אחרי דו"ח העוני: הקצבאות יוצמדו לשכר הממוצע?

מצב חברתי-כלכלי של דריכה במקום: בישראל 1,810,500 נפשות החיות בתנאי עוני, 841,700 ילדים עניים ב-469,400 משפחות שממשיכות לחיות מתחת קו העוני שנה אחרי שנה • "כדי להבטיח המשך צמצום העוני", כותבים מחברי הדו"ח, "הביטוח הלאומי ממליץ לממשלה להצמיד את סכומי הקצבאות לשכר הממוצע"

קופסאות מזון לנזקקים | צילום: אוליבייה פיטוסי, Flash90

שום חידוש מיוחד לא עלה מדו"ח העוני החדש: "קבוצות האוכלוסייה העניות ביותר באופן יחסי הן המשפחות הערביות, החרדיות והמשפחות הגדולות – החופפות במידה מסוימת זו את זו, משפחות שראשן בעל השכלה נמוכה במיוחד – עד 8 שנות לימוד ומשפחות שראשן בגיל העבודה אך אינו עובד" – כך נכתב בסיכום דו"ח העוני של הביטוח הלאומי לשנת 2018 שראה אור אתמול.

עיון בדו"ח מעלה את הידוע זה מכבר, מדינת ישראל שקיצצה בשנת 2003 את קצבאות הילדים, ממשיכה לא להשקיע במצב העוני בישראל ביחס למדינות ה-OECD. כתוצאה מכך יש בישראל 1,810,500 נפשות החיות בתנאי עוני, 841,700 ילדים עניים ב-469,400 משפחות שממשיכות לחיות מתחת קו העוני שנה אחרי שנה.

250/200 סייד בר + קובייה

"כדי להבטיח המשך צמצום העוני", כותבים מחברי הדו"ח, "הביטוח הלאומי ממליץ לממשלה להצמיד את סכומי הקצבאות לשכר הממוצע". בנוסף להגדלת קצבאות, מענק עבודה כלל ארצי, הגדלת שכר המינימום ומאמץ יתר להצטרפות של קבוצות אוכלוסייה מוחלשות לשוק העבודה.

עוד עולה מהדו"ח כי במדינת ישראל לא משנה האם במשפחה יש מפרנס אחד או שני מפרנסים ויותר, עובד עצמאי או עובד שכיר, מתחת לקו העוני הישראלי יש מקום לכולם. גם בעלי השכלה של 13 שנים ומעלה חיים מתחת לקו העוני כמו גם בעלי השכלה נמוכה יותר. 

במצגת שפורסמה לצד הדו"ח, מובאת דוגמה למשפחה חרדית ממוצעת עם ארבעה ילדים, בה שני ההורים עובדים בשכר מינימום. למשפחה כזאת חסר 1,319 שקל לחודש כדי להוציא את הראש מעל לקו העוני. לזוג העובדים ביחד במשרה וחצי בשכר מינימום עם שני ילדים, חסרים 1,233 שקל כדי להשתחרר מהעוני המעיק.

ולמרות הנתונים הקשים במאמץ למאבק בעוני יחסית למבחן התוצאה, מדינת ישראל מפגרת בהרבה ביחס למדינות אירופה ומרבית העולם המערבי. ישראל ממוקמת היטב בסמוך לטורקיה, מקסיקו וקוריאה. 

הדו"ח הנוכחי, אומרים מחבריו, מצביע על מצב חברתי-כלכלי של דריכה במקום. על פי סקרי ההוצאות של הלמ"ס בשנים 2009 עד 2013 פחתו שיעורי העוני של ילדים, נפשות ומשפחות באופן ניכר ומאז הם מדשדשים עם רמת עוני גבוהה. על פי נתוני סקר 2018 חלקן של המשפחות העניות החרדיות בסך המשפחות העניות מגיע לכ-16% – יותר מפי 2 מחלקן היחסי באוכלוסיית המשפחות על פי סקר הוצאות משקי הבית.

870/135 ליינר ארטקל

"מה הסיבות לכך?" שואלים מחברי הדו"ח ומרחיבים: "שאלה זו מטרידה לנוכח המאמצים שהמדינה עושה באמצעות מדיניות תעסוקה פרו-אקטיבית, העלאה מתמשכת של שכר המינימום, מענק עבודה החל מ-2012, תכנית החיסכון לכל ילד החל מ-2017, הגדלת השלמת ההכנסה לאזרחים ותיקים, ב-2017, הגדלת קצבת הנכות הכללית והרפורמה בסיעוד שהחלו ב-2018.

"כל אלה משפרים וישפרו את המצב החברתי-כלכלי. ובכל זאת, לאחר התחשבות בצעדי מדיניות אלה התוצאה בהשוואה בין-לאומית נשארת עגומה, שכן ישראל ממשיכה להופיע בקצה הלא-נכון של המדרג הבין-לאומי".

אין ספק שהשאלה חכמה מאוד, התשובה חכמה עוד יותר. "חולשת המדיניות נעוצה בכמה מאפיינים שלה: ראשית, המינון של רוב הכלים נמוך ומהוסס מדי: כך למשל מענק העבודה קטן וסלקטיבי מדי, בפרט בהשוואה למענקים דומים במדינות אחרות, בכך שצעירים לא יכולים לקבלו אם אין להם ילדים. ה'חיסכון לכל ילד' הופעל תוך צמצום מקביל של קצבת הילדים השוטפת וכדי לצבור חסכון משמעותי יותר, מוצע למשפחות לבצע הפקדה נוספת תוך צמצום נוסף של הקצבה השוטפת. זה מקשה על משפחות שחיות בעוני. רמת הקצבאות גם נשחקת כי היא מתעדכנת רק לפי מדד המחירים לצרכן ולא לפי רמת החיים הכללית במשק. 

"דוגמא נוספת היא תגובת הממשלה להפחתה של שיעור הקיזוז עד קצת מעל 3000 ₪ לאם חד-הורית – שיפור זה לווה מיד עם הקטנה מקבילה של מענק העבודה לאם שהגדילה את מאמץ העבודה שלה".

לפני פחות מחודש פרסמנו כאן את דו"ח העוני האלטרנטיבי של ארגון לתת. הנתונים שם קשים יותר ומחושבים באופן קצת שונה אולם על דבר אחד אין חולק, התזה לפיה אם יקוצצו הקצבאות והחרדים יצאו לעבוד, אזי העוני יתחיל להיעלם, התבררה כשגויה לחלוטין. "בקרב 41.7% מהמשפחות ישנו מפרנס אחד וב-20.9% מהמשפחות ישנם שני מפרנסים (!). אנו עדיין עדים לכך שגם עבודה במשרה מלאה אינה מבטיחה היחלצות ממעגל העוני". כך נכתב בדו"ח.

"אנו עדים להתרחבותה של תופעת העובדים העניים ולמצב בו היציאה לעולם התעסוקה אינו מבטיח רווחה כלכלית ומחיה בכבוד". מסכמים כותבי הדוח של ארגון לתת את המצב הכלכלי של היוצאים לעבוד. לדעתם, רק הגדלת הקצבאות לצד הרחבת כלים נוספים כגון מענק עבודה מורחב וסיוע בשכר דירה יחלצו באמת את העניים ממצבם הקשה.

Inner 620/130

מומלץ עבורך

14 תגובות ל: "אחרי דו"ח העוני: הקצבאות יוצמדו לשכר הממוצע?"

 1. אזרחים. ותיקים. וקשישים שבנו את המדינה.
  ושילמו. כל חייהם לביטוח. לאומי מקבלים
  קיצבת ביטוח לאומי מבישה ואכזרית.בסך .
  .2.059 ש.ח לחודש..סכום שלא מספיק להם
  אפילו לתרופות שלהם. ולא לכלום.לא לכלכלת
  בית ולא לשום תשלומים שוטפים.והם חיים
  בעוני מחסור חולי ובושה. רבה. בגלל
  שהמדינה נטשה אותם וזרקה אותם לכלבים.
  .ואיך אמורים לחיות אזרחים יקרים אלה
  עם קיצבה זעומה כזו. שזו הכנסתם היחידה
  בלבד..אפילו לכלב בבית סכום כזה לא
  . מספיק .בזיון למדינה ולממשלה.

 2. למה שכר חברי כנסת צמוד לשכר הממוצע במשק ואילו נכים למדד שתקוע הרבה זמן

 3. את הנכים כבר המדינה לא רואה
  הביטוח הלאומי לא עלית שכולה תכלת
  הם ניכנסים לוותיקים של הנכים וחוזרים
  איתם רטרואקטיבי

 4. גם נכי עבודה תאונה שקרתה לפני 15 שנה כשהשכר היה שונה נשארה אותה נגזרת מאותו שכר של אז
  סליחה הוסיפו 30שח
  3 מערכות בחירות והכל להוביל את העם ווהמדינה קלישאות שמועילות לחברי בינה שממשיכים לבחור אין במי כולם נוצרו מאותו חומר

 5. רק לעצמם דואגים זה לא חדש

 6. לפני שנתניהו הפך לשר אוצר ב2003 בקצבאות היו צמודות לשכר הממוצע,הוא הפך את זה ויעשה אותן צמודות למדד כך שיעלו כמה שפחות. ותיק הרווחה גם נמצא אצלו.שלא נדבר על זה שהוא יצר כך קצבאות ביטוח לאומי לא יכולים לבקש משיכת יתר או לקבל הלוואות או אותן זכויות כמו משכורת.

 7. אני אזרחית ותיקה בת 68 מקבלת קיצבת זיקנה רגילה. שרתתי בצבא והייתי במילואים בסיני במלחמת יום הכיפורים חודש וחצי עברתי את כל המלחמות.ושילמתי את כספי ביטוח לאומי כנדרש
  מנכל ביטוח לאומי מקבל משכורת מוםרזת 90000שח
  ממיטב כספינו זה נלקח ומשקרים אין כסף בקופה
  חברי הכנסת העלו לעצמם משכורת נפוחה ותוספת של 1400שח כולם הצביעו ברוע לב נגד העלאת קיצבת הזיקנה.זאת גזלת הרש לאור יום.כתוב בתורה אל תשליכני לעת זיקנה אל תגנוב אל תחמוד
  בושה וכלימה לחיים כאלה
  עלובי החיים זה אנחנו

 8. אבל ביבי תוען שאנחנו מדינה של prosperity ואנשים מאמינים לו

 9. כן מסכים איתם כל הכבוד על הרעיון

 10. אני לא מאמין לממשלה הזואת אני נכה ואשתי היתה נכה והיום היא מקבלת קיצבת זיקנה וכול הזמן מבטיחים לעלות את הקיצבה ולא עושים שום דבר אף אחד לא רואה אותנו הזקנים והנכים בושה למדינה שלנו ולממשלה הזואת

 11. בושה וחרפה למדינה
  צריך להפסיק לשלם לביטוח לאומי רק חודש אחד
  וכל הממשלה תתעורר ביטוח לאומי יקרוס
  הגיע הזמן שיחוקקו חוק שמשכורת מינימום תהיה 9000 שקל
  הביטוח זיקנה או אזרח ותיק. או נכה יהיה אותו דבר 9000 שקל לכולם ולא יהיה עוני מהמדינה תתחיל לשגשג
  במשרדי הממשלה מרוויחים פי 5 מהמשחק
  שמתחילות להתעורר גונבים לנו את הכסף
  צריך להקים ועדת חקירה איך יכול להיות שמשכורת שלהם במאות אלפי שקלים
  והאזרח הקטן משלם את המחיר

 12. מדינה אוכלת יושביה .חזירות של ממשלת ביבי רק עכשיו העלו את שכרם בעוד 1500 שח גם למחבלים שיושבים בכנסת ישראל .
  בעוד שהעוני בישראל רק נהיה יותר גרוע
  הנכים שלא מספיק להם הקצבה בשביל לחיות בכבוד
  הקשישים שמפחדים להדליק חימום הי אין להם מספיק כסף לחשמל
  כל אלו ששירתו את המדינה נאמנה ובסוף קיבלו אצבע בעין
  גועל נפש של ממשלת ישראל

 13. גועל נפש שהעלו לחכים ו30 שנה לא העלו לנכים גועל נפש מדינה שגונבת כסף מהאזרחים מדינה קומיניסטית של רמאים וגנבים עורכי דין גונבים מלקוחות כסף מה נשאר .תעלו לנכים !!!!!

 14. תמשיכו להצביע למפשחה שיושבת עכשיו בבלפור. כסף למטוס שעולה מיליארד שקל יש, כסף למאבטח ונהג לבן פרזיט שלא עובד. חי בדירה בבלפור, לא עובד יושב וכותב טוקבק לטובת עצמו והוריו. עושקים את העם, נסע ליוון לסגור עיסקה למכור מהגז של תשובה (מקבל בונוס ממנו). ויש עוד דברים שהשתיקה יפה להם

כתיבת תגובה