תתחילו לתכנן: כאן תטיילו בחול המועד

אם אתם אוהבים לרכב על אופניים ומחפשים תוואי מושלם, נחל ציפורי הוא המקום המועדף • אם אתם בעניין של מירוצי פורמולה או סתם כך מעוניינים לצאת עם המשפחה בימי חול המועד למקום מרתק וייחודי, זו ההזדמנות שלכם להשתתף באירוע סוכות מיוחד בשדה תימן • ואם בא לכם לראות ציפור שיר שדאתה מהונגריה עד לכאן, אגמון חפר ממתין לכם, שם – ליד נחל אלכסנדר • ומה תראו בנחל שקמה?

נחל ציפורי | צילום: עמיר חיל

רגע אחרי שאנו מתבשרים על המחאות החוזרות ונשנות נגד חילולי שבת, מן הראוי לתת את דין הקדימה בחול המועד הקרוב ל'מוטור סיטי'. זו קיבלה החלטה תקדימית ולפיה מרוצי פורמולה לא יתקיימו בשבת. בניגוד לחברות אחרות בארץ ובעולם שמקיימות את עיקר פעילותן בימי שבת וחג, החליטה 'מוטור סיטי' שלא לאפשר חילולי שבת ולהציע את החוויה הסוחפת גם למשפחות מהמגזר החרדי.

אז מה יש לנו שם? מסתבר שחלוצת הפעילות המוטורית ומרוצי הפורמולה בארץ, הקימה עבורנו את מסלול מרוצי המכוניות הארוך במדינה.

Noam1 – Box

המסלול, שממוקם בסמוך לעיר באר שבע ואורכו כ-2.1 ק"מ, יכלול נסיעות מאתגרות לקהל הרחב עם נהגים מקצועיים, מרוצים של רכבי פורמולה יוקרתיים לראשונה בישראל, דירוג אופנועי כביש מובילים, תחרויות בין רכבי על, מרוץ ברכבי פג'ו קאפ פופולריים ומופעי דריפט עם למעלה מ-10 רכבים.

בנוסף, יתקיימו במקום פעלולי מכוניות ואופנועים ומופעים של רכבי ואופנועי שטח. המרוצים ייערכו על ידי נהגים מנוסים ומקצועיים ברכבים בעלי טכנולוגיות מתקדמות וביצועי מהירות מרשימים. רכבי הפורמולה מהווים את חוד החנית של מרוצי המכוניות בעולם, הם נודעים בזכות יכולת ההאצה הפנומנלית שלהם, והם יגיעו לראשונה לישראל כדי להשתתף בתחרויות על מסלול 'מוטור סיטי'.  

בימי חול המועד סוכות, יום שלישי ורביעי א' וב' של חול המועד (25-26.9), תקיים 'מוטור סיטי' אירוע סוכות מושקע שיציע פעילויות מגוונות לכל המשפחה.

אירוע ההשקה יתקיים במתחם מיוחד שהוכשר למטרה זו בשדה תימן, שליד באר שבע. במהלך שני ימי ההשקה יתקיימו מרוצי פורמולה בהשתתפות רכבי פורמולה יוקרתיים לראשונה בישראל, תצוגת רכבים מרשימה, תצוגת טכנולוגיות רכב ותחבורה חכמה, אטרקציות ייחודיות לילדים ומשפחות, סימולטורים מתקדמים, אזורי צפייה וצילום למופעים המוטוריים ועמדות רישום לקורסי נהיגה והדרכות.

מוטור סיטי. צילום: יח"צ

לרשות הבאים, שיוכלו ליהנות משהות מרתקת עם המשפחה במתחם הרכבים, יעמדו סוכה כשרה, דוכני מזון ושתייה קלה. הנוכחים יצפו במרוצי פורמולה, יחוו מופעי רכבי פג'ו קאפ פופולריים, יעקבו מקרוב אחר פעלולי אופנועים וייהנו מנהיגת שטח מקצועית בצמוד לנהגי מרוצים מנוסים.

מדובר באחד המסלולים הארוכים והמאתגרים בארץ שאורכו 2.1 ק"מ, וזו הפעם הראשונה בישראל שרכבי פורמולה עולים על הכביש.

לבאים – חניה מוסדרת חינם. כרטיסי כניסה למקום ניתן יהיה להשיג בקופות בכניסה למתחם. ולרכישה מוקדמת של כרטיסים במחיר מוזל התקשרו: *8949.

ואיך מגיעים? פשוט, כותבים 'פארק מוטורי מוטור סיטי שדה תימן' בווייז.

 

נחל ציפורי: למטיילים ולרוכבי אופניים

תוואי נחל ציפורי – בין אלון הגליל לראס עלי – הפך לשכיית חמדה ומקור משיכה למטיילים, לרוכבי אופניים ולמשפחות המבקשות לטייל בחיק הטבע,  בזכות עבודות שיקום וטיפוח נרחבות במימון הקרן לשטחים פתוחים של רשות מקרקעי ישראל

פרויקט השיקום וההכשרה משתרע בתוואי נחל ציפורי מאלון הגליל ועד ראס עלי דרך כעבייה.

עבודות השיקום השתרעו לאורך מספר קילומטרים וכללו הנגשת הנחל למטיילים ורוכבי אופניים על ידי הכשרת שביל לאורכו של הנחל,  שיקום מבני ואקולוגי של הערוץ  והכשרת חניון יום במפגש הנחלים ציפורי-יפתחאל.

שכיית חמדה של ממש. נחל ציפורי | צילום: עמיר חיל

כמו כן כלל הפיתוח שתי טיילות: ׁטיילת כעביה וטיילת ראס עלי וכן שיקום מעיין הסוסים. בנוסף נבנו לאורך התוואי מסלולי רכיבה לרוכבי אופניים המתחברים במספר מקומות למערך שבילי אופניים ארציים ביער ציפורי וביער קרית אתא.

במסגרת הפרויקט, שמימנה הקרן לשטחים פתוחים, על פי תכנית אב המקודמת ע"י רשות ניקוז ונחלים קישון, הוחזרו מיני צמחים אופייניים לאזור, ושוקמו בתי גידול. כמו כן טופלו גם מפגעים סביבתיים כדוגמת ערמות הפסולת הקיימות לאורכו של הנחל; הורחקו מינים פולשים (כגון קיקיון מצוי, לכיד הנחלים, אזדרכת מצויה, סולנום זיתני ועוד); נחסמו דרכי הגישה לרכבי שטח; ונשמר חיץ מהשטחים החקלאיים הקיימים לצמצום זיהום מחומרי ההדברה.

אגמון חפר: למשפחות ולמטיילים

מטיילים ומשפחות יכולים בעונה זו של השנה ליהנות מאגמון חפר לאחר שזה פותח, שוקם והונגש להנאת הציבור הרחב במסגרת פרוייקט מיוחד שנועד להשיב בתי גידול לחי ולצומח וליצור אתר בילוי מהנה ואיכותי למטיילים.

פיתוח אגמון חפר הוא חלק מפרויקט שיקום נחל אלכסנדר והוא עוסק בשימור ובהעשרת בתי הגידול בעמק חפר, שיפוץ מאגר תפיסת מי שיטפונות והבטחת קיומו של ממשק אקולוגי בין השניים.

האתר נמצא   במועצה האזורית עמק חפר, בצמוד לנחל אלכסנדר, דרומית לקיבוץ עין החורש ממערב לכביש 6 וממזרח לכביש 4,  ומשתרע על שטח של כ-335 דונם  והפיתוח הוא פרי שיתוף פעולה בין רשות מקרקעי ישראל – הקרן לשמירה על שטחים פתוחים –  רשות ניקוז ונחלים שרון, המשרד להגנת הסביבה, רשות הטבע והגנים והמועצה האזורית עמק חפר.

הקרן לשטחים פתוחים של רשות מקרקעי ישראל הקצתה 4 מיליון ש"ח לטובת הכשרת שביל היקפי הכולל 6 עמדות מסתור ותצפית, לרווחת המבקרים, שימור והעשרת בתי הגידול אשר יסייעו בשמירה והגנה על השטחים הפתוחים והמערכות האקולוגיות, תוך שילוב ואיזון בין צרכי התושבים, המטיילים והסביבה בדרך של ממשק אקולוגי שתאפשר שמירה על אופיו הייחודי של האזור גם לדורות הבאים.

באגמון חפר מקננות אלפי ציפורי שיר ומעט עופות מים, הוא אתר חנייה בנדידה לעשרות אלפי ציפורים, בעיקר אלו החובבות סבך צמחיה וביצה ולאחרונה הופיעה בתחנת הטיבוע שבאגמון חפר, קנית קטנה, ציפור שיר עם טבעת מהונגריה. בחורף האגמון הוא בית-חם ועשיר במזון לברווזים, אנפות ועופות דורסים. בסתיו ניתן לראות באגמון חפר, אנפה אפורה ואנפית סוף, מגלן חום וביצניות, טבלן גמדי וקרקירים (ברווזים) ובסבך הצמחייה מקפצות קניות, סבכיים ובשולי הבריכות נחליאלים צהובים. עופות דורסים, שקנאים וחסידות חולפים מעל האגמון החל ממחצית הסתיו ואז ניתן לשבת בגבעת התצפית וליהנות מעוצמתה של נדידת הציפורים.

אגמון חפר | צילום: יח"צ

כחלק מהפרויקט משוקם מאגר לתפיסת מי שיטפונות האפשר ניצול כמות מי הגשמים במקום לטובת הנחל, לצרכי הפארק ולבתי הגידול שבו. המיזם משלב ראיה עתידית וחשיבה סביבתית המשלבת בין צרכי הטבע בעלי החיים, הצמחייה והמערכות האקולוגיות הייחודיות של המקום אשר יזכו לשיפור משמעותי לבין ההזדמנות הניתנת לציבור הרחב ליהנות ממסלול ייחודי סביב בריכות עין החורש ונקודות תצפית על מהמגוון הביולוגי הקיים במקום.

פארק אגמון חפר פתוח מהשעה 08:00 בבוקר ועד חצי שעה לפני השקיעה.

נחל שקמה: לחובבי צפון הנגב

פעולות השיקום וההנגשה של נחל שקמה בצפון הנגב שנערכו לאחרונה, גם הן הפכו את האתר לאטרקטיבי למטיילים.

מדובר בפרויקט סביבתי חשוב הממוקם  בדרום  הארץ. במסגרת הפרויקט, הונגש האתר לציבור באמצעות שיקום והסדרת דרך נופית לאורך פארק שקמה והקמה של נקודות עצירה המאפשרות ליהנות מהפיתוח. בתכנון הושקעו ראיה עתידית וחשיבה סביבתית מתקדמת לטובת בעלי החיים, הצמחייה והמערכות האקולוגיות הייחודיות של המקום וכן לטובת הדורות הבאים שייהנו מפירות הפרויקט ושיקום הסביבה.

פארק שקמה מתאפיין במגוון רחב של בתי גידול ייחודיים הדורשים את שימורם והגנתם וזאת משום שנחל שקמה מהווה אזור מפגש בין אקלים ים תיכוני בצפון לאקלים מדברי בדרום. אזור הנחל כולל בתוכו חלק ניכר מרכסי הכורכר החופיים הפנימיים שנותרו לא מופרים ומהווים בית גידול למינים ים תיכוניים, מדבריים וחופיים יחודיים.

נחל שקמה | צילום: אורטל צבר

במסגרת הפרויקט אשר קודם ע"י מנהלת פארק נחל שקמה באמצעות רשות הניקוז שקמה בשור יחד עם הקרן לשמירה על שטחים פתוחים של רשות מקרקעי ישראל, הוקצו כ-1.4 מיליון ₪, לטובת פיתוח נקודות העצירה לאורך שביל השקמה, לניקיון חד פעמי של המרחב אשר יסייעו בשמירה והגנה על השטחים הפתוחים והמערכות האקולוגיות, ולמחקר שבמסגרתו יילמדו ההשפעות הסביבתיות על אותם בתי גידול, שמירה על הסביבה, מניעת זיהום בערוץ הנחל ופיתוח מוקדי נופש ופנאי.

כמו כן תבוצע הנגשת האזור לציבור תוך שמירה על הסביבה, בדרך של קיימות, שתאפשר שמירה על אופיו הייחודי של האזור לדורות הבאים.

Noam1 – Inner

כתיבת תגובה