אושרה העברת 100 מיליון ₪ לצורך הקמת קו הובלה למאגרי הגז הקטנים

הכספים יועברו לחברה הממשלתית ‘נתיבי הגז הטבעי לישראל’ שתרכוש את הקו שיוקם ע”י החברה המחזיקה במאגרי כריש תנין, בסכום כולל של 400 מיליון ₪. מנהל רשות הגז: “ההקמה תביא לעידוד מאגרים נוספים, ישראל תלויה כיום בקו גז יחידי”

צינורות גז. צילום קובי גדעון. לע"מ. פלאש 90.

ועדת הכספים קיימה היום (ב’) דיון בנושא ‘אישור השקעת המדינה בחברת נתיבי הגז הטבעי לישראל בע”מ לפי סעיף 10 לחוק החברות הממשלתיות, התשל”ה-1975’.

במסגרת הדיון אישרה הוועדה את בקשת המדינה לאפשר השקעה תקציבית בסך 100 מיליון ₪ בחברה הממשלתית ‘נתיבי הגז הטבעי לישראל’ (נתג”ז), האמונה על הולכת הגז הטבעי במדינה, לצורך הקמת קו הובלה למאגרי גז קטנים, בהם מאגרי כריש תנין. על פי המתווה המקטע צפוי להוות החיבור השלישי של מאגר גז טבעי לחופי ישראל, ובכך לייצר יתירות למשק הישראלי והגברת תחרות. הקמת המקטע תתבצע ע”י בעל החזקה הראשון באזור – החברה המחזיקה במאגרי כריש ותנין וזה ישמש בעתיד מאגרים עתידיים ככל שימצאו במטרה להביא להוזלת עלויות הפיתוח של כריש תנין ומאגרים עתידיים. במסגרת זו צפוי הקו להירכש ע”י חברת נתיבי הגז בכ-400 מיליון ₪.

250/200 סייד בר + קובייה

חברי כנסת שהשתתפו בדיון מתחו ביקורת על המתווה בטענה שמדובר בהטבה לבעלי כריש ותנין בהעדר מאגרים נוספים באזור. יו”ר הוועדה, ח”כ משה גפני: “היכן התחרות שהבטיחו לנו? לא נעכב את התפתחות משק הגז אבל הכל צריך להיות מהיר יותר”.

אלכסנדר ורשבסקי, מנהל רשות הגז הטבעי ציין בפתח הדיון כי: “המחשבה כאן היא גם על מאגרים עתידיים. הרצון הוא לעזור לזכיין כי בסופו של דבר החלטת הממשלה נוגעת לעידוד מאגרים קטנים. אנחנו מעוניינים שיהיו עוד מאגרים קטנים שיפתחו אותם, זו מהות ההחלטה. עזרה נוספת למאגרים קטנים כדי לעודד אותם וכדי ליצור תחרות, המאגרים נמצאים בעומק של קילומטר וחצי, ההפקה יקרה יחסית ויש צורך בתחרות”.

למרות הסתייגויות החכי”ם בתום הדיון אושרה העברה ברוב קולות. יו”ר הוועדה סיכם את הדיון: “אישרנו את המתווה למען משק הגז במדינת ישראל אבל עלו שאלות כבדות משקל, אנחנו רוצים ללוות את התהליך ונבקש עדכונים על ההתקדמות”.

Inner 620/130

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה