אושר: מענק בסך כ-60 מלש"ח לעסקים לסיוע בהוצאות שכירות

משרדי הכלכלה והאוצר אישרו היום בממשלה: 60 מיליון ₪ מענק לעסקים לסיוע בהוצאות השכירות – כ-100 ש"ח למטר | במסגרת תכנית הסיוע הכלכלית להתמודדות עם השלכות הקורונה, נקבעו מספר מסלולי סיוע לעסקים אשר נפגעו בשל הירידה בהיקף פעילותם

חנות להשכרה | צילום: אוליביה פיטוסי, פלאש 90

לאחר בחינת הזכאויות וכמתן מענה לעסקים שנפגעו באופן חריף במיוחד במהלך שנת 2020, אושר היום (א') בממשלה מענק חד-פעמי לעסקים בעד השתתפות בהוצאות השכירות בשנת 2020.

במסגרת תכנית הסיוע לעסקים שנפגעו עקב הגבלות הקורונה, נקבע מענק הוצאות קבועות שניתן על ידי רשות המיסים. מענק זה מתבסס על סך ההוצאות הקבועות של העסקים ובכלל זה, הוצאות שכירות, ארנונה, עובדים שלא יצאו לחלת וכד'. במענק הוצאות קבועות נקבעו הגבלות על גובה המענק והיקף ההוצאות הקבועות עבורן ניתן המענק בהתאם לגובה המחזור של העסק. עם זאת, לעסקים שונים (כדוגמת חדרי כושר) היקף המענק לא משפה על ההוצאות הקבועות שלהם, כיון ששיעור הוצאות השכירות שלהם גבוה משיעור ההוצאות המוכרות במענק של רשות המיסים.

250/200 סייד בר + קובייה

לשם כך, הוחלט על השלמת מענק לעסקים שהיקף הוצאות השכירות שלהם עולה על 17% מהמחזור, ושבשנת 2020 הוצאות אלו היו דומות (90% לפחות) להוצאות שכירות ששילם בשנת 2019. המענק יינתן לעסקים שהיו זכאים לפחות ל-3 מענקים מרשות המיסים ושיעור הפגיעה שלהם עמד על 80% לפחות.

גובה המענק הוא 100 ₪ למטר (כפי שמופיע בחיוב הארנונה ובכפוף להסכם שכירות), ועד 120 אלף ₪ לעסק, אך סך המענקים שהתקבלו מרשות המסים וממענק השכירות לא יעלה על המענק המקסימלי שנקבע למענק הוצאות קבועות.

המענק יופעל על ידי הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים, כחלק מתכניות הסיוע לעסקים שנפגעו בעקבות הקורונה ובהם הנחה מארנונה ומענק שימור עובדים. ההגשה למענק תיפתח במהלך חודש דצמבר באתר הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים – קישור האתר להגשת בקשות יפורסם לקראת פתיחת מועד הגשת הבקשות.

Inner 620/130

שרת הכלכלה והתעשייה אורנה ברביבאי: "נגיף הקורונה עדיין כאן וזה מחייב אותנו לייצר פתרונות אשר יקלו על העסקים לקיים שגרה ולהמשיך לצמוח. מענק הוצאות השכירות יסייע לעסקים קטנים ובינוניים שספגו את עיקר הפגיעה מהמשבר, לחזור לשגרה ולצמצם את הפערים הכלכליים שהצטברו".

שר האוצר, אביגדור ליברמן: "בזכות ההתנהלות האחראית של הממשלה והשמירה על פעילות המגזר העסקי, הצלחנו לצמצם את הפגיעה בעסקים בגל הרביעי. יחד עם זאת, לאחר ניתוחים ובדיקות שערכנו ראינו כי ישנם עסקים שנפגעו בצורה משמעותית יותר במהלך שנת 2020 ולא קיבלו פיצוי הולם. לפיכך הוחלט להגדיל את המענק עבור ההוצאות הקבועות של עסקים להם עלויות שכירות משמעותיות במסגרת ההוצאות השוטפות".

יועץ המס ירון גינדי, נשיא לשכת יועצי המס: "מדובר בתיקון עיוות לגבי עסקים עתירי הוצאות שכירות, שעד כה לא קיבלו פיצוי על מלוא ההוצאות הקבועות, שנשאו בתקופה בה נאלצו לסגור את העסקים עקב משבר הקורונה, וזאת עקב מגבלה שנקבעה בנוסחת הפיצוי שנקבעה בתוכנית הכלכלית. לאור הנתונים שהצגנו בפני משרד האוצר הוחלט לאשר את הפיצוי הנוסף על מנת לשמור על הישרדותם הכלכלית של העסקים שנפגעו באופן הקשה ביותר. אנחנו מברכים את משרד האוצר על המהלך"

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה