אושרו במחוזית: מעל 4,000 יח”ד לצעירים בשכונת תלפיות בירושלים

כחלק מהמהפך של תלפיות, גם הצעירים הירושלמים בפנים: הוועדה המחוזית ירושלים אישרה את התוכנית להקמת רובע שישלב מגורים, שטחי ציבור, מסחר ותעסוקה ויכלול כ-8,250 יחידות דיור – מחצית מהן דירות קטנות שייתנו מענה לאוכלוסייה הצעירה בעיר • בנוסף, התוכנית כוללת תוספת של 225,000 מ”ר לצרכי ציבור, 851,603 עבור שטחי מסחר ותעסוקה, כ-80,000 מ”ר עבור שטחי מלאכה וכ-110 דונם שטחים פתוחים 

הרובע החדש בתלפיות | הדמיה: משרד יעקב מולכו אדריכלים

הוועדה המחוזית לתכנון ובניה ירושלים, בראשות עו”ד עמיר שקד, החליטה היום (שני) לאמץ את תוכנית האב להקמת רובע חדש בתלפיות שישלב מגורים, שטחים ציבוריים, מסחר ותעסוקה.

מטרת התוכנית, הפיכת מתחם תלפיות לרובע עירוני פעיל ומעורב שימושים, הפעיל לאורך רוב שעות היממה, תוך חיבור למרקם הבנוי הקיים.

התוכנית כוללת תוספת בהיקף של כ-8,250 יחידות דיור שייבנו במבני מגורים של 14-30 קומות, בהתאם למדיניות של עירוב שימושים וציפוף הבינוי לאורך צירי הרכבת הקלה. מחצית מתוך כלל יחידות הדיור בתוכנית, יהיו דירות קטנות שייתנו מענה לאוכלוסייה הצעירה בעיר. בנוסף, התוכנית מציעה פיתוח של רחוב פייר קניג כשדרה עירונית מרכזית עם מסחר מלווה רחוב, ובו תתאפשר בנייה של עד 30 קומות שייבנו מעל קומות מסחר ותעסוקה. ברחובות המשניים המקבילים לרחוב פייר קניג – התוכנית קובעת בנייה נמוכה יותר של עד 14 קומות.

מלבד יחידות הדיור, התוכנית כוללת תוספת של 225,000 מ”ר לצרכי ציבור, 851,603 עבור שטחי מסחר ותעסוקה, כ-80,000 מ”ר עבור שטחי מלאכה ותעסוקה בדרום הרובע ושטחים פתוחים בהיקף של כ-110 דונם.

כל תוכנית שתוגש בתחומי הרובע, תיקבע שלביות ביצוע שתבטיח את השלמת שטחי המסחר והתעסוקה והשטחים הציבוריים הפתוחים והבנויים, כתנאי למימוש המגורים.

הוועדה ציינה כי תוכנית האב והתכניות המפורטות שיוגשו מכוחה, יתרמו תרומה משמעותית למוקד עירוני חשוב זה ולפני האזור כולו בעשורים הקרובים.  כמו כן התרשמה הוועדה כי התוכנית מציעה ראיה תכנונית כוללת לשילוב המגורים באזור, תוך יצירת יחס ראוי בין שימושי המגורים לשאר השימושים הקיימים, והבטחה של המענה הדרוש לצרכי ציבור.

הוועדה ציינה כי בהמשך לעקרונות שהותוו בתוכנית האב הקודמת, בדבר פיתוח האזור כרובע מסחר ותעסוקה, ובהתאם למדיניות המעודדת עירוב שימושים עירוניים, תוך מתן דגש לאזורים המשורתים היטב על ידי מערכת הסעת המונים, קיימת הצדקה לשילוב השימוש למגורים באזור, בהתאם לצורך בניצול מיטבי של משאב הקרקע העירונית, ומתן מענה לצורך בתוספת יחידות הדיור לעיר, וזאת תוך עידוד מימוש שטחי תעסוקה בהיקף משמעותי.

שטח אזור התעסוקה תלפיות הוא כ-950 דונם, והוא מצוי במתחם הרחובות – רחוב דרך בית לחם ממזרח, פארק המסילה ושכונת מקור חיים ממערב, רחוב ברעם מדרום ורחוב רבקה וצומת אורנים מצפון.

המתחם מהווה את אחד ממוקדי התעסוקה, המסחר והתעשייה המרכזיים בירושלים בעשורים האחרונים, נתון בהתחדשות מתמדת. המתחם שוכן בלב אזור עירוני ומוקף בשכונות מגוונות באופיין ובעלות ביקושים גבוהים למגורים. פארק המסילה חופף לשטח התוכנית ממערב, ובתחומי הרובע צפויים לעבור שני קווים של הרכבת הקלה.

התוכנית הינה ביוזמת עיריית ירושלים והרשות לפיתוח ירושלים, ונערכה ע”י משרד יעקב מולכו אדריכלים.

870/135 ליינר ארטקל

מתכננת מחוז ירושלים במינהל התכנון, שירה תלמי-באבאי, ציינה כי “התוכנית היא בשורה של ממש להתחדשות ופיתוח אזור דרום העיר ועתידה ליצור מרכז כובד משמעותי בעיר, של רובע מעורב שימושים, תעסוקה, מסחר, תעשייה ותרבות. הרובע, ייסמך על מרחב ציבורי איכותי המוכוון להולכי רגל ומשורת על ידי שני קווים של רכבת קלה. מתחם תלפיות יהווה דוגמה למרקם עירוני אינטנסיבי המספק איכות חיים לתושבים בו, כמו גם מוקד עניין משמעותי לאזור ולעיר כולה”.

ראש העיר ירושלים, משה ליאון: “תוכנית האב החדשה לתלפיות היא בשורה ענקית לירושלים ולתושביה. אני נרגש לקדם אותה ולבנות באמצעותה עתיד בירושלים. אין מדובר בעוד תכנית או בעוד שכונה, אלא ממש בעיר חדשה ומתחדשת בלב העיר!  בעזרתה נהפוך את תלפיות לאחד ממוקדי המשיכה החדשים והיפים בארץ. מדובר בתוכנית חדשנית ומתקדמת אשר שואבת את השראתה מהגדולות שבערי העולם, ומקדמת עירוב שימושים שיכלול מרחב ציבורי שוקק חיים, הישענות על תחבורה ציבורית, דיור, תעסוקה ומסחר וגנים ציבוריים. נמשיך לבנות ולקדם את העיר”.

הרובע החדש בתלפיות | הדמיה: משרד יעקב מולכו אדריכלים

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה