אושר מתווה פיצויים לעסקים בצפון לינואר-פברואר 2024

על מנת להקל על העסקים לעבור את התקופה המורכבת עקב המצב הביטחוני: אושרה שורה של צעדים למען העסקים בצפון ותושבי הצפון | הוארכו תקנות מס רכוש קרן פיצויים עבור החודשים ינואר – פברואר | אושרה הודעת שר האוצר למתן פיצוי לעסקים ביישובי ספר

עו"ד שלומי הייזלר | צילום: יח"צ

ועדת הכספים של הכנסת אישרה היום (ג') את הארכת תקנות מס רכוש קרן פיצויים עבור החודשים ינואר – פברואר ואת הודעת שר האוצר, בצלאל סמוטריץ', בדבר יישובי ספר, המעניקות פיצויים לעסקים.

חברי הוועדה התלבטו ממושכות האם לאשר את מתווה הפיצויים נוכח כך שעלה שישנם ישובים שיצאו מגדר הזכאות לחלק ממסלולי הפיצוי, בעקבות שינוי סטטוס הגדרתם בקריטריונים הנשענים על נתוני פיקוד העורף ופיקוד צפון. לבסוף נוכח הרצון שלא לפגוע בעסקים הרבים שממתינים ארוכות לפיצויים, הוחלט לאשר את המתווה, בכפוף להתחייבות של אנשי האוצר ורשות המיסים לעשות כל שביכולתם על מנת למצות את הזכאות המרבית כלפי כלל הישובים, ולחזור לוועדה בשבוע הבא עם הממצאים.

יישובי קו העימות

יישובי קו עימות שפונו: יישובים אלו זכאים לפיצוי מלא בגין החודשים ינואר – פברואר במסלול מחזורים או במסלול האדום.

יישובי קו עימות שלא פונו: יישובים אלו זכאים לפיצוי מלא בגין החודשים ינואר – פברואר במסלול מחזורים.

בנוסף, עסקים ביישובים: יאנוח ג'ת, כיסרע סמייא ובית ג'ן – יהיו זכאים למענק עבור החודשים ינואר – פברואר במסגרת מסלול הוצאות מזכות.

יישובי רמת הגולן

כלל יישובי רמת הגולן צפון ודרום: עסקים ביישובים אלו זכאים לפיצוי מלא עבור החודשים ינואר-פברואר בענפיי התיירות והחקלאות במסגרת המסלול האדום.

בנוסף, יתר העסקים (שאינם עסקי תיירות או חקלאות) ביישובים אלו יהיו זכאים למענק במסגרת מסלול הוצאות מזכות.

שר האוצר, בצלאל סמוטריץ׳ אמר, כי "בשעה טובה אושרו שורה של צעדים שאנחנו מקדמים למען העסקים בצפון ותושבי הצפון. אנשי המקצוע במשרדי וברשות המיסים עמלים על התקנות והפיצויים האלו לקו עימות צפון, ליישובים שהתווספו, לענף התיירות בצפון, ולמפונים שפונו מביתם בצפון שזכאים למסלול אדום.

"המחויבות שלנו כמדינה זה לשנות את המציאות הביטחונית בצפון ולאפשר לתושבים לחזור לחיים נורמלים ולהסיר את החשש הביטחוני. כשר האוצר אנחנו עושים הכל כדי שקו הביצורים השני, האזרחי, יעמוד ומדינת ישראל תעניק את הגיבוי לסקטורים השונים בכל הארץ כדי לשמר עורף איתן ואורך נשימה עד הניצחון".

מנכ"ל משרד האוצר, שלומי הייזלר: "אנחנו ממשיכים את מצווה הפיצויים לעסקים בצפון וברמת הגולן מתוך הבנה ברורה שיש לסייע לעסקים באזורים אלה, המהווים מנוע צמיחה מרכזי לכלכלה הישראלית ככלל ולאזור הצפון בפרט, זאת על מנת להקל על העסקים לעבור את התקופה המורכבת בה קיימות מגבלות שונות עקב המצב הביטחוני. אני מבקש להודות לעובדות ועובדי משרד האוצר ורשות המסים על עבודתם המקצועית והמאומצת על מנת לאשר את המתווה".

כתיבת תגובה