"אבא, בשבילך": הלהט מאחורי משחקי הכסף של הצעירים

איתותי האזהרה שמשגרים משקיעים צעירים ברחבי העולם לבורסות, מפחידות את המשקיעים • "הם לא מרמים. רק מצטרפים למסיבה", הגדיר זאת הקומיקאי ג'ון סטיוארט • ואחרי שכל מילה של מנכ"ל טסלה משפיעה על מניות העולם, אלון מאסק לוקח פסק זמן מטוויטר • איך הרשתות החברתיות מתמודדות עם אפליקציות ההשקעה המהירות בבורסות וכיצד 

אפליקציית רובין הוד | צילומסך מאתר החברה

פרשיית גיימסטופ היא אות אזהרה לבורסות העולם ולכרישי ההון המחזיקים בידם כוח רב המשפיע על חברות רבות בעולם לשבט או לחסד – כך סבורים פרשני כלכלה רבים.

"ניתן לומר שאנחנו בתוך אירוע שבו ההיסטוריה של השווקים הפיננסיים כותבת את עצמה מחדש", אמר יניב פגוט, סמנכ"ל בכיר ומנהל מחלקת מסחר, נגזרים ומדדים בבורסה בתל אביב ולשעבר מנהל ההשקעות של חברת איילון, בראיון ל'ממון' ו-ynet. לדברי פגוט, "חברו כאן כמה גורמים, יש באירוע תנאי בסיס מעבר לטכנולוגיה שאפשרה זאת, כשגם לקורונה ולמעבר לעבודה וגם למסחר מהבית יש חלק בנושא".

פרשנים אחרים דיברו במונחים אפוקליפטיים והרבה מהם מסכימים שמה שהיה הוא לא מה שיהיה. חלק מההודעות שהתפרסמו ברשתות שהריצו את המניות, הכילו זעם ותסכול עם רגש עז לנקמה. "אבא, זה בשבילך", מצוטט ב'כלכליסט' פעיל בקבוצת WSB במכתב פתוח לאנשי וול סטריט. "אני זוכר איך התמוטטות שוק הנדל"ן ב-2008 הפילה את חברת הבטון שלך. אבי איבד את ביתו, הדוד שלי איבד את ביתו, ואני זוכר את אחי הגדול עוזר לאבי לספור את הכסף הקטן בכיסים על השולחן במטבח. בו בזמן ראיתי את אנשי קרנות הגידור פותחים שמפניות כשהם מציצים מהמשרדים שלהם אל עבר הפגנות של תנועת occupy wall street".

בהמשך הדיווח מצוטט ציוץ של הקומיקאי ג'ון סטיוארט, המסכם בשורה וחצי את היקף הפרשייה: "סוחרי רדיט לא מרמים, הם פשוט מצטרפים למסיבה שבוול סטריט נהנים ממנה כבר שנים. אי אפשר להפסיק אותם, אולי רק לתבוע אותם על הפרת זכויות יוצרים".

מאידך, ישנם פרשני כלכלה הממעיטים בערך הסיפור, אולם בעולם תוקפים אותם עם תגובות חריפות בטענה שאותם פרשנים נהנים במישרין או בעקיפין מוול סטריט ולכן הם מנמיכים ציפיות ומנסים לא ליצור באזז סביב לפרשיית גיימסטופ. מעבר לכך, ראוי להביא בשולי הסיפור שלוש אנקדוטות, הראשונה חשובה, השנייה מדאיגה והשלישית אקזוטית.

בועת טסלה

המיליארדר אלון מאסק המוכר לנו מטסלה, ספייס אקס ועוד, מניע מיליוני אנשים בעולם באמצעות חשבונו בטוויטר. די בכך שמאסק ירשום מילה אחת מול כ-45 מיליון העוקבים שלו וכבר מתחילים לנוע אמות הספים. בסוף השבוע האחרון מאסק שינה את הכיתוב ב-Bio בחשבון הטוויטר שלו למילה אחת – ביטקוין. התוצאה הייתה כמעט צפויה: זינוק מיידי של 15% בשערו של המטבע הווירטואלי. דוגמה נוספת היא הציוץ של מאסק בן הארבע מילים: "דווקא אוהב את ETSY." תוך 2 דקות בלבד מהציוץ, המניה של אתר המסחר האלקטרוני לעבודות יד ופריטי אספנות, צברה שווי שוק של למעלה ממיליארד דולר, תוך שהיא עולה ביותר מ-6%. נציין כי ביום שלישי השבוע, הודיע מאסק כי יפרוש לתקופה מהטוויטר. מאסק לא פירט מה הסיבה לכך.

קודם לפרישה, הצטרף מאסק לחגיגת גיימסטופ, היה זה מעט מאוחר, לאחר שהמנייה כבר קפצה, אבל גם מילה אחת שלו הזניקה (שוב) את המנייה בחדות. מאסק צייץ מילה אחת '!!Gamestonk', עם קישור לאתר הפורומים 'רדיט' והוביל לזינוק נוסף במנייה. באתר 'אנשים ומחשבים' פירשו את המילה הזו בתרגום חופשי מאוד, 'משחק רותח'.

אילון מאסק | shutterstock

אלא שגם למאסק שהפך בשנה האחרונה למיליארדר העולמי יש ממה לחשוש. מניית טסלה שזינקה ב-12 החודשים האחרונים בקרוב ל-550% לא באמת משקפת את ערך החברה. בשנה האחרונה הרוויחה החברה כ-700 מיליון דולר בלבד ממכירת רכבים.

על פי תחקיר 'ביזפורטל', בשנה שעברה מסרה טסלה 500 אלף רכבים בלבד מתוך שוק של 70 מיליון רכבים בעולם. זהו מספר אפסי ביותר. שווייה גבוה משל 10 חברות הרכב הגדולות בעולם, כלומר, אין פרופורציה בין ההיקף שלה בשוק הרכבים להיקף שלה בשווי השוק. ב'דה מרקר' תיארו את טסלה כחברה השווה יותר מ-12 יצרניות המכוניות הגדולות, המייצרות ביחד 90% מהמכוניות בעולם.

ינצח את ההסתברויות?

זאת ועוד, החברה בעצם מפסידה על מכירת הרכבים שלה, אך מרוויחה ממכירת 'קרדיטים' רגולטוריים. על פי ההסבר ב'דה מרקר', בארה"ב, 11 מדינות דורשות מיצרניות המכוניות למכור אחוז מסוים של מכוניות שאינן מזהמות. יצרנית כמו טסלה, שעולה על הדרישות ו-100% ממכוניותיה ללא זיהום, מקבלת מהממשל 'קרדיטים' – מה שנקרא בעבר היתרי פליטת פחמן – שאותם היא יכולה למכור הלאה. ללא מכירת הקרדיטים הללו, טסלה הייתה מפסידה כסף בשנת 2020.

עד כה, לא היה משתלם לשורטיסטים להמר כנגד מניית טסלה. כיום, רק 6% מהמניות נמצאות בשורט – בעוד שלפני כשנה, הנתון עמד על 20%. על פי הנתונים של חברת המחקר S3, השורטיסטים הפסידו בטסלה בשנת 2020 סכום הקרוב ל-38 מיליארד דולר. אך לא לעולם חוסן, פרשיית גיימסטופ כפי שמצטיירת בעולם הפיננסי, יכולה להפיל גם חברות גדולות אך לא מבוססות כמו טסלה.

מאידך וכפי שסיכמו זאת ב'דה מרקר', מאסק, כמו פעמים רבות בחייו, ניצח את ההסתברויות. אם לשפוט על פי הצלחתו בעבר, הוא יצליח להתגבר גם על היעלמות הכנסות מקרדיטים, ולהתמודד אולי עם תחרות קשה יותר בשוק המכוניות החשמליות, שהחברה שלו נהפכה לשם נרדף לו.

בכובע המראיין

שיחה מעניינת נרשמה בין ולאד (ולדימיר) טנב, מייסד אפליקציית רובין הוד, לאלון מאסק, ברשת החברתית הצומחת, קלאבהאוס. על פי דיווח ב'כלכליסט', בדיון שבו השתתפו השניים ביום ראשון, דחק מאסק בטנב להסביר מדוע הפלטפורמה הנחשבת לחלוצה במסחר פטור מעמלות, החליטה להגביל את המסחר המניות.

"לא עמדה בפנינו שום ברירה אחרת", ענה טנב. "היה עלינו לענות לדרישות הרגולציה". מדובר היה בדרישה של התאגיד הלאומי לסליקת ני"ע (NSCC), להפקדת ערבות של 3 מיליארד דולר כדי לגבות את המסחר. "בקשה בהיקף גבוה בהרבה מהמקובל", אמר טנב. בהמשך נספר כיצד צבא המשקיעים נקם באפליקציה בחנות גוגל.

מסך הפתיחה של אפליקציית הסחר רובין הוד | צילומסך מאתר החברה

בנקודה זו, הצליחה החברה הצליחה לגייס מיליארד דולר הון חירום מהמשקיעים הקיימים בניסיון לחזק את המאזן שלה ולאפשר לה להקל את הגבלות המסחר. בהמשך הצליחה רובין הוד להוריד את הסכום ל-1.4 מיליארד, אך לפי טנב החברה בכל זאת נדרשה לנקוט בפעולה כדי להגביל את המסחר. "האם ייתכן שקרה כאן משהו מפוקפק?" תהה מאסק. "לא הייתי מייחס לזה גורם מפוקפק או שום דבר כזה", ענה טנב. "ב-NSCC נהגו בהגיון", אמר.

על הדרך ניסה מאסק לברר האם קרן הגידור סיטאדל סקיורטיס היא שהפעילה לחץ על רובין הוד להטיל את הגבלות המסחר. רובין הוד מרוויחה חלק ניכר מההכנסות שלה מהעברת הזמנות לשחקניות גדולות כמו סיטאדל, שבתורה הזרימה קרוב ל-3 מיליארד דולר למלווין קפיטל – קרן גידור שהימרה נגד מניות כמו גיימסטופ והחלה לצבור הפסדים במיליארדים. "עד כמה אתם מחוייבים לסיטאדל?" שאל מאסק, אך טנב הכחיש: "יש שמועה שסיטאדל ושחקניות גדולות אחרות בשוק הן שהפעילו עלינו את הלחץ לעשות את זה, וזו שמועה כוזבת לגמרי. זו הייתה החלטה של סליקה והיא הייתה מבוססת על דרישות הון מהפרספקטיבה שלנו, סיטאדל ושחקניות אחרות כלל לא היו מעורבות", הדגיש.

רשת אטומה

החלק המדאיג בסיפור מתחבר לסתימת הפיות שחווה נשיא ארה"ב היוצא דונלד טראמפ, ומעיד על הכוח הרב שמחזיקות בידן החברות הגדולות השולטות ברשת. ביום חמישי האחרון, חסמה אפליקציית רובינהוד את האפשרות לקנות דרכה מניות של גיימסטופ ועוררה עליה את זעמם של סוחרי רדיט.

נסביר, אם בעבר רכישת מנייה הייתה צריכה להיעשות באופן רשמי ובמניות שלמות, הרי שאפליקציות חדשות – כדוגמת רובין הוד – מאפשרות לכל אחד לרכוש גם חלקיקי מנייה בעלויות אפסיות. מתחילת מגיפת הקורונה שהובילה את העולם להסתגרות בבתים, חיפוש ה'אקשן' כתחליף לפנאי, לספורט ולטיולים שנמנעו מהם – הוביל את האפליקציה לפופולריות אדירה כאשר המונים החלו 'להמר' דרכה על סכומים קטנים.

החסימה של האפליקציה בכל הנוגע למניות כמו גיימסטופ (שורטים), עוררה עליה, כאמור, את זעמם של סוחרי רדיט. וכשההמונים כועסים הם מחליטים כמו צבא ממושמע להעניש את רובין הוד. אלו החלו לכתוב ביקורות שליליות בחנות גוגל והאפליקציה התדרדרה לדירוג של כוכב אחד בלבד.

גוגל המחזיקה בכוח רב החליטה לא לתת יד להתדרדרות. על פי אתר 'אנשים ומחשבים' גוגל מחקה בתוך כמה שעות כ-100 אלף ביקורות שליליות (מ-275 אלף ביקורות ירד המספר ל-175 אלף בלבד) בעקבות כך דירוג האפליקציה של רובין הוד 'קפץ' שוב ל-4.3 כוכבים. את הביקורות השליליות הללו קיבלה רובין הוד עקב זעם אמיתי מצד מי שלא יכלו לבצע דרכה לפתע את העסקאות שלהם, ומאקט מחאתי מופגן שהקריאה אליו הפכה לוויראלית בקרב המשקיעים.

משרדי גוגל בתל אביב shutterstock

על פי הדיווח, גוגל אישרה כי היא הסירה באופן פעיל את הביקורות בנות הכוכב האחד, והרתיחה את הגולשים הזועמים עוד יותר, למרות שהיא יכולה מבחינת תנאיה לנהוג כפי שנהגה. למעשה, המדיניות של גוגל אוסרת במפורש על משתמשים להשאיר ביקורות על מנת 'לתפעל את הדירוג' של אפליקציות בחנות היישומים שלה, כך שהתגובה של ענקית הטכנולוגיה הייתה אולי לגיטימית. אבל מפחיד לחשוב על הכוח שענקיות הטכנולוגיה מחזיקות בידיים שלהן.

מרוויחים ומשתוללים

ויש גם סיפורים אקזוטיים בפרשיית גיימסטופ. אחד מהם הוא על ילד בן 10 שהרוויח כ-3,200 דולר ממניית גיימסטופ. הסיפור שהובא באתר 'גלובס' מספר על ילד בשם ג'יידין קאר מהעיר סן אנטוניו שבטקסס, שקיבל – לפני שנתיים – בגיל 8, מתנה מקורית מאימו נינה לכבוד חג הקוואנזה: 10 מניות של גיימסטופ, כל אחת עלתה 6 דולר.

ביום רביעי שעבר, לאחר שמניית החברה זינקה בכ-400%, החליט בן העשר למכור את עשרת המניות שלו. הילד קיבל בתמורה כ-3,200 דולר – פי 53 מהסכום ששילמה אימו על המניות. בריאיון ל-San Antonio Express-News, סיפרו האמא ובנה כי 2,200 דולר מהתמורה מיועדים לחשבון החיסכון של ג'יידין, ואילו את האלף הנותרים הוא ישקיע מחדש.

חנויות גיימסטופ – על רקע וול סטריט

ואילו ב'כלכליסט' דווח על אחד הצעירים ב'צבא כיבוש וול סטריט', שלאחר שמימש רווח נאה ממניות גיימסטופ, נסע לסניף הרשת הקרוב לביתו וחילק שטרות דולרים לעובדי הרשת, מי שעד כה לא ממש נהנו מההמולה סביבם. משתמש אחר קנה מכספי הרווחים שעשה, קונסולות משחק, באחד מסניפי הרשת, ותרם אותן לבית חולים לילדים הקרוב למקום מגוריו.

כתיבת תגובה