אחרי המרכולים: קווי אוטובוס ייחנכו בשבת בתל אביב

אגודת 'נוע תנוע' המפעילה תחבורה בשבת תפתח בקרוב מספר קווים חדשים של אוטובוס באזור המרכז. עוד אבן בדרך לניפוץ הסטטוס-קוו

תחבורה ציבורית בשבת. צילום: יח"צ נוע תנוע

לא רק מרכולים בשבת, כעת: גם תחבורה ציבורית בשבת. אגודת 'נוע תנוע' הודיעה כי תפעיל בקרוב כמה קווים חדשים של אוטובוס באזור המרכז.

ל'ביזנעס' נודע כי הקו הראשון שיפתח ינוע לאורך מסלול קו 18 -בבת ים, יפו ותל אביב, בין היתר לאור העובדה שמדובר בקו השני בכמות הנוסעים בו בימות החול, באזור גוש-דן. שהינו הקו השני הכי חזק בגוש דן ביום חול.

250/200 סייד בר + קובייה

בנוסף האגודה תפתח שני קווים שיפעלו במהלך חודשי קיץ 2017 – קו במסלול 61 המחבר את רמת גן ותל אביב וקו נוסף במסלול שייבחר בידי הציבור, באמצעות הקשת החברתית.

'נוע תנוע' היא אגודה שיתופית המונה, לטענת מייסדה רועי שוורץ, יותר מ-2,000 חברים. מזה כשנתיים היא מפעילה בשבתות אוטובוס במסלול קו 63 – תל אביב, רמת גן וגבעתיים- ואוטובוס בשם "ימבוס" מבאר שבע לחוף באשקלון.

לאחרונה גייסה האגודה 338,950 ₪ בגיוס המונים דרך פלטפורמת הדסטארט. הכסף ישמש בין היתר לפתיחת הקווים החדשים, ולכרטיסים חינמיים לחיילים למיעוטי יכולת.

לטענת שוורץ "מטרת האגודה היא לפעול עד שהמדינה תפעיל תחבורה ציבורית בשבת ואז להיסגר".

אלא שמה שלא מבין שוורץ הצעיר, התמים וכנראה גם הבור, הבין קנצלר גרמניה הנסיך ברנהרד פון-בילוב, לפני קרוב ל-80 שנה. בספר 'זכרונות – יעקב רוזנהיים' נכתב כי בשנת 1905, אמר פון-בילוב כי הנוצרים צריכים להודות ליהודים על רעיון יום המנוחה השבועי, וכי " נרגש אני עד למאוד בכל פעם שאני קורא כי האדם מצווה אפילו על מנוחת בהמתו בשבת".

אבל עזבו את הקנצלר. ראש הממשלה הראשון, דוד בן-גוריון, שלא היה "חשוד" בחרדיות, כתב: "ואין יהודי חייב להיות דווקא אדוק למען יראה הערך הרב שיש בקיום השבת ומועדי ישראל כימי מנוחה וחגים היסטוריים, המנחילים צביון יהודי ורציפות היסטורית לחיינו הציבוריים".

מאיר דיזינגוף, ראש-העיר הראשון של תל-אביב, כתב: "אוי לו ליחיד ואוי לו לקיבוץ שייבדל מתוך עמו. עלינו להישמר מחילול שבת בפרהסיה. יותר מאשר בעיר של עכו"ם (עובדי כוכבים ומזלות), זקוקה העיר העברית הראשונה לחותם יהודי מיוחד". במודעה עירונית מספר 36 כתב דיזינגוף כי הציבור מתבקש "לנהוג כבוד בשבת… גם בלי שוטר ונוגש", כולל גם "בעלי האבטומובילים הפרטיים ואפני-הנוע”. המודעה נחתמת במשפט: “שמרו על השבת והיא תשמור עלינו!”.

ואם זה לא מספק את שוורץ, אז גם המשורר הלאומי, חיים נחמן ביאליק מתהפך בקברו. "כל עמי התרבות קיבלו מידי ישראל, בצורה זו או אחרת, את יום המנוחה, והיא שעמדה להם ללבוש צורת אדם במקצת. בלי שבת אין ארץ ישראל ואין תרבות ישראל. השבת היא התרבות.

 הסופר והמחזאי אהרון מגד כתב: "התרומה הגדולה ביותר של היהדות לקדמה האנושית הייתה עשרת הדיברות; ומאלה – 'זכור את יום השבת' הוא החוק הסוציאלי הראשון בעולם, שחולל מהפכה עצומה. אפילו חוק יום עבודה בן 8 השעות שנתקבל 3,500 שנה לאחר זאת, אינו עולה עליו בערכו. יום מנוחה בשבוע גם לעבד ולאמה, גם לגר ולבהמה. אילו נברא העם היהודי רק לשם כך – כדאי היה לעולם שנברא!".

Inner 620/130

מומלץ עבורך

תגובה אחת ל: "אחרי המרכולים: קווי אוטובוס ייחנכו בשבת בתל אביב"

  1. אין מרפא למכתו של רועי שוורץ. שם מיוחד שיש בו שני שמות רשע . ושרץ . מאז ומתמיד השבת היתה מקור הברכה לשמירה והצלחה. ונהפוך הוא למחלליה……

כתיבת תגובה