אומת הסטארט-אפ: תל אביב מהמובילות בתעשיית ההזנק

תל אביב-יפו מדורגת במקום ה-6 בעולם מבין ערי הסטארט-אפ המובילות • כך קובע הסקר השנתי של ארגון המחקר Startup Genome • הדו"ח קובע: מחסור כרוני בכוח אדם מיומן לתעשיית הטכנולוגיה הישראלית

מחסור כרוני בכוח אדם | צילום אילוסטרציה: Rawpixel.com, שאטרסטוק

תקופת הסטארט-אפים של תל אביב-יפו יציבה וחזקה בעולם, גם אל מול התחרות הגוברת מצד ערים באסיה ואירופה: כך קובע הסקר השנתי של Startup Genome, הנחשב ביותר בתחומו.

חמש הערים המובילות הן כצפוי עמק הסיליקון, ניו יורק, לונדון ובוסטון, וכן בייג'ין שביצעה זינוק של מקום אחד. את המקום הששי חולקות תל אביב-יפו ולוס אנג'לס, ואחריהן שנחאי, פריס וברלין הסוגרות את העשירייה הראשונה.

Box

הדו"ח מציין כי תל אביב-יפו נהנית מפריחה של סטארטאפים בתחומי הבינה המלאכותית, ביג-דאטה, אנליטיקה וסייבר, ומונה בין יתרונות האקוסיסטמה של תל אביב-יפו ריכוז גבוה במיוחד של סטארטאפים ומרכזי מחקר ופיתוח בין-לאומיים וכן אפשרויות מימון בשלבים התחלתיים של מיזמים.

המחקר מציין כי אחוז היזמיות-נשים הנמנות בקרב מייסדי חברות בעיר הוא נמוך במיוחד – רק 9% מייסדות בתל אביב-יפו, לעומת 22% בניו יורק ו-16% בעמק הסיליקון.

Startup Genome חוקר מדי שנה את הביצועים של חברות סטארטאפ בעשרות ערים, ומנתח שלל פרמטרים שמסייעים להצלחתם, כגון זמינות המימון; זמינות כוח אדם מיומן; קישוריות לערים אחרות; קלות עשיית עסקים; הטבות לסטארטאפים ועוד.

חוקרי הדירוג מנתחים מידע של מעל מיליון חברות, נתונים המתקבלים מ-150 ערים שונות, וראיונות עם כ-10,000 בכירים מסטארטאפים ברחבי העולם.

עיריית תל אביב-יפו זיהתה את פריחת חברות ההזנק בעיר כבר לפני כעשור והחלה לפעול על מנת לסייע בפעילותן ולמנף ככל האפשר את הצלחתן לתועלת כלל התושבים בעיר. בין הפעולות הרבות שנעשו, בוצע מהלך להורדת ארנונה לחברות הזנק; נפתחו מאגרי המידע העירוניים למפתחים; הוקמו חללי עבודה עירוניים לסטארטאפיסטים; מקיימים עשרות אירועים שנתיים למען קהילת הטכנולוגיה; השנה גם נחנך CITYZONE בעתידים – פרויקט משותף של אוניברסיטת תל אביב והעירייה לעידוד פיתוחים בתחום העיר החכמה.

Inner

איתן שוורץ, מנכ"ל עיר עולם ותיירות וחבר בועדה המייעצת של Startup Genome: "הפריחה הטכנולוגית הנפלאה במטרופולין היא נכס אדיר למדינת ישראל – אבל לא לעולם חוסן. לצד השבחים הרבים, הדו"ח מתריע גם על מחסור כרוני בכוח אדם מיומן לתעשיית הטכנולוגיה הישראלית. אם המדינה לא תאפשר למהנדסים, מפתחים ומעצבים מהעולם לעבוד בישראל – סופה של הסצנה הזו שהיא תצטמק ותאבד מיתרונה, אל מול התחרות הגוברת בעולם על הטאלנט הישראלי".

Inner

כתיבת תגובה