אגד השיקה 25 אוטובוסים חשמליים לאזור חיפה

לצד היתרונות הרבים הגלומים בהפחתת זיהום האוויר והרעש, תידרש החברה לתכנן את מערך ההטענות מבלי לפגוע בנוסעים ובתכנית העבודה שלה שכן אוטובוסים אלה זקוקים לטעינה לעיתים קרובות

שר התחבורה טוען את אחד האוטובוסים החדשים. צילום: יח"צ

אגד השיקה לראשונה, באירוע שהתקיים בחיפה, עשרים וחמישה אוטובוסים חשמליים והצטרפה בכך למגמה עולמית של חברות התחבורה הציבורית הרבות שמחליפות את ציי הרכב שלהם לרכבים חשמליים.

גדי שלסקי מ’אופטיבוס’, המפתחת פתרונות לבניית סידורי עבודה אופטימליים לתחבורה ציבורית (נהגים ורכבים), טוען כי שינוי זה, לצד היתרונות הרבים הגלומים בו כגון ירידה בהוצאות התפעול, והפחתת זיהום האוויר והרעש, מציבים גם אתגר אמתי של תדלוק תכוף יותר וההשלכות על תכנון מערך ההיסעים והנהגים הנגזר מכך.

box

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו ל’ביזנעס’ בפייסבוק

בעוד שרכב שמונע בסולר מתודלק בדרך כלל פעם אחת ביום ויכול לפעול יום שלם ללא הפסקה, לאוטובוס חשמלי יש טווח נסיעה הרבה יותר קצר, ויש צורך לטעון את מצבריו במהלך יום העבודה, לעיתים מספר פעמים. המשמעות היא שבתכנון יום העבודה של האוטובוס החשמלי צריך לקחת בחשבון את טווח הנסיעה המשוער לאחר טעינת הלילה, ולתזמן לכל אוטובוס זמן טעינה במהלך היום. טווח הנסיעה אגב מושפע מכמות האנרגיה במצברים, מהטופוגרפיה של מסלול הנסיעה, מכמות צפויה של נוסעים וממזג האוויר הצפוי.

בתחבורה כצפוי, מה שמתוכנן לא תמיד יוצא אל הפועל, לכן נדרשת בקרה בזמן אמת על כמות האנרגיה האגורה בכל רגע במצברי הרכב, ובדיקה שהתכנון אפשרי לביצוע. כלומר, יכול להיות מצב שלאוטובוס תוכננו שלוש נסיעות עד לטעינה חוזרת של המצברים, אולם בגלל תנאי מזג אוויר בלתי צפויים, עומס נוסעים חריג או סתם פקק תנועה ארוך, כמות האנרגיה תספיק רק לשתי נסיעות, ואת תוכנית העבודה צריך לשנות בזמן אמת.

שר התחבורה, חה”כ ישראל כ”ץ (ליכוד), אמר במעמד ההשקה כי “השימוש באוטובוסים המונעים באנרגיה חלופית תורם בראש ובראשונה לאיכות הסביבה, ומעבר לכך משפר את חווית הנסיעה ומאפשר לנוסע נסיעה שקטה וחלקה יותר. האוטובוס החשמלי אינו פולט מזהמים בעיר, נסיעתו שקטה יותר לעומת מנוע דיזל, והתחזוקה שלו זולה הרבה יותר שכן עלות האנרגיה החשמלית הנדרשת היא כחמישית מעלות הדלק”.

השר להגנת הסביבה, חה”כ זאב אלקין (ליכוד), אמר כי  “זיהום אוויר מתחבורה הוא אחד מהאיומים הסביבתיים הגדולים ביותר על הציבור בישראל”. השר גילה כי בכל שנה נפטרים בישראל כ- 2,200 בני אדם מזיהום אוויר, יותר ממחציתם מזיהום אוויר מתחבורה וסיפר כי משרדו משקיע כ-370 מיליון שקלים בפרוייקטים שיסייעו בהפחתה משמעותית של זיהום האוויר וכי 25 האוטובוסים החשמליים שנכנסים לשירות, הם רק פרויקט אחד מיני עשרות פרויקטים נוספים.

רוגע160
inner

תגובה אחת ל: "אגד השיקה 25 אוטובוסים חשמליים לאזור חיפה"

  1. מדדו את רמת הקרינה שהוא מייצר?

כתיבת תגובה