דרעי: "אין בעיית תכנון"; אנשי נדל"ן: הבעיה – בשיווק הפריפריה

השר אריה דרעי הצהיר הבוקר בכנס השנתי של מינהל התכנון: "אין יותר משבר דיור בישראל אלא משבר בינוי" • גורמים בענף הנדל"ן: אולי כדאי ששר הפנים יבדוק היכן מתוכננות דירות • "דרעי יגלה שהמלאי התכנוני שהוא מדבר עליו הוא בפריפריה, ומשום מה אף אחד לא רוצה ללכת לשם" • ומה הפתרונות?

תכניות בינוי בדימונה | מקור הדמיה: משרד השיכון

אנשי נדל"ן ששמעו את הצהרתו של שר הפנים, אריה דרעי, בפתח כנס מינהל התכנון השנתי בירושלים, הגיבו להצהרתו כי "אין משבר דיור בישראל, רק משבר בינוי" – בחריפות.

דרעי טען כי "מינהל התכנון חזר לביתו הטבעי. אני מכיר אותו מקרוב עוד כשהייתי מנכ״ל משרד הפנים וכשר הפנים. כשהחליטו בשנת 2015 להעביר את מינהל התיכנון למשרד האוצר חשבתי שזו טעות. מינהל התכנון עמד במשימה שלו בנושא הדיור. נכון לסוף שנת 2029, אין יותר משבר דיור בישראל. יש משבר בינוי. מבחינת התכנון יש מלאי מספיק והלוואי ויבצעו אותו בבינוי".

250/200 סייד בר + קובייה

מנגד, תקפו גורמים בענף הנדל"ן את הדברים: "אולי כדאי ששר הפנים יבדוק היכן מתוכננות הדירות הרבות שעליהן הוא מדבר. כשדרעי יגלה שהמלאי התכנוני שהוא מדבר עליו הוא בפריפריה – בצפון הרחוק או בדרום הרחוק, שינסה להסביר מדוע משום מה אף אחד לא רוצה ללכת לשם".

הפתרון, לפי אותם גורמים, שמסכימים אתו עקרונית, כאמור, על העובדה שיש מלאי תכנוני גדול, אך הוא נתון בפריפריה הרחוקה, בצפון ובדרום – הוא בהנגשת הפריפריה לציבור. "אולי הפיתרון לבעיית הבינוי, כפי שדרעי מגדיר אותה, הוא בקידום הביקוש לאותם מקומות? אולי המשרדים הרלוונטיים לא יעמלו רק על מענק של כמה עשרות אלפי שקלים חד פעמיים לרכישת דירה או שיווקים מוזלים לקבלנים – שזה דבר מעולה, אבל לא הכל. כדי שאנשים ירצו לגור בפריפריה עליהם לדעת שהם מחוברים תחבורתית, שהם מתגוררים במרחק סביר ממקורות תעסוקה רלונטיים עבורם. אולי דרעי ייקח את מינהל התכנון ויבשר לנו על פעילות המינהל – שלבטח קיימת – בשדרוג התשתיות בפריפריה?", טענו אנשי הנדל"ן.

יזם נדל"ן וותיק אחר הסביר ל'ביזנעס' את תפיסת עולמו בכניסה ליזמות נדל"ן בחישוב של היתכנות כלכלית: "כרגע מדובר על רווח מול הפסד. לא ניתן לבנות בפריפריה כל עוד הבנייה שם לא רווחית. וכדי שהיא תהיה רווחית – על הציבור לקנות את הדירות בשלב שבו הדירות על הנייר, בשיווק של 80% מהמלאי.

"הפתרון האכזרי יותר, ואני חושש שהוא יקרה בגלל 'תכנית ליצמן' למענקים לפריפריה, אבל לא יפתור באמת את הבעיות הסביבתיות של הפריפריה, הוא בפתרון האבסורדי של העלאת המחירים בפריפריה לרמה כזו שהקרקע תהיה הלאה במחיר שיווק 0 (עלות הקרקע לרמ"י. ח"ש), והמחירים יהיו גבוהים יותר, בגלל המענק של ליצמן שיקפיץ את כל השוק, ואז לא תהיה בעיה לבנות כשהמכרז מסובסד, המחיר גבוה מעט יותר מהמחירים כיום, והתוצאה תהיה שגם אם הקבלן יישאר עם 30% מהדירות לאחר האכלוס, הוא יוכל לפחות להתחיל בבינוי".

Inner article

כישלון בותמ"ל, הצלחה בתמ"א

ובחזרה לדרעי: "יש קושי גדול בתקופת משבר הקורונה. עבודת המינהל היא לעבוד עם אנשים. אנחנו שומרים על כל עקרונות השקיפות ולמרות כל מה שקרה בשנה האחרונה, מינהל התכנון נתן את המענה. אני רוצה להודות לכל עובדי המינהל שעושים זאת בהצטיינות בתקופת הקורונה", שיבח השר את אנשי המינהל.

בכל הנוגע לקידום הותמ"ל, דבר בו נכשל דרעי לעת עתה, אמר שר הפנים: "הותמ"ל חשוב לנו מאד. לצערי לא הצלחנו לקדם את הותמ"ל עד היום. הגענו פחות או יותר להסכמות, אך בשל המשבר הפוליטי זה לא מתקדם. מדובר בכלי תכנוני חשוב. חסרות לנו – 20,000 יחידות דיור בגלל הותמ"ל, אבל הוועדות המחוזיות עמדו ביעדיהן".

לדברי דרעי, "אנחנו ממשיכים בתנופה בפרויקטים רבים וגדולים. הפצנו תזכיר חוק אבל זה היה הרבה מעבר לכך. זה תיקון מאד משמעותי וזה לא היה קל. עמדנו מול הקבלנים ומשרדי ממשלה ורשויות מקומיות והגענו כל הצוות ודלית זילבר, בעבודה מסורה, לאן שרצינו. אני שמח על כך".

באשר לתכניות ההתחדשות העירונית – שמופיעות אף הן בתזכיר החוק שאליו התכוון דרעי בין היתר – אמר השר: "תמ"א 38 קמה כשהמטרה העיקרית היא לסייע במצב חלילה של רעידות אדמה בפריפריה. לצערי זה לא השיג את המטרה שלו. זה גרם לשיפור מקומות בארץ אבל את המטרה האמיתית זה לא השיג. כשמינהל התכנון חזר למשרד הפנים הציגו לי את הפתרונות למבני ציבור. רציתי לתת תשובה לפריפריה ולכן עמדתי על כך שבהחלטת ממשלה יוקם צוות שתוך 60 יום יביא לפתרונות איך לעזור לפריפריה במיסוי והשבחה, לעודד קבלנים לעשות שיפור דיור. גם מבחינת רעידות אדמה ומיגון בשילוב משרד הביטחון".

לסיום אמר, "לפנינו עוד המון דברים שאנחנו מקדמים. כמו המטרו שמתקדם בתנופה והינו פרויקט חשוב למרות רעשי הרקע, מעגנות, שדה תעופה. אני מאוד שמח להיות איתכם יחד. אני מרוצה מהעבודה המסורה של עובדי מינהל התכנון ומאחל לנו המשך עבודה פורייה".

Inner 620/130

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה