25 חודשי מאסר לנאשם המרכזי בפרשת ‘אגודת השוחטים’

25 חודשי מאסר בפועל וקנס של 100 אלף שקלים נגזרו על מנהל אגודת השוחטים בת”א-יפו, שהורשע בעבירות מס וסיוע לאחרים להתחמק ממס | היקף ההעלמות בפרשה עמד על כ-18.5 מיליון שקלים | המנהל הועמד לדין יחד עם 11 נאשמים נוספים, הכוללים חברי ועד הנהלה נוספים

סכין שחיטה | צילום אילוסטרציה: נתי שוחט, פלאש 90

בית משפט השלום בתל אביב (השופטת דנה אמיר) גזר 25 חודשי מאסר בפועל וקנס של 100,000 שקלים על מנהלה של אגודת השוחטים יפו-ת”א, שהורשע בעבירות מס וסיוע לאחרים להתחמק ממס, וכן בסיוע לאחר לקבל דבר במרמה בנסיבות מחמירות. היקף העלמת המס בפרשה עומד על כ-18.5 מיליון שקלים. הנאשם הודה זה מכבר בכתב אישום מתוקן במסגרת הסדר טיעון בעניינו.

 הנאשם הועמד לדין יחד עם 11 נאשמים נוספים, ביניהם חברי ועד הנהלה נוספים באגודה, בשני כתבי אישום מרכזיים.

על פי כתב האישום המתוקן, אגודת השוחטים סיפקה שירותי שחיטה והשגחה למפעלים ברחבי הארץ, והנאשם שימש כיו”ר ועד האגודה וכמנהלה, והיה מעורב בכל היבטיה הניהוליים. בתחילת שנות ה-2000 או בסמוך לכך רקם הנאשם תכנית עבריינית, שמטרתה הייתה הגדלת השכר ששולם לחברי האגודה ועובדיה, תוך הונאת רשויות המס והתחמקות מתשלום המס המתחייב מאותה העלאה.

 כך, בין השנים 2011-2004 פוצל שכרם של עשרות רבות מחברי האגודה ועובדיה, כך ששכרם המדווח לרשויות המס היה רק חלק מהשכר שקיבלו בפועל. יתרת השכר של אותם עובדים שולמה באמצעות תלושי שכר כוזבים שהוצאו על שמם של עשרות רבות של עובדים פיקטיביים שכלל לא עבדו באגודה.

 הנאשם פעל לפיצול השכר שלו ושל מנהלי האגודה ועובדיה תוך שהוא יודע שתלושי השכר שהוצאו על-שם העובדים הפיקטיביים ישמשו אותם למרמה של גופים נוספים, לרבות – המוסד לביטוח לאומי, עיריות ובנקים. סך הקצבאות שונות שנתבעו במרמה באופן זה מהמוסד לביטוח לאומי, לבדו, היה בהיקף של כ-550 אלף ש”ח.

 בנוסף, במטרה להתחמק ממס ולעזור גם לאחרים להתחמק מתשלום מס, הפקיד הנאשם בחשבונות הבנק שלו ושל בני משפחתו מזומן והמחאות שהוצאו לפקודת עובדים פיקטיביים בסך של כ-1.6 מיליון ש”ח. אותם כספים שימשו את הנאשם באופן אישי לצורך קבלת תוספת שכר שלא דווחה לרשויות המס, ולתשלום תוספות שכר לעובדים נוספים באגודה.

 בגזר הדין, בית המשפט ציין כי “הערכים המוגנים בעבירות המס הנדונות הם כאלה שחשיבותם ראשונה במעלה למרקם החברתי במדינה, ביניהן ערך השוויון ואמון הציבור”.

 בהתייחסו לעבירות בהן הודה הנאשם ציין בית המשפט כי “התמונה הכוללת העולה…היא עגומה ומלמדת על התנהלות מרמתית, מתוחכמת ושיטתית משך שנים ארוכות ובהיקף ממשי”.

 כן ציין בית המשפט כי “אין ספק כי במהלך חייו תרם הנאשם מזמנו, מרצו וכספו לטובת אחרים, מוחלשים, וגם בעניין זה בא בין שיקולים לזכותו. לצד זאת, לא ניתן להימנע מלציין שדווקא האמור מדגים פער של ממש, ערכי וחברתי, אצל הנאשם – משבחר ליזום ולבצע את העבירות שביצע שיש בהן כדי להביא ולו לפוטנציאל פגיעה ממשי בקופה הציבורית, ובכך בציבור המוחלש חברה בכללותו”.

התיק נחקר על ידי פקיד השומה חקירות (מרכז) ברשות המיסים בשיתוף יאל”כ שבלהב 433 במשטרת ישראל וחקירות המוסד לביטוח לאומי. התיק נוהל על ידי עוה”ד יעל שניידר, טליה נעים ותומר וירט מפרקליטות מיסוי וכלכלה.

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה