אובר, גט, ליפט, היר מוביליטי ומה שביניהם

אובר מתחילה להכות את תחזיות עצמה ומצפה להיות רווחית כבר בשנת 2020 • היר מוביליטי – חברה שנפתחה בישראל אך לפני שנתיים וכבר משרתת מיליוני משתמשים בפלטפורמת נסיעות שיתופיות או מסחריות • החברה מעסיקה גם חרדיות בפרויקט משותף עם קמא טק • וגם: האם ומתי נזכה לראות את כל זה מגיע ארצה

רכב של אובר | צילום: VOLVO

נהגי המוניות עדיין מאיימים על הממשלה ועל הליכוד, אם לא יקשיבו להם וייענו לדרישותיהם. אבל מי שעוקב אחרי החברות לשיתוף הנסיעות, מבין שפרנסתם של נהגי המוניות תלוי ועומד זה מכבר. אמנם עדיין אין צפי להכנסת הפלטפורמות האלו ולאישורם בארץ, אבל יותר ויותר זמירות נשמעות בכיוון זה. מדובר על מאות מיליונים בכל העולם, שמשתמשים באפליקציות לשיתוף נסיעות וקארפולים: אובר, ליפט, היר מוביליטי, ווייז וגם גט, שחותמת השנה 10 שנות פעילות.

חברת אובר לדוגמא, מדווחת ברבעון האחרון של השנה על עלייה של 18% מהתקופה המקבילה אשתקד, בכמות ההזמנות בתחום הנסיעות (נסיעות שיתופיות ותשלומי נהגים). הכנסותיה הסתכמו ב-13.51 מיליארד דולר, שנכנסו מ-111 מיליון לקוחות פעילים שהשלימו נסיעה או קיבלו ארוחה דרך האפליקציה, לפחות פעם אחת בחודש.

הכנסותיה של אובר מתחום המזון – אובר איטס – הסתכמו ב-4.37 מיליארד דולר, המהווה זינוק מטאורי של 71% ביחס לתקופה המקבילה אשתקד. ברבעון האחרון של 2019, רשמה החברה 1.9 מיליון נסיעות ומשלוחים של ארוחות. 100 אלף הזמנות יותר מהחודש שקדם לו.

קשיים בערים מרכזיות בעולם

בסך הכול רשמה מניית אובר, עלייה של 24% וזינוק של כ-5% ביום אחד, לאחר פרסום הדוח לרבעון האחרון של 2019. מהדוח עלה בבירור, כי ההפסדים של החברה 8.5 מיליארד דולר ב-2019, הם פחות מהתחזיות של האנליסטים, והסיכוי שחברת אובר תהפוך ב-2020 לרווחית, גבוה מאוד.

ראוי לציין, שחברת אובר ניסתה בכל כוחה, לקצץ בהוצאות ולהוכיח יעילות, והתוצאות היו בהתאם. במקום תחזית על הפסד של 713 מיליון דולר, דיווחה אובר על הפסד של 615 מיליון דולר בלבד. במקביל, אובר מנסה לפרוץ לקהלים ומיזמים חדשים, ומשקיעה בשירות השכרת אופניים וקורקינטים חשמליים, ואפילו עורכת ניסוי בהסעות במסוקים.

מנכ"ל החברה דארה קוסרשאהי, צוטט ב'ביזפורטל', כי "שנת 2019 הייתה שנת מעבר עבור החברה. אנחנו מכירים בעובדה שעידן הצמיחה בכל מחיר, נגמר. עולם בו המשקיעים דורשים יותר ויותר לא רק צמיחה, אלא צמיחה רווחית"'. אנליסטים וכלכלנים טוענים, כי החברה תרשום רווח מתואם של 2.84 מיליארד דולר בשנת 2020 ותהפוך לרווחית מוקדם מהצפי הקודם, שהעריך שרק ב-2021 החברה עשויה להיות רווחית.

Inner article

ב'כלכליסט' דווח כי במהלך הרבעון התהדקה הרגולציה על פעילות החברה בלונדון ובקליפורניה והיא המשיכה לקצץ בעלויות. החברה פיטרה מאות עובדים בחטיבות השיווק, גיוס, מזון וטכנולוגיות מתקדמות במהלך אוקטובר. בנובמבר נשלל רישיון הפעילות של אובר בלונדון. כמו כן היא מתמודדות עם חוק חדש בקליפורניה שמקשה עליה לקבוע כי עובדיה הם קבלנים עצמאיים ולא עובדי אובר.

ממצגת למיליוני משתמשים

בניגוד לאובר וליפט שמפעילים נהגים שעובדים עבורם, בחברת היר מוביליטי לא תמצאו אפילו לא נהג אחד המקבל מהם משכורת, אולם 2.5 מיליון נהגים משתמשים כיום בפלטפורמה של החברה. החברה שנוסדה ברעננה רק לפני כשנתיים, פעילה ב-100 ערים בעולם – באירופה, בארה"ב ובדרום אמריקה, ובהן לוס-אנג'לס, בוגוטה, ברצלונה, מדריד, ניס, ריו ולימה.

אודי עציון כותב ב-ynet, כי ב-2018 הייתה HERE מוביליטי, רק מצגת במחשב הנייד של ליעד יצחק, מנכ"ל החברה כיום. "אובר, לשם השוואה, הייתה שנתיים אחרי הקמתה, עם עיר אחת, סן-פרנסיסקו".

מדובר במעין מערכת הפעלה – פלטפורמה לשירותי תחבורה, כך כותב עציון – שבה יכולות להשתמש חברות מוניות, חברות הסעות, חברות תחבורה ציבורית וחברות השכרת קורקינטים, כדי למצוא נוסעים. אלה מצדם מקבלים אפשרות, לחבר בין כמה שירותי תחבורה בדרכם ליעד. בין הלקוחות של החברה נמצאים בתי מלון שרוצים להציע שירותי הסעות לאורחים, ואפילו חברות תעופה שמנסות למכור לטסים, גם את שירותי ההסעה אל שדה התעופה וממנו, כדי לאזן את הרווחיות ההולכת ויורדת, ממכירת כרטיסי הטיסה עצמם. הלקוחות יכולים להשתמש בפלטפורמה של החברה ובחיבורים שהיא מציעה, תחת הלוגו שלהם.

עציון מוסיף כי היר מוביליטי היא חברת-בת של ענקית המיפוי HERE, לשעבר חטיבת שירותי המיקום והניווט של נוקיה הפינית. ב-2015 היא נרכשה בשיתוף פעולה נדיר, על ידי ב-מ-וו, אאודי ודיימלר, החברה-האם של מרצדס, תמורת 2.8 מיליארד דולר, במטרה למנוע את התלות שלהן בגוגל מפות. מאז הצטרפו לחברה גם בוש ואינטל, ובחודש שעבר רכשו מיצובישי ו-NTT היפניות נתח של 30% ממנה.

החברה, שהחלה את דרכה עם 30 עובדים, מעסיקה כיום 230, אולם עדיין לא פעילה בישראל. לעומת זאת, יש כבר שתי חרדיות שנקלטו בחברה, כאשר היר מוביליטי השתלבה בשנה האחרונה בפעילות מיזם קמא-טק, לשילוב חרדים בהייטק, באמצעות סדנאות הכשרה.

סגירה שמובילה לרווח

חברת גט, המציעה שירותי מוניות באפליקציה, מדווחת על מעבר לרווחיות תפעולית בחודש דצמבר, בסך 300 אלף דולר. האם מדובר באמת על רווח אמתי ומעבר לחברה רווחית? יסמין יבלונקו ב'גלובס', טוענת שלא. לדבריה, גט עושה שימוש במונחים מקובלים, כמו רווח תפעולי ו-ABITDA, בדרכים שאינן מקובלות.

לטענתה, הדרך בה גט מחשבת את הסעיף הזה, היא חישוב של הרווחים השוטפים שלה, בנפרד מכל פעילות עסקית בטריטוריות בהן היא עובדת, וסכימה שלהם. הפעילות העסקית כוללת: שירותי נסיעות, שירותי משלוחים, ושירותי שאטלים עסקיים. אלא שגט לא מחסרת מהחישוב את הוצאות המחקר והפיתוח, ובכל זאת בוחרת להודיע, שהגיעה לרווחיות תפעולית. האם אפשר לנטרל הוצאות מחקר ופיתוח? כנראה שלא. בכל זמן נתון צריך לשפר את האלגוריתם וחוויית המשתמש, ולוודא שהמתחרות לא משאירות אותה מאחור .

הסיבה לרווחיות בדצמבר, היא סגירת ג'ונו, החברה שנקנתה ב-2017 תמורת 200 מיליון דולר ומאז הסבה רק הפסדים לגט. לאחר שלא מצאה לה קונה, סגרה גט את ג'ונו והמאזן שיקף זאת מיד. במקביל לסגירה הודיעה גט, על שיתוף-פעולה עם ליפט בניו יורק. שיתוף-הפעולה צפוי להיכנס לתוקף השנה, והוא צפוי לאפשר ללקוחות העסקיים של גט, להזמין נסיעה שיתופית של ליפט, מתוך האפליקציה של גט, דרך החשבון העסקי שלהם.

ומתי אנחנו ניהנה מכל הטוב הזה? כנראה כמו כל עסקי התחבורה, המזדחלים לאטם בפקקי הארץ ומפגרים עשרות שנים אחרי המדינות המפותחות. אולי ברגע שתהיה כאן ממשלה, שלא תהיה תלויה באיגודים כאלו ואחרים ותהיה פחות לחיצה, יתחילו לבדוק גם את הכיוונים האלו.

Inner 620/130

מומלץ עבורך

תגובה אחת ל: "אובר, גט, ליפט, היר מוביליטי ומה שביניהם"

  1. נסיעות שיתופיות מחריפות את פקקי התנועה ומייצרת המון עבדים. אז למה להכניס אותם?

כתיבת תגובה