכ"לית המשרד, להוציא מן הכוח אל הפועל תכניות בתחום אי ביטחון תזונתי כולל מיפוי והגדלת תקציב.

כתיבת תגובה