תקציב המדינה והתכנית הכלכלית אושרו בכנסת בקריאה ראשונה

בצל הסערה ברחובות: מליאת הכנסת אישרה את תקציב המדינה והתכנית הכלכלית לשנים 2023-2024 בקריאה ראשונה | תקציב המדינה לשנת 2023 יעמוד על כ-484 מיליארד שקל וב-2024 על כ-514 מיליארד שקל | בחודשיים הקרובים יידרשו שינויים רבים עד לאישור התקציב לשנתיים בקריאה שניה ושלישית

שר האוצר בצלאל סמוטריץ' במסיבת עיתונאים בהצגת התקציב | צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

תקציב המדינה והתוכנית הכלכלית לשנים 2023-2024 אושרו במהלך הלילה האחרון (ב') בקריאה ראשונה במליאת הכנסת.

התכנית הכלכלית תטפל בבעיות המבניות של המשק, תוך מיקוד בכמה יעדים מרכזיים: הפחתת יוקר המחיה, הגברת התחרות והפחתת הריכוזיות במשק, האצת פרויקטי תשתית לאומיים וטיפול בשוק הדיור, ייעול המגזר הציבורי, הפחתת הבירוקרטיה והרגולציה למגזר העסקי ולאזרח ומלחמה בהון השחור.

תקציב המדינה לשנת 2023 יעמוד על כ-484 מיליארד שקל וב-2024 על כ-514 מיליארד שקל.

עיקרי הרפורמות שנכללות בתכנית הכלכלית:
– חוק תשתיות לאומיות
– הקרן להגדלת ההשקעה בתושב ולתמרוץ דיור
– רפורמה בוועדות המחוזיות לתכנון ובנייה
– רפורמה בשוק השכירות
– צמצום הנטל הרגולטורי במוצרי מזון ובפירות וירקות במטרה להפחית את יוקר המחייה
– צמצום תופעת כפל ביטוחי הבריאות
– הגברת התחרות בשוק התשלומים
– חיוב להעברת כספים בין אפליקציות P2P
– הגברת השקיפות בעמלות הבנקים
– צמצום עיוותים בענף התיווך לביטוח ולחיסכון
– הגברת התחרות בענף התיווך לביטוח ולחיסכון הפנסיוני
– הקלה על הדרישות הבירוקרטיות של עוסק זעיר
– שינוי רגולציה לעידוד פיתוח וחדשנות ברוקחות
– מעבר מתלוש שכר בכתב לתלוש דיגיטלי
– הקלת העומסים ושיפור הזמינות במערכת הבריאות הציבורית
– צמצום ההון השחור, הפשיעה בתחום השוק האפור והשימוש במזומן
– צמצום השימוש בחשבוניות פיקטיביות

 

שר האוצר, בצלאל סמוטריץ': "אני מברך את חבריי לקואליציה על אישור תקציב המדינה ואת התכנית הכלכלית לשנים 2023-2024 בקריאה ראשונה. לנגד עינינו דבר אחד בלבד – טובתם של אזרחי ישראל. כולם. זהו תקציב אחראי ומוטה תשתיות וצמיחה, ואנחנו עושים כל שביכולתנו לשמור על כלכלת ישראל ולפעול לרווחת אזרחיה. אני גאה בתקציב הזה ומבקש להודות לכל אחת ואחד מעובדי משרד האוצר על עבודתם ועל מסירותם למען מדינת ישראל, ליו"ר הכנסת וליועצת המשפטית של הכנסת, לאנשי משרד המשפטים ולחבריי בקואליציה על שיתוף פעולה למען כלכלת ישראל".

מנכ"ל משרד האוצר, שלומי הייזלר: "אנו מתקדמים לעבר תקציב אחראי ומאוזן שמגיע יחד עם תוכנית כלכלית רחבה ומשמעותית שתקדם את הכלכלה הישראלית. בתוכנית הכלכלית ישנם שורת צעדי עומק הכוללים השקעות משמעותיות בתשתיות, בהאצת פתרונות דיור, תחבורה ואנרגיה, יחד עם קידום חוק תשתיות לאומיות שיחתוך בבירוקרטיה המעכבת את פרוייקטי הענק, הסרת חסמים בתחום הדיור וצמצום בירוקרטיה לעסקים – צעדים שיתרמו ישירות לשיפור איכות החיים של כלל אזרחי ישראל".

הממונה על התקציבים, יוגב גרדוס: "הממשלה עשתה היום צעד נוסף ומשמעותי בדרך לאישור תקציב המדינה והתכנית הכלכלית לשנים 2023-2024. לפנינו עוד עבודה רבה בחודשיים הקרובים עד לאישור החקיקה בקריאה שניה ושלישית, שלאחריה המשק הישראלי יהנה מתקציב אחראי ושורה ארוכה של רפורמות מבניות שיגבירו את הצמיחה. אני מודה לעובדות ועובדי אגף התקציבים והלשכה המשפטית במשרד האוצר, הייעוץ המשפטי לכנסת ומשרד המשפטים על עבודתם המאומצת לטובת התקציב".

כתיבת תגובה