אדוני יו”ר ועדת הכלכלה, מלא לנו את הבקבוק בלימונדה

יו”ר ועדת הכלכלה, קח את חוק הפיקדון המריר שיכביד על משפחות רבות בישראל והפוך אותו עבור הממחזרים ללימונדה שתכניס להם אחת לרבעון את כספי המחזור הישר לחשבונות הבנק שלהן • כך יעבוד המנגנון: בלי אפליקציות, בלי רשתות שיווק בדרך; כלובי איסוף אטומים וטמונים, בקרן כל רחוב • ישראל פלר במכתב גלוי ליו”ר ועדת הכלכלה, יעקב מרגי

בקבוקים למחזור | צילום: באדיבות המצלם

לכבוד

יו”ר ועדת הכלכלה של הכנסת

250/200 סייד בר + קובייה

ח”כ יעקב מרגי

שלום וברכה!

 

אני קורא לך, עכשיו, בגלוי, בשם משפחות רבות, לעשות מעשה.

נתחיל מהסוף: ככל הנראה, הוועדה בראשותך לא תצליח למנוע את ההעלאה של מחירי השתייה או לעצור את החלת מס הפיקדון. אבל יש לכם מה לעשות. הרבה מאוד מה לעשות.

לכולנו ברור שהוועדה שבראשותך תיאלץ, בסופם של דיונים, לאשרר את החלטת השרה להגנת הסביבה, ולהחיל את ‘מס הבקבוקים’ שבמסגרתו ייגבו 0.3 אג’ (ויותר) על בקבוקי 1.5 ליטר.

נכון שישנה אפשרות שמחירי השתייה לא יעלו, אם התחרות בין החברות תגדל. נכון מאוד גם, שלפי הערכות משרד הגנת הסביבה 90 מיליון בשנה עשויים לחזור לציבור מהיטלי המיחזור. ואולי, מי יודע, חלק מהיצרנים ינצלו את המכשור שבידי החברות וינסו לייצר בקבוקים של 1.75 ליטר באופן קבוע – אבל כמו תמיד, האזרח ישלם על כך מכיסו. כך או כך.

כל המסים שלנו חוזרים אלינו בסופו של דבר – ואיש לא ממש שש להיות זה שנושא בנטל שלהם.

בדיוק כך ב’מס הבקבוקים’: אף אחד לא יחזיר למשפחה את כספה שנלקח ממנה בעת הקנייה באופן ישיר.

אבל כמוני כמוך, אדוני היו”ר, כולנו יודעים שהוועדה בראשותך יכולה לאשר או לבקש בתמורה לאישור – מנגנון קטנטן שיהיה לתועלת כולנו.

יעקב מרגי | צילום ארכיון: יונתן סינדל, פלאש90

לכן, אני קורא לך, אדוני יו”ר וועדת הכלכלה, להיות לפה לשקופים, למשפחות הגדולות, שתשלמנה יותר. נכון, לא תוכל לעמוד בפרץ, אבל לפחות תוכל לקחת את ההצעה של רשתות השיווק להעביר את מכונות האיסוף / כלובי המחזור לכל קרן רחוב – אבל, לשדרג את הרעיון.

אני מניח שאתה מכיר, אדוני יו”ר הוועדה, את מערך איסוף העגלות של רשת שופרסל. בשתי מילים: העגלות משתחררות רק בהקשת מספר זיהוי, וכך הן גם מוחזרות מאוחר יותר ל’מכלאות’.

זה בדיוק הרעיון: כל אדם שיבוא למחזר בקבוק במכשיר האיסוף שבקצה כל רחוב (שיהיה שמור וסגור יותר מעיצובו הנוכחי. אפשר גם להפוך אותו ל’טמון’, כדי שלא יתפוס שטח מדרכה או מקומות חניה), יקיש לפני הכנסת הבקבוק את מספר הזיהוי שלו. את הכסף בתמורה לבקבוקים שאסף – יקבל הישר לחשבון הבנק שלו (והמדינה כבר הוכיחה לנו שהיא מכירה את 90% מחשבונות הבנק בישראל) פעם בחודש/ברבעון.

רוצה להיות הרבה יותר חברתי מזה? בבקשה: מנהלי עמותות יוכלו לקבל גם הם, במקביל, מספר זיהוי לשם זיכוי חשבון העמותה – והממחזרים יוכלו להקיש את מספרי ה’זיהוי’ של העמותות כדי שאלה יקבלו את התרומה לשם חיזוק פעילותן.

פשוט, הגיוני, ומתבקש.

Inner article

ועוד דבר, אדוני היו”ר.

רגע לפני שאתה מציע את הרעיון לחברים, עשה נא טובה: בלי אפליקציות. יבואו אנשי משרד הגנת הסביבה ויציעו פיתוחים טכנולוגיים ודיגיטליים שונים.

אבל זכור: לילדים של המשפחות הגדולות בישראל – אלה שיורידו את הבקבוקים למכשירי האיסוף וישננו פעם אחת ולתמיד את מספר הזיהוי של אבא או אמא – אין, בדרך כלל, מכשיר חכם; וכך גם מצבם של כמחצית מבוחרי ‘שס’ הבגירים.

אז אנא, עשו זאת, ועשו זאת הכי פשוט שאפשר.

מומלץ עבורך

5 תגובות ל: "אדוני יו”ר ועדת הכלכלה, מלא לנו את הבקבוק בלימונדה"

 1. בראבוו!!! אני בעד.
  אחלה הצעה שבעולם.

 2. כל הכבוד ישראל.
  רק שלא תיכנס ביום מן הימים לכנסת או להיות חבג בממשלה, שלא יקלקלו אותך שם…

 3. רעיון מבריק

 4. ישר כוייח גדוללללל , באמת מכתב מבורך שיוצא מהלב

 5. ישראל פלר מציע אולי רעיון נפלא.
  הבעיה היא שהעיתונות החרדית מוטת המכירות והפרסום (בשונה מאתר ביזנעס!! ) – ונשלטת בידי משרדי הפרסום והיחצנים גשייד, ביכלר, קרויזר, יוספי ודומיהם, לא תתן למרגי לחשוב על שום פתרון. הכל יהיה לפי מה שיגידו חברות המשקאות
  מה שיהיה נוח להן, זה מה שמרגי יצטרך לעשות
  זו ההוראה שהוא יקבל מדרעי ואם צריך גם מחכם שלום.
  הכל זה כסף בחיים
  תקלטו!!!!!

כתיבת תגובה