אושר לקריאה ראשונה החוק לייצוג הולם לחרדים

בדרך לאפליה מתקנת: ועדת החוקה אישרה לקריאה ראשונה חוק ייצוג הולם לחרדים גם ברשויות ובתאגידים ציבוריים • בדיון נחשף כי משרד הפנים החליט: בני ישיבה ותלמידות סמינר יוכרו כסטודנטים, לגבי משרות סטודנט

יעקב אשר בדיון בוועדת החוקה | צילום: דוברות הכנסת, עדינה ולמן

ועדת החוקה אישרה היום (ד’) לקריאה ראשונה את הצעת החוק להרחבת הייצוג ההולם של בני האוכלוסייה החרדית ברשויות ובתאגידים ציבוריים, שיזמו חברי הכנסת משה גפני ויו”ר הוועדה ח”כ יעקב אשר.

הצעת החוק נועדה לקבוע שבכל חברה ממשלתית ייועדו משרות למגזר החרדי, בהתאם לחלקם היחסי בכלל האוכלוסייה. עוד מוצע לקבוע, שבכל רשות מקומית, לרבות חברות עירוניות, ייועדו משרות לבני המגזר החרדי בהתאם ליחסם של בני המגזר החרדי מכלל תושבי הרשות המקומית. עוד לפי הצעת החוק, במשך חמש השנים הראשונות ייועדו משרות לבני האוכלוסייה החרדית ביחס של פי שניים מייצוגם באוכלוסייה

box

 יו”ר הוועדה ח”כ יעקב אשר (יהדות התורה): “כבר ב-2016 אושר החוק לייצוג הולם לבני האוכלוסייה החרדית ושל עולים חדשים בשירות הציבורי ובישיבת מעקב שערכנו  נראה שהחלה תזוזה בכיוון הנכון אך המצב עדיין רחוק ממה שהיה נדרש. כרגע מקודמת הצעה ממשלתית שקובעת יעדים שיתאימו לחוק הקודם. החוק הנוכחי מרחיב את היריעה לרשויות מקומיות, חברות ממשלתיות ועוד. הטרוגניות בחברות ממשלתיות, במשרדי הממשלה או בכל מקום ציבורי, היא דבר נצרך לא רק לתיקון אפליה וחוסר שוויוניות אלא כי בסופו של דבר השירות הציבורי נותן שירות לכל תושבי המדינה”.

לאחר מכן הוסיף: “בתקנות הקורונה ראינו לא פעם ולא פעמיים חוסר הבנה בסיסי של הרבה דברים שהם חלק מהחיים של אוכלוסיות שונות והיינו צריכים לערוך תיקונים ולהתאים את התקנות כלפיהן. מדינת ישראל היא פסיפס של ציבורים והטרוגניות במקומות הציבוריים המשפיעים על חיינו היא דבר נכון בכל הגזרות, לכל האוכלוסיות, דרוזים, ערבים, עולים חדשים ועוד. צריך תשובה לקשת הרחבה ממנה מורכבת מדינת ישראל. אין שום כוונה להפלות ציבור מסוים. הכוונה היא לייצר מנגנון מכפיל לשנים ספורות כדי לכסות על האוברדרפט מהעבר”.

הוא התחייב להעביר את הצעת החוק לקריאה ראשונה כמו שהיא “ואת התיקונים לאוכלוסיות אחרות ושאר התיקונים נביא בהמשך בין קריאה 3-2, כדי להביא לחקיקה שוויונית שתטפל בפערים השונים בחברה. זה נכון ערכית ומקצועית”.

ח”כ מיכאל מלכיאלי (ש”ס): “גורמי המקצוע מוכיחים שוב ושוב שהם רואים את התמונה הגדולה פחות טוב מאיתנו. למה כשזה מגיע לציבור החרדי אתם קופצים ונזעקים שאתם חוששים מצמצום שיקול הדעת של המחליט? למה אתם לא מבטלים את החוק שעבר לאוכלוסיות אחרות? לא צריך לעשות מחקרים, יש אלפי חרדים עם תואר שני מוכשרים לא פחות מאף אחד אחר, זה שהם מופלים זה נתון, ומספיק להסתכל ברשויות המקומיות ובדירקטורים כדי לראות איפה אנחנו נמצאים”.

במהלך הדיון חשף מאיר דויטשר ממשרד הפנים כי “אתמול עברו תקנות הכוללות ייעוד משרות מפורש לכלל אוכלוסיות הגיוון, הכוללות התייחסות להגדרת בנות סמינרים וישיבות כסטודנט. זו מהפכה חשובה”. הוא העלה סוגיה לגבי רשויות שיש בהן אחוז גבוה של חרדים ואף 100% חרדים, ושאל איך ניתן לעשות פי 2 מאחוז האוכלוסייה כפי שמוצע בחוק”.

Inner article

היו”ר ח”כ אשר סיכם את הדיון: “חלק גדול מההתאמה עליה מדובר בהצעת החוק הוא הכרה במבחנים אקוויוולנטיים לבגרות הקיימים במגזר החרדי, שהם כמעט ברמה זהה ואותן נשים חרדיות מופלות מאוד בקבלה לעבודה בגלל שאין להן את הכותרת “בגרות”. אין חשש שנקבע מקומות רק לגברים או נשים אך אני מצפה להתחשבויות כאלו ואחרות בנושא כשרות, נושאים תרבותיים ועוד אך אנחנו לא מבקשים חלילה לגרוע ממגזר מסוים על חשבון אחר.

“ביקשתי לקבל תמונה כוללת של מגוון הפילוחים בחברות ממשלתיות דירקטורים לצד מגוון המגזרים. אני רוצה לטפל בנושא בצורה מלאה ושוויונית. אם למשל יש העדפה מתקנת לציבור הערבי במשרדי ממשלה אך הם לא קיימים בחברות ממשלתיות נתקן זאת. אני מבקש את כל המגזרים, אנשים עם מוגבלות וכן את הפילוח המגדרי. נאשר את הנוסח לקריאה ראשונה כמו שהוא ואני מודיע שנשנה את הנוסח. הכנסת מצטיינת בשילוב אנשים עם מוגבלות, והייתי רוצה לראות את מה שעושה הכנסת במשרדי ממשלה וחברות ממשלתיות, אם כי בנושא חרדים היא מצטיינת קצת פחות אך נשפר גם את זה”.

 תמכו בחוק: היו”ר ח”כ יעקב אשר (יהדות התורה) והח”כים אוסאמה סעדי, אחמד טיבי (הרשימה המשותפת) ומיכאל מלכיאלי (ש”ס).

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה