תכניות ליצמן למגזר החרדי: עכו, עפולה חריש ודימונה

ראשי הערים עלו ובאו לפגישות שזימן השר הנכנס יעקב ליצמן במשרד השיכון • תוצאות עדיין לא נרשמו, אך על המפה כבר מונחות התכניות הבאות של משרד השיכן למגזר החרדי, לפחות לפי גורמים שדיווחו על כך לעיתונות הכלכלית ולכתבי הנדל”ן • מה על הפרק?

חריש | צילום: פלאש 90

לא בטוח שההדלפות האלה טובות לליצמן כמו לראשי הערים המעורבות שלא רוצים את החרדים, אך לא בטוח שאת ליצמן מעניין מה כותבים עליו בעיתונות הכלכלית שלא מפסיקה ממילא לנשוך אותו ולהציג אותו בתמונה המפורסמת עם הספודיק כדי לשים אותו ללעג בעיני הקורא החילוני המצוי.

כך למשל, הבוקר חשף מדור הנדל”ן ב-TheMarker, כי ליצמן מקדם את מענקי הדיור בפריפריה במטרה להתחיל תהליך שיאפשר רכש דירות יד שניה בערים דימונה, עפולה ועכו. האחרונה, היא פתרון של אלפי יח”ד במכרז שנכשל פעם אחר פעם בשנים האחרונות.

250/200 סייד בר + קובייה בכתבה

לפי כתבה של יעל דראל וגילי מלניצקי הבוקר, ליצמן מקדם במרץ את תוכניתו להעניק מענקים לרוכשי דירות זולות בפריפריה, ובוחן את נכונותם של ראשי העיריות בפריפריה לשווק מחדש קרקעות לדיור בהיקף נרחב, ששיווקן נכשל – בין השאר לטובת אוכלוסייה חרדית.

דה מרקר חשף, כי משרד הבינוי והשיכון פנה באחרונה לראשי עיריות עפולה, דימונה ועכו בנוגע למכרזי ענק בשטחם, שאפשר יהיה לשווק בהם יחידות דיור בעיקר עבור האוכלוסייה החרדית, וכי ליצמן נפגש בימים האחרונים עם בני ביטון, ראש עיריית דימונה ויו”ר פורום ערי הפיתוח, כדי לבחון את נכונותו לקלוט אוכלוסייה חרדית בדימונה. ביטון לא הכחיש את הפגישה אך לא חשף מעבר לכך.

עכו ממעוף הציפור. צילום: יגאל דקל

לפי הפרסום, תכנית המענקים אמורה להחליף את תוכנית מחיר למשתכן, ותכליתה מענק לרוכשי דירות שמחירן עד כחצי מיליון שקל ביישובי הפריפריה. כפי שפורסם קודם לכן (ביום ה’) בחדשות ‘משפחה’, לימן מקדם את העיר החרדית בשפיר, לעומת כסיף שהוא מתנגד לה.

Inner article

עכו, עפולה וחריש

לפי הכתבה עולה עוד, כי גם עיריית עכו קיבלה פנייה ממשרד הבינוי והשיכון לגבי הקמת שכונה חרדית, כחלק מהסכם הגג שנחתם במאי 2017, שבו הוכרז על שיווק של כ-17.8 אלף יחידות דיור, מסחר ותעסוקה. בינתיים שווקו בעכו כ-2,000 יחידות דיור חדשות בלבד. אף שמדובר לכאורה בנתון עגום ביחס ליעד, הוא מבטא תוספת גדולה (כמעט 10,000 תושבים) לאוכלוסיית העיר הפריפריאלית, שמדורגת באשכול 4 מתוך 10 בסולם הסוציו-אקונומי. אחד המוקדים שמושכים את תשומת לבם של אנשי משרד הבינוי והשיכון הוא תוכנית שערי עכו, שאושרה באמצעות הוועדה הארצית לתכנון ולבנייה של מתחמים מועדפים לדיור (הוותמ”ל). זהו מתחם בן כ-8,000 דירות חדשות שאמור להתווסף לעיר, אולם השיווקים הראשונים של פחות מ-2,000 יחידות דיור טרם צלחו, ובמשרד מקווים כי אפשר יהיה לשווק מחדש את הקרקעות לאוכלוסייה חרדית. – כותבים דראל ומלניצקי.

במענה לבדיקת TheMarker בעיריית עכו עלה כי ההצעה לא נדחתה על הסף והבהירו כי תנאי מהותי להצלחה בשיווק הדירות בתוכנית הוא פיתוח אזור התעסוקה והתעשייה בפרויקט שער העיר, שיסייע ביצירת מקומות תעסוקה לאוכלוסייה שתגיע. העירייה מעוניינת גם בקידום פרויקטים נוספים שהוצעו במסגרת התוכנית – הקמת תחנת רכבת נוספת וכן מרכז תחבורה.

דימונה הישנה והחדשה | מקור הדמיה: משרד השיכון

הכותבים הזכירו גם את עפולה כאופציה למכרזי בינוי ושיווקים שונים. ‘ביזנעס’ יוסיף כי בשבוע האחרון נערכו כנסי מכירות רבים לגבעת המורה, למאות יח”ד בהיענות ציבורית רחבה. וזאת עוד לפני שיווק דירות ע”י משרד השיכון.

נציין, כי ממשרד הבינוי והשיכון נמסר בתגובה לכתבה, כי “שר הבינוי והשיכון יעקב ליצמן מגבש בימים אלה תוכנית לאומית להתמודדות עם מצוקת הדיור בישראל, תוך התייחסות לכלל האוכלוסיות והמגזרים בישראל. חלק מהנושאים שהוזכרו בפנייה נבחנים לעומק ויוחלט לגביהם בקרוב.

משום מה, בחרו הכותבים שלא להציף את חריש על דגלם – או שמקורותיהם לא דיווחו להם על כך – אך ‘ביזנעס’ מזכיר, כי גם ראש מועצת חריש, יצחק קשת, נקרא לפגישה כבר לפני שבועיים במשרד השיכון, והדיון עסק בצרכי העיר כמו גם באפשרויות השיווק העתידיות שלה.

נציין כי בשבוע שעבר נערכו גם מספר כינוסים לרוכשים מבני היישוב היישן (ירושלים, בית שמש) בנוגע לרכישת דירות ע”י חרדים מחברות בנייה שלהן דירות ריקות רבות בחריש, ולפי המארגנים דווח על רמת התעניינות גבוהה.

Inner 620/130

מומלץ עבורך

28 תגובות ל: "תכניות ליצמן למגזר החרדי: עכו, עפולה חריש ודימונה"

 1. חריש ורק חריש
  חבל על הזמן אל תחכו
  כל תכנון עתידי יגיע לביצוע בעוד 10 שנים לפחות
  10X12X3500=420.000 ש”ח שכירות שהולכים לפח
  בעוד המשפחה לא מצליחה להתבסס בעבודה יציבה ומוסדות לימוד כאשר רוב ההכנסה נאכלת על שכירות
  התארגנו בקבוצות וקנו בחריש הקבלנים מתחננים דירות ריקות או בשלבי בניה מתקדמים כמו כן אלפי יח”ד מאושרות לבניה
  יכולים ליצור מסה של שכונות חרדיות במחירם של כ800.000 ש”ח אל תתיחסו לרעשי רקע
  של כמה אינטרסנטים חריש זה הדבר הכי קרוב לבני ברק 35 ד’ דרך כביש 6 וזה עוד לפני החיבור בישיר לכביש 6
  שיקצר משמעותית את זמן הנסיעה

 2. למה לא חריש ?
  פשוט , אין שם כבר דירות זולות לחרדים והעיר כבר ברובה המוחלט חילונית ודתית…

 3. בחריש יש מצעד גאווה ועסקים שפתוחים בשבת.
  אל תתנו לעסקנים חרדים לעבוד עליכם ואל תשימו את כספיכם על קרן הצבי

 4. כסיף יכולה להיות בני ברק של הנגב.עיר מרכזית שלפי התוכנית
  תהיה בת 25 אלף דירות כל עשר למשפחה חרדית ממוצעת זה בין רבע מליון לשלוש מאות אלף.אבל כיוון שזה מאיים על ההגמוניה הבני הברקית.מיד כל העסקים מתנגדים.

 5. אין טוב ממראה עיניים. לכו לחריש ותראו עיר חרדית מדהימה.מושקעת פי כמה וכמה מאלעד ומבני ברק. נקיה להפליא. תשתיות לימוד לחרדים.מקוואות. בתי כנסת וכוללים. הכל כבר קיים ופועל. לא להתרשם מחבורת חילונים החרדים לגורלם בחריש המפרסמים שטויות באינטרנט.פשוט ללכת לראות.

