אז, כמה באמת מרוויחים סגניו של וורן באפט?

הצצה נדירה לתלושי השכר של בכירי חברת ענקית ההשקעות ברקשייר הת'אוויי: מי קיבל 18 מיליון דולר מענק, וכמה מקבל הבוס הגדול? • שווה להיות יורשיו הפוטנציאלים של יו"ר ברקשייר, וורן באפט

המיליארדר האמריקאי וורן באפט | צילום ארכיון: Big R, Flash90.

ענקית ההשקעות ברקשייר הת'אוויי שנסחרת בשווי שוק של 231.5 מיליארד דולר הגישה מסמכים לרגולטור שחושפים את חבילות השכר האסטרונומיות של שני סגני יו"ר התאגיד שמונו ב-2018, כך ציטטו הבוקר עיתוני הכלכלה מתוך דיווחי סוכנות הידיעות רויטרס.

זוהי הפעם הראשונה שנחשפים פרטי השכר של השניים, הנחשבים למועמדים מובילים לרשת את יו"ר התאגיד וורן באפט (88). השניים, גרג אבל (56) ואג'יט ג'יין (67) שקודמו לתפקיד הבכיר בינואר שעבר, קיבלו כל אחד 16 מיליון דולר בשכר בסיס ושני מיליון דולר בבונוסים. עם זאת, בשונה מחברות אחרות, ברקשייר לא מעניקה לעובדיה אופציות.

250/200 סייד בר + קובייה

וורן באפט (88) שעומד בראש הקונצרן קובע את גובהן של חבילות השכר, והמשכורות הללו משקפות את רצונו לתגמל את יורשיו הפוטנציאליים על פי הנורמות המקובלות בחברות ציבוריות אחרות

אמנם, התאגיד – שהפעילות המרכזית שלו היא בתחומי הביטוח השונים, בנוסף להחזקות גדולות גם בענפי הקמעונאות, ריהוט לבית, ממתקים, שואבי אבק, תכשיטים, הוצאה לאור של עיתונים, והנעלה – ספג הפסד של 25 מיליארד דולר ברבעון הרביעי, אך עדיין החליט באפט על המענקים הגבוהים הללו. להחלטה זו הוא נתן חיזוק בראיון שהעניק לתקשורת בחודש שעבר והצהיר, כי השניים "עושים עבודה נפלאה".  

'העבודה הנפלאה' שתיאר באפט חולשת על כל המגמות של ברקשייר: גרג אבל, אחראי על פעילות חברת הרכבות BNSF, יצרנית חלקי המטוסים פרסיז'ן קסטפרטס, עסקי הקמעונאות, ובהם פרוט אוף דה לום ונעלי הריצה ברוקס, כמו גם זרוע האנרגיה של ברקשייר.

אג'יט ג'יין לעומתו, מופקד על חטיבת הביטוח של ברקשייר, כולל חברת ביטוחי המכוניות גייקו וחברת ביטוחי המשנה ג'נרל רה. באחריותו של ג'יין גם ניהול תיקי מניות בשווי כ-123 מיליון דולר, כולל מניות ברקשייר שרשומות על שם אשתו ובבעלותה, כמו גם מניות הנמצאות בבעלותה של קרן צדקה פרטית. עמיתו, אבל, מופקד על תיק מניות בשווי כ-2 מיליון דולר, כך על פי המסמכים שהוגשו ע"י ברקשייר לרגולטור, הרשות לני"ע בארה"ב.

Inner article

עם זאת על רוב תיקי ההשקעות של ברקשייר, עדיין מפקח וורן באפט באופן אישי ובין היתר הוא מנהל את תיקי ההשקעות של בנק וולס פארגו וחברת 'אפל'. אגב, סגנו הוותיק, צ'ארלי מאנגר בן ה-95 (כן, זו לא טעות), מופקד על החלטות מרכזיות בתחום הקצאת ההון.

אגב, מזה 25 שנה באפט מקצה לעצמו חבילת שכר שנתית של 100 אלף דולר על פעילותו, וכך גם סגנו הוותיק צ'ארלי מאנגר. עם זאת, נתח בעלות של 16.5% בענקית ההשקעות מהווה את עיקר הונו של באפט, המוערך על פי מגזין 'פורבס' ב-84.4 מיליארד דולר.

על פי המסמכים שהוגשו לרגולטור, הוצאת השכר של באפט ב-2018 הסתכמה ב-388,968 דולר, בין היתר משום שמתוכם, 268,968 דולר הוקדשו להוצאות אבטחה. ההוצאה הייתה גבוהה פי 6.63 מהשכר החציוני של 389 אלף עובדי ברקשייר, העומד על 58,691 דולר לשנה.

Inner 620/130

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה