אולי לשומרי שבת מגיע חישוב מס אחר בשימוש ברכב?

ועדת הכספים הגדילה את הטבת שווי השימוש לרכבים חשמליים | הטבת המס לרכב היברידי ורכב פלאג-אין הוארכה ללא הפחתה בגובה ההטבה אותה ביקשה לבצע רשות המסים -עד סוף 2025 | העיוות: עובדי צווארון כחול, עובדי רשויות מקומיות משלמים שווי שימוש דומה למי שעיקר עבודתו אינה מהרכב | ומדוע לא יהיה חישוב שווי שונה לשומרי שבת?

רכב היברידי | צילום: שאטרסטוק

ועדת הכספים בראשות ח"כ אלכס קושניר אישרה היום (ב') הארכה של הוראת השעה לעניין שיעור המס לשווי שימוש ברכב שהועמד לרשות עובד, עד לשנת 2025.

רכב צמוד הוא הטבה חייבת במס הניתנת לעובד ובהתאם לפקודת מס הכנסה יש לבצע זקיפת מס בגין שווי השימוש ברכב. בשנת 2015 הותקנו בהוראת שעה תקנות שווי השימוש ברכב, המפחיתות את סכום הזקיפה של שווי השימוש בכלי רכב בעלי טכנולוגיית הנעה מתקדמת – רכב היברידי, רכב פלאג-אין ורכב חשמלי מלא. בבסיס ההפחתה עומד עיקרון ניטרליות המיסוי בין רכב בעל הנעה רגילה לבין רכב בעל הנעה היברידית, פלאג-אין או חשמלית. כיוון שמדובר בכלי רכב יקרים יותר מרכב רגיל אך חסכוניים יותר בשימוש השוטף, שיעור הזקיפה הרגיל מייצר עבורם תוצאה גבוהה מדי. לכן, תוקן המצב כך שהתקבלה תוצאה ששיקפה נכונה את העלות הכלכלית של השימוש הפרטי ברכבים אלה.

250/200 סייד בר + קובייה

בתקנות בנוסחן המקורי שהביאה היום רשות המיסים בפני ועדת הכספים, ביקשה הרשות לעדכן את שיעור ההפחתה לשנים 2022 ו-2023 בהסתמך על בדיקות כלכליות עדכניות: לרכב חשמלי הוצע להגדיל את סכום ההפחתה ב-200 ₪, כך שיעמוד על 1,200 ₪, ולגבי רכב היברידי ורכב פלאג-אין הוצע להקטין את סכום ההפחתה ב-100 ₪, כך שיעמוד על 400 ₪ לרכב היברידי ו-900 ₪ לרכב פלאג-אין.

ברשות הסבירו כי השיקולים שנלקחו בחשבון בעדכונים האמורים הם צמצום הפער בעלויות התחזוקה בין רכבים אלו לרכב רגיל, על רקע הירידה בעלויות הרכישה של הרכבים ולאור שיעור צריכת הדלק של רכב רגיל, וכי שיקול נוסף הוא האפשרות להטעין רכב חשמלי ורכב פלאג-אין מעמדה ביתית.

יו"ר הוועדה, ח"כ אלכס קושניר דרש מול הדברים כי לצד העלאת ההטבה לרכבים חשמליים, יוותר על כנו שווי ההטבה לרכבים היברידיים ורכבי פלאג-אין, ובנוסף שהוראת השעה תוארך עד לתום שנת 2025: "אנחנו מצד אחד מנסים לעודד מעבר לאנרגיה ירוקה, מצד שני כל פעם מזעזעים את השוק עם שינוי של כל מיני קריטריונים. לכן אני מבקש שהשווי שימוש להיברידי ופלאג אין יישאר כמו שהוא ולא ישתנה, כאשר חלק מהאנשים כבר רכשו את הרכבים. בנוסף אני מבקש להאריך עד תום שנת 2025 את הוראת השעה, מתוך רצון לתת וודאות לשוק – המשמעות של הוראת שעה עבור חברות הליסינג וחברות אחרות, היא שהן שוב באי וודאות וזה משפיע על השוק כולו. בנוסף אם הרצון הוא לעודד שימוש ברכבים ירוקים יותר, אין סיבה שנעודד פה דבר הפוך, או נפגע במוטיבציה לעשות שימוש ברכבים האלה. אני חושב שאני מבטא פה את עמדת כל חברי הכנסת".

חברי הוועדה בירכו על הצעת יו"ר הוועדה, והתקנות שונו בהתאם להצעתו. ברשות המיסים ציינו כי הם אינם מתנגדים לתיקוני הוועדה, וכי עלותם לקופת המדינה הינה נמוכה. ההטבה תיכנס לתוקף רטרואקטיבית מתחילת שנת 2022.

עיוות לעובדי צווארון כחול ושומרי שבת

במהלך הדיון, טען ח"כ יעקב אשר כי "יש עיוות מתמשך עם עובדי צווארון כחול, טכנאים ועובדי רשויות מקומיות שנוסעים ברכבי עבודה ולא עושים בהם שימוש פרטי, למרות זאת גובים מהם מס כאילו הם נוסעים ברכב חדש לפי שימוש רגיל. זה לא אותו דבר, אי אפשר להשית עליהם אותו מס.

Inner 620/130

"בשעתו העליתי את הנושא לדיון דחוף כאן בוועדה יחד עם ח"כ עודד פורר וח"כים נוספים והתקיימו על כך מספר דיונים, שוב אנחנו בדיון על הנושא ועוד לא הגענו לפתרון, הגיע הזמן להסדיר זאת ולתקן את העיוותים הללו שפוגעים בכיסם של אזרחים רבים.

"כמו כן, צריך לקחת בחשבון ציבור גדול שלא משתמש ברכב בשבתות וחגים, זה צריך לקבל ביטוי במס. הגשתי הצע"ח בנושא וראוי שהוועדה תדון בה במסגרת דיוני המס".

היו"ר ח"כ קושניר הגיב על כך ואמר: "אינסטינקטיבית אני מתנגד, אבל נשתדל לדון בזה". ח"כ אשר ענה לו: "זה אינסטינקט פוליטי, אני מחפש את האינסטינקט המקצועי".

האם הדיון הבא יביא בשורה? קשה להניח. אבל לפחות הדיון בכך מתחיל.

מומלץ עבורך

תגובה אחת ל: "אולי לשומרי שבת מגיע חישוב מס אחר בשימוש ברכב?"

  1. ממשלת הרשע שתלך מן העולם ותמלוך מהרה על כסא מלכותך

כתיבת תגובה