 6. חריש כבר נפלה לחילונים ואין מה להתעקש אליה. עדיף להתחיל משהו חדש ולעשות אותו כמו שצריך מאשר לנסות לתקן משהו שבור.

 7. חריש לא אופציה בכלל התחבורה הציבורית שם כמעט ולא קיימת. בלי רכב אי אפשר להסתדר.

 8. בנתיים נראה שעפולה הכי מתאימה לנו, הכי הרבה דיור פנוי, מחיר זול יחסית, ותשתית של עיר קיימת ועובדת.

 9. רק חריש.

  יוסי כותב התגובה הראשונה, מצדיע לך.
  כל מי שכותב אחרת אינטרסנט!

 10. רק חריש!

  בפורים אומרים וגם וגם… בדירות מה שיש פשוט לחטוף ובודאי הציבור החרדי. עיר מדהימה, מיקום אסטרטגי.

  בחור ליטאי בוגר בית מדרש עליון גר בחריש.
  0584663348.

 11. חריש זאת אופציה בתנאי שיש לכם רכב , עבודה, ושהיא עיר מעורבת. אם כן זה אחלה מקום.

 12. אנו גרים בחריש כבר שנתיים
  העיר מעורבת לחלוטין. חרדית היא לא, וגם לא תהיה.
  יש אמנם בתי כנסת ומקוואות אך מבחינת אוכלוסייה הכל מעורב.
  יש חנויות לא כשרות וחנויות שפתוחות בשבת.
  התושבים פה לא יתנו לחריש להפוך לחרדית…
  היא לא קרובה אפילו להיות חרדית
  אנשי השיווק של חריש החרדית משקרים במצח נחושה.

 13. חריש או כסיף????
  עדיף ציפור אחת ביד, משתיים על העץ.

 14. חח אין פה שום מצעדי גאווה
  וגם אם היה לצערינו יש גם בירושלים
  זו עיר דתית חד משמעית
  ותוספת חרדית תחזק את המעמד לחלוטין

 15. רק חריש חברים כאחד חרדי שגר בחריש מקום שמניף לעצמו את דגל האחדות לקבל כל אדם והרוב המוחלט הוא דתי חרדי באו המוןןן חרדים ויש גם מענה לחרדים יש 2 תלמודי תורה יש בית יעקב לבנות רוצים לפתוח גם סמינר בית יעקב מקום שעוד ידובר הרבה יש כאן מיעוט קיצוני חילוני שמפחד שיבואו הרבה חרדים ובגלל זה אומר לכם מצעד גאווה וכו’ אבל חוץ מבמחשב לא רואים אותם באמת, עיר שיש בה הרבה תורה וכדאי לבוא בהמוניכם דירות עדיין זולות כדאי עכשיו מאשר להפסיד את הרכבת שיעלו המחירים. יש פה קהילה יציבה ומגובשת יש סופרים חרדים ובעיקר אהבת חינם לרוב.

 16. חריש דתית חרדית ימנית רוב מוחץ. יש עיתון חרדי שמשקף את האמת של העיר ולא את המיעוט. בואו בהמוניכם.

 17. חריש אבודה. היה נסיון לא מוצלח ולצערינו החילונים השתלטו בעזרת בג”ץ.
  צריך לקוות שכסיף או עפולה יצליחו יותר

 18. מעניין מדוע הר יונה ג שבנוף הגליל כלל לא נמצאת על המפה יש תוכניות מוכנות של אלפי דירות משרד השיכון כבר השקיע מאות מיליונים בתשתיות בפועל כבר גרות מאות משפחות בעיקר מהמגזר החסידי ויש בנוסף ראש עיר שמעוניין בחרדים
  למה זה פחות טוב מדימונה או עכו?

 19. בבחירות האחרונות המפלגות החרדיות קיבלו רק 15% מהקולות בחריש.
  תסתכלו בתוצאות הבחירות ותבינו איזו אוכלוסיה יש בחריש.

 20. מה ההבדל בין חריש לעכו ודימונה ושאר מקומות ……פשוט מאד חריש מקום מדהים ומרווח עם סופר חרדי [מעיין 2000] אז נכון שזו עיר מעורבת אבל עדיין הרבה יותר טובה מעכו ודימונה וכולי אם נדע [ובפרט אנחנו הליטאים ]להתארגן ולבוא למקום זה יכול להיות אופציה מדהימה

 21. רק חריש בואו לחריש אחלה עיר יש הכל מהכל חנויות סגורות בשבת הרבה דתי תורני וחרדי

 22. בתוך שנה חריש תהיה יותר חרדית מכל פרפריה אחרת עפולה ירוחם כרמיאל וכדו’ תקשבו לנתונים באיגוד זוכי חריש026442087 שיש כבר קרוב ל300 זוכים חרדים ואין שום סיבה שלא יבאו לגור שם אז גרעין חזק של חרדים קיים כבר רק צריך תחבורה שזה פשוט מאוד וזה יהיה בקרוב ממש כל התחבורה לצפון עוברת בכביש 6 הצמוד זה אומר להכניס חלק מהקווים כמה פעמים ביום ויש כבר תחבורה אז למי שחושב ללכת יותר רחוק כרמיאל צפת עפולה כשתושבי חריש ירדו לפניו באוטובוס ויהיה לו עוד שעה וחצי נסיעה שלא יבכה!!!

 23. רק חריש יש כבר תולדות והסעות

 24. חריש זה המקום היחיד עם אופציות מוחנות לשיווק מידי במרכז הארץ ובמחירים נורמליים (חריש דרום 1400 דירות ומתחם הטרפז 650 דירות ועו”ד)
  אם ליצמן רוצה להשאיר חותם בקשר למצוקת הדיור החרדי זה רק ע”י הפיכת חריש לבית שמש מס’ 2
  אגב העתודות בניה של חריש הם כמו של ב”ש 250.000 תושבים
  כבר היום ניתן לראות את הנהירה החרדית לחריש הן במחיר למשתכן והן בשוק החופשי בקרי החרדית (אזור ר”ח ספיר)
  במחיר למשתכן זכו 500!! משפחות חרדיות בשנה וחצי האחרונים בעיקר בשכונת בצוותא ניתן לשמוע עוד על העיר בקו
  המידע של “איגוד הזוכים החרדיים חריש” 02-6442087

 25. עפולאים לא רוצים משתמטים בעיר שלהם!!!!!!!! אל תבואו! אנחנו רוצים מהנדסים,רופאים, ישראלים יצרנים וציוניים שלא רוצים להפריד בין נשים לגברים. אין לכם מה לחפש בעפולה, לא ניתן לכם להפוך אותה לטבריה!!!!

 26. קניתי שם בשכונת בצוותא והלכתי לראות את העיר נכנסתי לכולל ברחוב ספיר וראיתי הרבה אברכים יושבים ולומדים כמו שצריך והתרגשתי מהפוטנציאל של העיר והמשכתי לעוד שכונות וראיתי שיש בכמה שכונות קהילות חרדים ובתחילת החורף מתאכלס שכונה של בוגרי ישיבות ליטאיות פשוט לסוע בעיר ולראות המון חרדים כמובן גם חילונים אבל זה לא ככ משנה כי הם רואים את המסות של החרדים שקונים ובאים אז כולם כבר בדרך להתעופף משם
  אז קדימה לעיר חריש החרדית…

 27. גם אני מישיבת “כנסת יחזקאל” באלעד ועוד מלא חברים אני מכיר אישית מישיבות ליטאיות שקנו בחריש וזה דבר שפתאום יראו אותו עוד שנה שנתים איך נפתחות קהילות אחת אחר השניה ואני אומר לכם זה יהיה בית שמש 2 אבל אח”כ זה יהיה מאוחר וגם אם יש משהוא שקצת מסתפק זה ודאי השקעה מצוינת שלא תמצא אותה בכל הארץ אפשר לברר אצל הרב ברוורמן הרב של ביתר וכן אצל הרב סילמאן בב”ב שממליצים ממש על העיר וכן דיברתי עם שלשה שמאי מקרקעין שכל אחד אמר לי לחטוף את זה ואחד ההוכחות הגדולות תראו איך הם מפחדים וכל הזמן אומרים שלא שווה לחרדים להגיע מענין ממתי הם כל כך דואגים לכסף שלנו? ועיין לעיל. תבדקו ותהיו בהלם מקהילות שיש שם ואכמ”ל ויש מענה אונשי באיגוד זוכי חריש שמספרו צינו לעיל שאפשר לברר שם וכן לשמוע פרטים על העיר

 28. רק חריש ושוב פעם רק חריש

כתיבת תגובה