אולי תרזו בקלות יותר: תרופה פוטנציאלית להשמנת יתר

Aptorum Group מודיעה על הפיתוח של תרופה פוטנציאלית מיקרוביומית לטיפול בהשמנת יתר •החברה מודיעה גם על תרופות פוטנציאליות עברו שינוי יעוד לטיפול בסרטן הנדיר נירובלסטומה

לוגו חברת התרופות אפטורום

חברת Aptorum Group היא חברת תרופות שעוסקת בפיתוח ומסחור של תרופות חדשניות כדי להתמודד עם צרכים רפואיים שלא נענו. לחברה יש פרויקטי תרופות ואבחון בנוירולוגיה, מחלות זיהומיות, גסטרואנתרולוגיה, אונקולוגיה ותחומי מחלות אחרים. כעת מודיעה החברה על פיתוח של שתי תרופות פוטנציאליות האחת לטיפול בהשמנת יתר והשנייה בסרטן הנדיר נירובלסטומה.

השכיחות של השמנת יתר ממשיכה לעלות בכל העולם. השמנת יתר גוררת אחריה שורה של מחלות הקשורות באופן ישיר לעודפי השומן כגון יתר לחץ דם, סוכרת, מחלות כבד, כליות, איבוד ראייה ואיבוד גפיים. בנוסף, יש להשמנת יתר קשר עקיף למחלות אחרות כגון אלצהיימר.

Box

כיום אין טיפול אופטימלי למצב הזה, ובטיפולים השכיחים בהשמנת יתר כדוגמת: דיאטה, פעילות גופנית, ייעוץ התנהגותי יש לעיתים קרובות שיעור כישלון גבוה בטווח הארוך. גם לניתוחים הבריאטריים יש הצלחה לא מבוטלת אולם הם דורשים טיפול גם בתפיסה של האכילה ובמשיכה למתוק.

בשנים האחרונות יצאו לשוק מספר תרופות להשמנת יתר (חלקן אף בדרך לישראל) אולם היעילות שלהן מוגבלת וקשורות בהם בעיות בטיחות משמעותיות. ולנישה הזאת מבקשת להיכנס חברת Aptorum Group עם ייצור התרופה הביולוגית CLS-1. 

התרופה החדשה לטיפול בהשמנת יתר שנמצאת בתהליכי פיתוח, תעבוד באמצעות ויסות של אותות כימיים שקשורים למיקרוביוטה של המעיים במסגרת הפלטפורמה לוויסות של המיקרוביוטה שנמסר עליה לאחרונה המופעלת על ידי Claves Life Sciences Limited, החברה הבת בבעלות מלאה של Aptorum Group.

האותות הכימיים של המיקרוביוטה של המעיים, ידועים כאחת הסיבות העיקריות של השמנת יתר. CLS-1 היא מקרו מולקולה לא ספיגה שניתנת דרך הפה, המיועדת לווסת את המטבוליט שמופרש על ידי המיקרוביוטה של המעיים עם מידה רבה של זיקה וייחודית. באופן זה – מאמינים בחברה – אפשר לעכב את הספיגה של המטבוליט הספציפי הזה, שקשור להשמנת יתר.

חברת Aptorum Group הודיעה אפוא, כי היא החלה בפיתוח הקדם קליני של התרופה המקרו מולקולרית הפוטנציאלית CLS-1 שמטרתה טיפול בהשמנת יתר. בשלב זה עוברת CLS-1 מיטוב תרכובות מובילות וצפויה להתקדם לשלב של ניסויי בטיחות ויעילות ב-2020.

בנוסף, עוסקת Aptorum Group בשתי התוויות נוספות המבוססות על הוויסות של אותות כימיים מבוססי מיקרוביוטה שמעורבת בהן טכנולוגיית המולקולות הגדולות לעיל, שלדעת החברה היא מאוד מדרגית והם מקווים להודיע הודעות נוספות לגבי פעילותן בבוא העת.

Inner – Calcala

 

הסבה לתרופה לסרטן הילדים

עוד מודיעה החברה כי במסגרת הפלטפורמה לגילוי תרופות חישובי Smart-ACTTM שנמסר עליה לאחרונה המופעלת על ידי Smart Pharma Group, חברה בת אחרת בבעלות Aptorum Group השלימה החברה סינון חישובי של בערך 1,615 תרופות משווקות נגד חלבוני מטרה ריפויים כדי להתמודד פוטנציאלית עם נירובלסטומה, סוג נדיר של סרטן ילדים שנוצר בסוגים מסוימים של רקמות עצב ובתכיפות רבה ביותר בבלוטות יותרת הכליה וגם בעמוד השדרה, החזה, הבטן או הצוואר, במיוחד אצל ילדים.

בקבוצה שבסיכון גבוה, שיעור ההישרדות אחרי 5 שנים של המחלה הזאת הוא בסביבות 40-50%, לפי תצפיות של האגודה האמריקנית למלחמה בסרטן. Aptorum Group זיהתה מערך של תרופות פוטנציאליות שעברו שינוי יעוד והתקדמה להעריך אותן במודלים מבוססי תאים ושל בעלי חיים כדי לאמת את השימוש הפוטנציאלי להתוויה החדשה הזאת ואת היעילות הפוטנציאלית.

עם התקדמות התהליכים באופן הרצוי והתרופה תעבור לשלב הניסויים, תהיה זאת פריצת דרך חשובה ביותר במלחמה בסרטן באופן כללי ובסרטן הנירובלסטומה בפרט.

Inner – Nadlan

כתיבת תגובה