10 מדינות בארה"ב טוענות: 'גוגל' מונעת תחרות הוגנת

10 מדינות בראשות טקסס הגישו כתב תביעה נגד גוגל בטענה שמעשיה מונעים תחרות הוגנת בשוק הפרסום בדיגיטל • דוברת גוגל: "הרעיון שאנו מטים מכירות פומביות של שטח פרסום לטובת פייסבוק הוא קשקוש"

משרדי גוגל, מנהטן | צילום: גילי יערי, פלאש 90

ענקית האינטרנט גוגל, שוב עומדת בפני תביעה אמריקאית גדולה. 10 מדינות בראשות טקסס הגישו כתב תביעה נגד גוגל בטענה שמעשיה מונעים תחרות הוגנת בשוק הפרסום בדיגיטל. בעתירה משתתפות המדינות: איידהו, אינדיאנה, ארקנסו, קנטקי, דרום דקוטה, יוטה, מיזורי, מיסיסיפי וצפון דקוטה.

"גוגל השתמשה שוב ושוב בכוח המונופול שלה כדי לשלוט בתמחור ולכרות הסכמי שוק, כדי לתמרן מכירות פומביות", כתב התובע הכללי של טקסס, קן פקסטון, בפייסבוק. "גוליית האינטרנט הזו משתמשת בכוחה כדי לעשות מניפולציות על השוק, להשמיד את התחרות ולפגוע בצרכן", הוסיף התובע הכללי פקסטון את טענותיו נגד גוגל גם בציוץ בטוויטר, הדברים הובאו בדיווחה של גלי פיאלקוב באתר P.C..

250/200 סייד בר + קובייה

בדיווח ב'גלובס' שתורגם מ'וול סטריט ז'ורנל' הובאו דבריו של  דיוויד שאברן, נשיא קבוצת News Media Alliance, התאגדות של אתרי חדשות שמוכרים שטחי פרסום באינטרנט. "אחד המסרים שהמו"לים תמיד מקבלים הוא 'תפסיקו להתלונן. לגוגל פשוט יש מוצרי פרסומות טובים יותר'". לדבריו,  התביעה מראה לא רק שגוגל, "שולטת בכל אספקט של השוק, אלא שיש להם השפעה עמוקה ושלילית על מוכרי שטחי הפרסום".

מסמכים פנימיים – חלקם מצונזרים – צוטטו בדיווח ומהם עולה, כי גוגל לא ממש שיה תמימה וכי עובדים בגוגל היו מודעים לעובדה שכלי הפרסום שהונדסו בגוגל לא תמיד עזרו ללקוחות. לפי קטע מטיוטה של כתב התביעה שנצפה על ידי כתב הוול סטריט ג'ורנל לפני שצונזר, עובד בכיר בגוגל התלונן על כך שאחד מהכלים של החברה "נותן תשואות לא אופטימליות למוכרי שטח הפרסום ומהווה סיכון רציני לכיסוי תקשורתי שלילי", זאת במידה והדבר יתגלה באופן פומבי. השורה הזו, צונזרה בגרסה הסופית של כתב התביעה.

תיאום עניינים שלילי

חלק מהתביעה עוסקת בתיאום שנערך לכאורה בין שתי אימפריות הרשת גוגל ופייסבוק. השתיים שנחשבות ליריבות, הסכימו "לשתף פעולה ולעזור זו לזו", לצורך הפרת חוק ההגבלים העסקיים כחלק מההסכם שלהן. כך על פי דיווח ב'וול סטריט ז'ורנל' בטיוטה הלא מצונזרת של כתב התביעה. הערכה היא שגוגל פייסבוק שולטות ביחד ביותר ממחצית השוק העולמי בתחום הפרסום באינטרנט. "לגוגל יש תיאבון לדומיננטיות מוחלטת, והשאיפה האחרונה שלה היא לשנות את הארכיטקטורה החופשית והפתוחה של האינטרנט", נטען בכתב התביעה שהובא באתר P.C.

Inner article

דוברת גוגל דחתה את הטענה וכתבה בתגובה, כי "הרעיון שאנו מטים מכירות פומביות של שטח פרסום לטובת פייסבוק הוא קשקוש", לטענתה, גוגל ניסתה להציע ללקוחותיה מוצר שנטען יותר מהר. ואילו דובר פייסבוק אמר: "התהליכים שלנו וההסכמים לגבי מכירה של שטחי פרסום מקדמים בחירה ויוצרים יתרונות ברורים למו"לים, מוכרי שטחי פרסום ועסקים קטנים – כל האשמה שזה פוגע בתחרות או רמיזה להתנהגות לא נאותה מצידה של פייסבוק הן חסרות בסיס".

Inner 620/130

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה