תורת המכרזים: הסנדלר הולך יחף וגם עורכי דין טועים

לא פעם אתם ניגשים למכרז תוך קבלת ייעוץ משפטי. אתם מניחים, אולי בצדק, שהכל סגור וחתום לנוכח הליווי המשפטי ולא מן הנמנע שכך הדבר. אבל תאמינו או לא, גם עורכי דין טועים. נשמע לכם מוזר? קראו את הכתבה

אילוסטרציה: PhuShutter | שאטרסטוק

זוכרים את הביטוי “הסנדלר הולך יחף”? ובכן, אמירה זו נכונה לפעמים גם על עורכי דין שכן גם הם משתתפים לא אחת במכרזים לשירותים משפטיים, וגם הם, יכולים לטעות במסגרת הגשת הצעותיהם – ובכך, להיפסל.

מתי טעות תעלה במכרז ומתי לא?

לפני חמש שנים פרסם משרד האוצר מכרז לבדיקה מקצועית של חיובי מיסוי עירוני המוטלים על משרדי ממשלה. בהתאם לתנאי המכרז, כל הצעה הוגשה מטעם קבוצה: משרד עורכי דין לצד חברה מקצועית ששיתפו ביניהם פעולה.

כאשר הצעתה של אחת מן הקבוצות הוגשה בצורה לא תקינה, שכן שמו של משרד עורכי הדין שהשתתף במכרז כלל שם משפחה של שותף נוסף שבפועל לא היה חלק מהמשרד בעת הדיון. ובכך – הערבות הבנקאית ניתנה לשם “מומצא”. נוסף לכך, לשם המשרד נוספה הסיומת בע”מ.

בפועל התברר שכאשר הבנק מסר את כתב הערבות עדיין היה אותו עורך דין שותף במשרד, אך לאחר תקופה מה פרש. בהקשר לכך, קבע בית המשפט שמדובר באותה אישיות משפטית כך ששינוי השם כנראה איננו משפיע על חובותיה וזכויותיה בתיק זה. מצד שני, לנוכח תוספת המילה בע”מ לשם המשרד, נפסלה הצעת הקבוצה כולה.

פסילה: בין גישת בית שמאי לבית הלל?

במקרה אחר, במסגרת הצעה למכרז שהוגשה על ידי משרד עורכי דין – הוסיף המשרד להצעתו את השם “המוכר ברבים” של המשרד. כלומר, שם המותג שלו. תוספת זו נכתבה לצד השם המקורי, מה שיצר בין היתר אי התאמה בין שם המציע לשם המצוין בערבות, לכאורה.

מאידך, עיון במוצגים מלמד כי התוספת הופיעה בהצעה של המציעים לצד שמם הרשמי וזאת באופן מובחן – בשורה נפרדת ואף בתוך סוגריים. כלומר הערבות הוצאה כדין בהתאם לשמו הרשמי של המשרד. עובדות אלו גרמו לבית המשפט לא לפסול את ההצעה.

עולה השאלה מדוע בדוגמא הראשונה נפסלה ההצעה, ובשנייה לא? הסיבה פשוטה: בהצעה הראשונה השם המקורי – שונה – לשם אחר, ובהצעה השנייה – לצד השם המקורי – התווסף שם אחר.

אם כן, כפי שאתם רואים, גם עורכי הדין עלולים לטעות. מה שמביא אותנו לשאלה הבאה: האם ייתכן שהיועצים עצמם זקוקים לייעוץ כשמדובר בפרויקט משל עצמם? שאלה זו אינה נשאלת בציניות. הרי דבר ידוע הוא שרופא אינו מאבחן את עצמו ותמיד רצוי שיהיה לצדו מישהו אובייקטיבי.

אדם כזה, אובייקטיבי, חיצוני, רלוונטי ונדרש לכל מי שניגש למכרז ומעוניין לחסוך לעצמו טרטור ועוגמת נפש. משום שכאשר מדובר במכרזים, הליך שזוכה להקפדה משפטית יתרה, דיוק הוא שם המשחק. בברכת מכרזים מוצלחים ומניבים.

רוצים לדעת עוד על מכרזים? לחצו כאן

ono-side
inner

כתיבת תגובה