אושר: כ-100 מיליון ש' בשנה להחזרת טובי המוחות לישראל

תכנית חדשה לחיזוק המצוינות במו"פ וחדשנות באקדמיה אושרה בוועדת שרים למדע: יותר מ-700 מיליון שקלים למשך שבע שנים – כ-100 מיליון בשנה – הוקצו להחזרתם לארץ של טובי החוקרים בעולם | התוכנית כוללת מענקי מחקר בהיקף של מיליוני שקלים לכל חוקר

מכון ויצמן למדע | צילום אילוסטרציה: יוסי אלון, פלאש 90

במטרה לחזק את המצוינות האקדמית ולשמר את מעמדה של ישראל בחזית החדשנות העולמית, ועל רקע האנטישמיות הגואה בקמפוסים של אוניברסיטאות המובילות בעולם משרד האוצר, משרד החינוך, משרד העלייה והקליטה ומשרד החדשנות, המדע והטכנולוגיה, מובילים תכנית חדשה ועתירת תקציב להשבת טובי המוחות המחקריים לישראל.

התכנית שתתפרס על פני כ- 7 שנים ומתוקצבת ביותר מ- 700 מיליון תעניק לחוקרים בכירים ופוסט דוקטורנטים השבים ארצה במסגרתה, מענקי מחקר במיליוני שקלים וזאת בנוסף לתקציבים ייעודיים לפתיחת מעבדות מחקר מתקדמות.
שיתוף הפעולה הבין משרדי, הפועל לעידוד קליטתם מחדש של מדענים וחוקרים פורצי דרך בישראל, הוא צעד חשוב ונוסף במאבק הממשלתי הנחוש בהתפרצות האנטישמיות בקמפוסים ומרכיב משמעותי בהבטחת היתרון המחקרי והטכנולוגי של ישראל בעולם.

שר האוצר, בצלאל סמוטריץ: "בימים אלו, יותר מתמיד, אנו אומרים למדענים ולחוקרים הישראלים באוניברסיטאות המובילות בעולם – בואו הביתה. כחלק מתוכנית הייטק שלנו, אנחנו משיקים היום תוכנית להשבת מוחות לאקדמיה הישראלית. אישרנו, ביחד עם ות״ת, משרד הקליטה והעליה ומשרד החדשנות, המדע והטכנולוגיה, תוכנית בהיקף של מאות מיליוני ש״ח בשנים הקרובות אשר תעניק מענקי מחקר בהיקף של מיליוני ש״ח לחוקר לטובת חיזוק המצוינות וההון האנושי באקדמיה וקידום המו"פ והחדשנות של מדינת ישראל. זוהי תוכנית פורצת דרך שתאפשר לנו לחזק את היתרון היחסי של ישראל, ולהשיב הביתה חוקרים ישראלים אשר מתמודדים עם גל אנטישמיות חסר תקדים. אני רוצה להודות לכלל השותפים שנרתמו למהלך".

כתיבת תגובה