תתאושש? האוצר ורוזנברג יזרימו לאל-על 100 מיליון דולר נוספים

באל על ביקשו מהמדינה סיוע בסך 150 מיליון דולר, ובסופ”ש הודיעה החברה לבורסה כי באוצר נענו לבקשתה, חלקית | החברה ניצבת בפני השקעה נוספת של הבעלים בסך 93 מיליון דולר, 43 מיליון דולר במסגרת ההסכם עם המדינה מחודש מרץ השנה, ו-50 מיליון דולר במסגרת מתווה הסיוע החדש, סכום זהה להשקעתה של המדינה במסגרת הסכם הסיוע | זאת, בנוסף לכ-150 המיליונים שהשקיעה משפחת רוזנברג

מטוס אל על | צילום: משה שי, פלאש 90

באל על ביקשו מהמדינה סיוע בסך 150 מיליון דולר, בארקיע וישראייר ביקשו מהמדינה סיוע בגובה של 35 מיליון דולרים ו-20 מיליון דולרים בהתאמה. בסוף השבוע האחרון הודיעה חברת אל על לבורסה כי במשרד האוצר נענו לבקשתה (לפחות באופן חלקי).

חברת אל על נקלעה עם פרוץ משבר הקורונה לסערה כלכלית. קרקוע המטוסים וסגירת השמיים, כמו גם ביטול התוכניות לפתיחת יעדי טיסה חדשים גרמו לחברה לעבור לשליטת משפחת רוזנברג החרדית.

250/200 סייד בר + קובייה

המשפחה השקיעה עד כה באל על למעלה מ-150 מיליון דולר. כספים אדירים אלו לא עזרו לחברה להיחלץ מהמשבר שהלך והתמשך, וכמו שאר חברות התעופה הישראליות האחרות היא הגישה בקשה מהמדינה לסיוע.

על פי ההודעה לבורסה, מנכ”ל משרד האוצר רם בלינקוב שלח מכתב לאל על בו הוא מודיע על סיוע של 50 מיליון דולרים שיועדו לסיוע לחברה במהלך 12 החודשים הקרובים. לפי דיווח ב’כלכליסט’, לא מדובר בסיוע בהיקף שקיבלו בענף המלונאות, הדגישו. כמו כן בתמורה נדרשת אל על לשורה של צעדים בתמורה ל-50 המיליונים שיועברו לחברה בצורה של אג”ח המיר למניות, ללא בטחונות וללא ריבית צמודה לדולר או למדד המחירים למשך שלוש שנים.

עוד הוחלט באוצר כי החברה תוכל לפרוע את אגרות החוב או לחלופין להנפיק מניות לציבור. כאשר בכל מקרה, המדינה לא תוכל להחזיק מעל 24% ממניות החברה, לעומת 15% כיום. העובדה שאחזקת המדינה מוגבלת ל-24% מעלה כי היא מצידה אינה מעוניינת להשתלט חזרה על החברה. אלא מעוניינת לסייע לבעלים בסדרת פעימות המוגבלת לשנה להחזיק בחברה, וזאת בכפוף לביקורת של האוצר על סדרת צעדי התייעלות שייעשו בחברה, אשר ישפיעו על הפעימות.

Inner article

בכך ניצבת החברה בפני השקעה נוספת של הבעלים בסך 93 מיליון דולר, 43 מיליון דולר במסגרת ההסכם עם המדינה מחודש מרץ השנה, ו־50 מיליון דולר במסגרת מתווה הסיוע החדש, סכום זהה להשקעתה של המדינה במסגרת הסכם הסיוע. וזאת בנוסף למעלה מ-150 המיליונים שכבר הושקעו על ידי משפחת רוזנברג.

מעיקרי המכתב שנשלח לחברת אל על על ידי רם בלינקוב מנכ”ל משרד האוצר עולה, כי החברה נדרשת לכמה צעדי התייעלות והבטחת התבססותה. כך ניתן למצוא את הדרישה להתחייבות להקלה על תזרים המזומנים על ידי הקטנת פירעונות בגין החוב הפיננסי. בנוסף לצעד זה דורשים באוצר את יעדי לוח הזמנים של מכירת המטוסים על ידי החברה, כמו גם התחייבות של החברה למכור חלק משמעותי של מועדון הנוסע המתמיד.

ב’כלכליסט’ הודגש כי הדרישה לגעת במועדון הנוסע המתמיד יכול להיתקל בהתנגדות מצד אל על, השומרת בקנאות על חשאיות היקף הפעילות והרווחים של המועדון. עם זאת מרסיסי מידע שקיבצו הצטיירה תמונה של מועדון משגשג במיוחד. בתחילת השנה, במכתב פרידה של מנכ”ל המועדון ליאור טנר, עלה כי מחזור הסליקה השנתי של המועדון מסתכם ב-30 מיליארד שקל ועל פי ההערכות נכון לסוף הרבעון הראשון של 2021, עמד על 2.38 מיליון חברים, וכמות כרטיסי האשראי הממותגים עמדה על כ-306 אלף כרטיסים.

מאל על מסרו בתגובה לכלי התקשורת: “כפי שדיווחנו לבורסה, החברה מצויה במו”מ עם האוצר ועם הבשלת השיחות והגעה להסכם מחייב נדווח לציבור”.

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה