אושרה בטרומית: קצבאות הורים עצמאיים ויחידניים לא יעוקלו

הצעת חוק שיזמה ח"כ אתי עטיה המגינה על כספי סיוע להורים עצמאיים ויחידנים מפני עיקול – אושרה בקריאה טרומית | "תשלומים אלה נועדו לשמש כרשת ביטחון להורים עצמאיים או כפלטפורמה לשיפור מצבם הכלכלי דרך השתלבות מוצלחת בשוק התעסוקה, לכן יש להבטיח כי כספים אלה יגיעו ליעדם ויגשימו את תכליתם המקורית", נכתב בדברי ההסבר לחוק

אב ובנו | צילום אילוסטרציה (מעובד): נתי שוחט, פלאש 90

הצעת חוק חברתית והומניטרית עברה פה אחד בקריאה טרומית בכנסת. היום (רביעי) אישרה מליאת הכנסת הצעת חוק הקובעת כי כספי סיוע שהמדינה מעניקה להורים עצמאיים ויחידנים יישארו ברשותם ולא יעוקלו ע"י רשות האכיפה והגבייה (הוצאה לפועל). את הצעת החוק יזמה חברת הכנסת אתי עטיה (הליכוד).

ההצעה אושרה ברוב של 42 ח"כים במליאת הכנסת בקריאה טרומית ללא מתנגדים ונמנעים והועברה להמשך תהליך חקיקה בוועדת החוקה.

250/200 סייד בר + קובייה

בדברי ההסבר להצעה נכתב: "מדינת ישראל קבעה מספר מנגנוני תשלום והטבות, שתכליתם לסייע להורים עצמאיים, נוכח צורכיהם הכלכליים והמשפחתיים הייחודיים ולנוכח מצבם הפגיע בשוק העבודה. מנגנוני תשלום אלה מעוגנים במספר חוקים ותוכניות ממשלתיות".

בדברי ההסבר נומק, כי "תשלומים אלה נועדו לשמש כרשת ביטחון להורים עצמאיים או כפלטפורמה לשיפור מצבם הכלכלי דרך השתלבות מוצלחת בשוק התעסוקה, לכן יש להבטיח כי כספים אלה יגיעו ליעדם ויגשימו את תכליתם המקורית".

עוד נאמר, כי "להגנה על כספי התשלומים המוענקים במסגרת תכניות ממשלתיות לסיוע להורים עצמאיים ישנו רציונל נוסף ומשמעותי, שכן מדובר למעשה בהחזר רטרואקטיבי עבור תשלומים שכבר שולמו מכיסו של ההורה העצמאי, שהסתמך על ההחזר הצפוי"

ההצעה מעגנת את הכספים מפני עיקול, כפי שמסבירה מגישת ההצעה בדברי ההסבר לחוק: "מטרת התוכנית היא לאפשר להורים אלה להיחלץ ממעגל הקצבאות ולשפר את מצבם הכלכלי באמצעות שילובם המוצלח בעבודה או הגדלת היקף המשרה.

Inner article

"כל עוד הכספים הללו חשופים לעיקול, לשעבוד או להעברה בעקבות חובות, עלול עיקולם להגדיל את סך חובותיו של ההורה העצמאי, שהסתמך על ההחזר הצפוי, ואף להעמיק את תלותו בקצבאות".

Inner 620/130

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה