"אולי המצב הפוליטי ישתנה": האימהות סובלות בגלל פוליטיקה

ועדת הכספים למשרד האוצר: פרסמו את תבחיני סבסוד מעונות היום בתוך שבוע • נציג משרד העבודה טען: "התבחינים ממתינים כמה חודשים לאישור של משרד האוצר" • נציג משרד האוצר: המשרד ממתין שהתמונה הפוליטית תתבהר טרם הפרסום • חברי הוועדה מתחו ביקורת על העיכוב • ח"כ ינון אזולאי: "למה להמשיך להתעלל בהורים?"

ינון אזולאי בדיון | צילומסך מערוץ הכנסת

לא ייאמן: בגלל שיקולים של המתנה לתזוזות הפוליטיות, הורים עובדים נאלצים לשלם מכיסם מחיר מלא על מעונות היום של ילדיהם. הדבר התגלה היום בועדת הכספים הזמנית, בראשות ח"כ משה גפני, כשזו קיימה ישיבה בנושא התבחינים של סבסוד מעונות היום. הדיון עסק במערכת הגשת בקשות לזכאות לדרגה למעונות יום ומשפחתונים לשנה"ל הבאה, על פי הצעתו לסדר של ח"כ ינון אזולאי.

בפתח הדיון, ביקש יו"ר הוועדה, ח"כ משה גפני לדעת מדוע טרם פורסמו התבחינים והעיר שהדבר מעכב מההורים את קבלת הדירוג. אל הדברים הצטרף יוזם הדיון ח"כ ינון אזולאי. "ביקשנו באופן אישי ממשרד האוצר ומשר האוצר שיפורסמו התבחינים. שנה שעברה התבחינים לא פורסמו בזמן ובחודש מרץ אפריל הורים נאלצו לשלם מחיר מלא על המעונות. אני לא מבין למה מפחדים להוציא את התבחינים האלה, זה יקל על ההורים, למה להמשיך להתעלל בהם?"

לדבריו, "שר האוצר ובכירי המשרד הבטיחו כי תבחיני סבסוד המעונות לגילאי לידה עד – 3 יפורסמו לציבור במיידי על מנת שההורים יוכלו להיערך בהתאם ולא יצטרכו לשלם עוד מספר חודשים תשלום מלא. פרסום התבחינים קריטי כדי להקל על ההורים שגם כך נמצאים במצב כלכלי קשה עקב משבר הקורונה. באופן לא ברור על אף שמשרד הרווחה העביר לפני מספר חודשים את התבחינים, משרד האוצר החליט משיקולים לא ברורים לא לפרסמם לציבור".

אמיר מדינה, מנהל אגף מעונות יום במשרד העבודה: "אנחנו יכולים לפרסם את התבחינים ברגע שנקבל את האישור של משרד האוצר, אנחנו ממתינים לתשובה מהם כבר כמה חודשים".

אביעד שוורץ, משרד האוצר: "הייתה לנו ישיבה משותפת עם משרד העבודה שם היינו בעיצומה של תקופת בחירות, לכן העדפנו לחכות עד שתתבהר התמונה הפוליטית, כי אחרת זה לכבול את שיקול דעתנו על שר האוצר הבא". ח"כ אזולאי השיב לו: "שנה שעברה ולפני שנתיים היינו באותו מצב, כמה אתם רוצים לדחות את זה, מה קשור אליכם המצב הפוליטי?"

יו"ר הוועדה פנה למשרד האוצר: "אמיר מדינה הוא גורם מוסמך בעיני שאומר שהעביר לכם כבר לפני כמה חודשים את התבחינים, אני מבקש לדעת למה וכמה זמן זה עוד יתעכב"

אביעד שוורץ ממשרד האוצר השיב: "בגלל שלתבחינים יש השלכות תקציביות מאוד משמעותיות, לא רצינו לקחת צעד ושאולי בעתיד יהיו שינויים בגלל המצב הפוליטי".

ח"כ אזולאי: "כבר כמה שנים שיש בחירות ואנחנו מפרסמים את אותם תבחינים, אתה נמצא כרגע בחודש יוני שזה כבר איחור. נגיד יבוא השר הבא וירצה לעשות שינוי, אז מה יקרה? נבקש מאמיר מדינה להכין תבחינים חדשים וזה לוקח חודש וחצי, אתם עושקים את ההורים".

עו"ד דבורה אליעזר, יועצת משפטית במשרד העבודה: "תיאמנו עמדות עם משרד המשפטים, אנחנו מחכים שהתמונה הפוליטית תתבהר, מבחינתנו היה אפשר לפרסם את התבחינים לפני חודשים, בלבד שאין בהם מחלוקת. יש שינויים שיכולים להשפיע על התבחינים, לדוג' אם יחליטו כמו בשנת 2010 בהחלטת 1999 שההכנסה לנפש תחושב אחרת, זה משנה גם החישוב של התבחינים. החלטת 1999 נדחתה משנה לשנה ובסופו של דבר לא יושמה".

חגי פורגס, אגף מעונות יום במשרד העבודה: "ישנם 130 אלף זכאים, והם הגישו את הבקשה בתוך שבועיים במקום ארבעה חודשים כמו שקורה בדרך כלל וזה יצר צוואר בקבוק, הורים קיבלו את הדרגה רק אחרי שלושה חודשים".

ח"כ גלעד קריב: "זה לא שכרגע יש סט של תבחינים שמחכים לאישור שר האוצר, אלא רק כאשר יכנס השר, רק אז יתחיל הדיון בהכנת התבחינים".

על חשבון האמא מאופקים

ח"כ יבגני סובה פנה בשאלה לנציג משרד העבודה: "כמה זמן אתם צריכים לעבד את כל הבקשות? יבואו עכשיו 130 אלף משפחות וזה לא הגיוני שהם יחכו ארבעה חודשים לתשובה. תגידו לנו איך ניתן לצמצם את זה". מדינה, משרד העבודה: "החיסכון בזמן יהיה בשבועות, לא בחודשים".

ח"כ אופיר כץ: "מה שקורה פה זה לא פחות משערורייה, משרד ממשלתי מחליט שהוא מעכב את פרסום התבחינים בלי אישור ממונה. הם בעצמם אומרים שהם יסבירו לשר האוצר הבא כמה זה דחוף, אז אם כולם יודעים שזה דחוף ולא ניתן לדעת מה יהיה המצב הפוליטי אז למה מחכים? זה לא פחות משערורייה".

יו"ר הועדה גפני סיכם את הדיון: "יש פה דבר שהוא שערורייתי באמת, האמא באופקים צריכה לחכות שיהיה עוד פעם בחירות עד שיפרסמו את התבחינים. אנחנו דורשים ממשרד האוצר לפרסם את התבחינים בתוך שבוע, משרד העבודה העביר לכם את התבחינים. הפקידים במשרד האוצר לא מנהלים את המדינה! משרד האוצר חוסכים כסף על חשבון האמא מאופקים".

כתיבת תגובה