אבן על אבן | מסכמים תשפ"א: מצוקת הדיור החרדית רק התעצמה

רק כ-1,200 יח"ד עם חוברת מכרז שווקו לחרדים בתשפ"א | ומתחילת 2021 המצב גרוע פי כמה: עד כה, ב-2021 יצאו רק 280 (!) יח"ד עם חוברת מכרז לציבור החרדי | מנגד, לכלל הציבור שווקו שיווקו רשות מקרקעי ישראל ומשרד הבינוי והשיכון כ- 190 מכרזי קרקע והוקצו קרקעות בהיקף כולל של 53,000 יחידות דיור | חלקו היחסי של הציבור החרדי באוכלוסייה גבוה פי כמה מהיחידות שהוקצו לו, וקצב הגידול והצריכה שלו גבוה במכפלות גבוהות עוד יותר | סיכום השנה משקף תמונת מצב עגומה במיוחד

קרקעות לבנייה | צילום אילוסטרציה: קובי גדעון, פלאש 90

ברשות מקרקעי ישראל התגאו בימים האחרונים ב'שיא חסר תקדים' שהשיגו, לאור כך שבשמונת החדשים הראשונים של השנה שיווקו רשות מקרקעי ישראל ומשרד הבינוי והשיכון כ- 190 מכרזי קרקע והוקצו קרקעות בהיקף כולל של 53,000 יחידות דיור.

כך לדוגמא בחיפה נרשמו 2,813 שיווקים מתחילת השנה. בדימונה 1,753. באשדוד 1,474. בלוד 4,835. בקרית אתא 763. בקרית ביאליק 1,289. בתל אביב 1,978. בערערה בנגב 434. בדיר אל אסד 185. בעפולה 1,028. ביבנה 2,500. בעכו 1,227. ביהוד 1,191. ובבית שאן נרשמו מתחילת השנה 708 שיווקים.

250/200 סייד בר + קובייה

מהנתונים עולה, כך הסבירו ברמ"י, כי "מדובר בהיקף השיווקים הגבוה ביותר לתקופות מקבילות בשנים עברו". עוד נאמר כי: "מכלל המכרזים הפומביים שפורסמו, כ-40 אחוז שווקו במסלול מחיר מופחת, המבטיח מראש כי מחיר הדירה יופחת בכ- 200 אלף ש"ח בממוצע לרוכשים".

עם פרסום נתוני רשות מקרקעי ישראל התגאו קברניטי השיכון והבינוי במדינה על התוצאות שהשיגו, שר הבינוי והשיכון זאב אלקין אמר עם פרסום הנתונים: "קידום בנייה, הגדלת היצע הדירות וחתירה לדיור בר השגה עבור אזרחי ישראל הן גולת הכותרת בפעילות משרד הבינוי והשיכון. מספר השיווקים הגבוה, מהווה דוגמא לתנופת הפיתוח האדירה בה אנו נמצאים. מדובר בהצלחה משמעותית ובעל חשיבות רבה לפיתוח העתידי של אזורי מגורים. מרגע הגעתי אל המשרד הנחיתי את כל הגורמים לפעול ללא לאות במטרה להסיר חסמים ולקדם שיווקים, מתוך ראייה כי חשיבותם הינה רבה, ראשית, עבור הציבור, שנית עבור הקבלנים והיזמים וכמובן גם עבור הרשויות המקומיות. צריך לזכור כי ענף הנדלן הוא הקטר של הכלכלה הישראלית ופיתוחו משמע קידום המדינה ודאגה ליציבותה", אמר אלקין.

מנכ"ל משרד הבינוי והשיכון, אביעד פרדימן, הוסיף ואמר: "אני שמח בכך שהעבודה המשותפת של המשרד עם רמ"י מול הרשויות המקומיות מביאה תוצאות מיידיות בשטח. שיווקים יעילים הם הבסיס להתמודדות עם הצורך של האוכלוסייה הגדלה בפתרונות דיור. אם בעבר שיווקי קרקע היוו חסם בתחום הדיור, היום אנו פועלים באופן אינטנסיבי, חכם ואפקטיבי במטרה לייצר את ההיצע אליו אנו משוועים. וככל שניתקל בחסמים נפעל בכל הכלים להסרתם, לטובת אזרחי ישראל".

גם יעקב קוינט מנהל רשות מקרקעי ישראל, התייחס לנתונים שהציגו: "אני מברך על ההישגים מצוינים בהגדלת היצע יחידות הדיור בשמונת החודשים הראשונים של השנה. נתונים אלו גבוהים, לעת הזו, בכ60% משנת 2018 בה היו נתוני השיווק הגבוהים ביותר עד כה. למרות החסמים והקשיים, תמשיך הרשות, בעבודה משותפת עם משב"ש, הרשויות המקומיות ויתר משרדי הממשלה, במאמציה לעמוד בהצלחה ביעדים ובאתגרים שהציבה הממשלה לטובת פתרון משבר הדיור".

החרדים מודרים מהחגיגה

בעוד בכירי השיכון במדינה חוגגים את הנתונים המעולים מבחינתם, במבט פנים מגזרי, אל המתרחש בחברה החרדית, עולה ומתבהרת תמונת מצב עגומה במיוחד. במהלך שמונת החודשים הראשונים של שנת 2021 אליהם מתייחסים נתוניה הטובים של רשות מקרקעי ישראל במגזר הכללי, בערים החרדיות יצאו לשיווק שבעה מכרזים בלבד.

בעמנואל יצא לשיווק מכרז אחד שכלל 941 יח"ד במכרז-מחטף, שנועד לצאת לדרך באופן הצהרתי בלבד: מדובר במספר דירות שאין לעמנואל דרך להתמודד איתן במכרז בודד; היה זה ערב השבעת הנשיא האמריקני ג'ו ביידן לנשיאות, וברמ"י רצו לשחרר את יחידות הדיור הללו כמי שכבר בוצע עליהן מכרז (כושל) בעבר, כדי למנוע התנגדות אמריקנית. בפועל, חוברת המכרז לא יצאה ומועד המכרז תם.

בנוסף יצאו: מכרז אחד בירושלים, שניים בביתר עילית, אחד בבני ברק, אחד בבית שמש ואחד ברמלה (מכרז מרתק ביותר, של למעלה מ-690 יח"ד לציבור החרדי, אך הקרבה שלו לשכונות הערביות בעיר מעורר חשש ותמיהה גם יחד), הכוללים בסך הכל 2,223 יח"ד המיועדות לחרדים.

חזון קריית גת מערב (שפיר) לאוכלוסיה החרדית. מעמד ההכרזה על העיר החרדית ליד קרית גת | צילום ארכיון: יעקב כהן, פלאש 90

אולם זה עוד לא הכל.

מבדיקת 'ביזנעס' עולה, כי רק שלשה מכרזים מתוכם פורסמו לשיווק ליזמים, כשהם כוללים את חוברת המכרז, דהיינו, חוברת המפרטת את המידע המלא ליזמים ואת המחירים של עלות הקרקע, לצד שאר הפרטים הנדרשים לתהליך המכרז והבניה. יתר המכרזים יצאו לשיווק תוך המתנה להנפקת חוברת שכזו, מה שהופך את המכרז ללא רלוונטי.

ניתן לומר אפוא, כי בפועל רק 280 (!!) יח"ד רלוונטיות יצאו לשיווק עד כה ב-2021. (14 בביתר עילית, 88 בבית שמש, 178 בבני ברק).

בהיבט של הצלחת המכרזים (כולל הוותיקים, ש'שווקו' לפני ינואר 2021), שווקו בהצלחה רק 1,560 יח"ד (982 יח"ד ברכסים, 400 בבית שמש, ו-178 בבני ברק).

תחשיב מיקל

תחשיב אחר, שערך משרד השיכון ופורסם ב'משפחה' הבוקר, מתייחס לתקופת הזמן של שנת תשפ"א, לפי הלוח העברי, וכולל את 12 החודשים מתשרי ועד שלהי אלול תשפ"א.

לפי נתוני משרד הבינוי והשיכון, המכרזים למגזר החרדי שנפתחו מאז ראש השנה תשפ"א כוללים פחות מ-4,000 יח"ד. הבשורה הטובה היחידה היא: יותר ממחציתן, יימכרו, מתישהו, ב'מחיר מופחת'. הבשורה הטובה פחות היא, שבפועל, המכרזים שפורסמה עבורם 'חוברת מכרז' (ללא חוברת, ההתמודדות אינה אפשרית והמכרז נסגר), פחות מ-1,200 יחידות דיור המיועדות למגזר החרדי.

Inner article

על פי נתוני משרד השיכון שנמסרו ופורסמו לראשונה היום, כאמור, מראש השנה תשפ"א (21/09/2020) יצאו לשיווק בשכונות ובערים חרדיות 10 מכרזים, המהווים בסה"כ 3,494 יח"ד. מתוכם 288 יח"ד מיועדות לדיור מוגן (8.3%) ו-1,993 יח"ד (57.7%) במסגרת 'מחיר מופחת'.

אלא שכאמור, מתוך אותם עשרה מכרזים, רק חמישה כללו גם פרסום חוברת מכרז. חמישה מכרזים אלו, כוללים בסה"כ 1,113 יח"ד, והם יבול הדירות שנוספו למצבת הדיור החרדית בתשפ"א.

בפועל, ישנם גם מכרזים למגזר החרדי שנסגרו מאז ר"ה תשפ"א, אך שיווקם החל קודם לכן. אם נכלול גם את אלה, הרי ששווקו בהצלחה בתשפ"א שמונה מכרזים, המהווים 3,455 יח"ד. מתוכן, 400 יח"ד לדיור מוגן (11.6%), ו-1,628 יח"ד במסגרת 'מחיר מופחת' (47.1%). לא פלא, כי מול הביקוש הגואה, מכל המכרזים שיצאו השנה, רק אחד נכשל (88 יח"ד ברמת בית שמש ד'4).

כסיף: לנו או לצרנו

בתוך כך, השבוע התקיימה ישיבה, או מעין שולחן עגול, לדיון בנושא העיר החרדית העתידית כסיף – שבו נכחו שר השיכון זאב אלקין, מנכ"ל משרדו אביעד פרידמן ושורה של מוזמנים חרדיים, עסקני דיור מהמגזר, שהביעו תמיכה מרובה בייעוד העיר כסיף לחרדים, ולא כפי המסתמן שהעיר תגיע בסופו של דבר לבדואים.

ח"כ לשעבר מנחם אליעזר מוזס ומשה ליבוביץ בסיור באדמות כסיף | צילום: רשתות חברתיות

מביני עניין המעורים בפרטי המהלכים טוענים, כי למרות הטון החיובי והחיוכים שנרשמו, ידם של הבדואים – פוליטית – חזקה יותר כיום מזו של החרדים, ורק רחמי שמים יגרמו לכך שלפחות קריית גת מערב, תיוותר לפליטה, על 13,000 יחידות הדיור שלה, לציבור החרדי.

אבל זה כבר נושא לתפילות בראש השנה תשפ"ג/ד/ה, תלוי בקצב התכנון.

Inner 620/130

מומלץ עבורך

תגובה אחת ל: "אבן על אבן | מסכמים תשפ"א: מצוקת הדיור החרדית רק התעצמה"

  1. כסיף זריית חול בעיני הציבור
    אין לזה סיכוי קודם תשכנעו אברכים לעבור לטבריה או לנוף הגליל כשתצליחו שם נדבר

כתיבת תגובה