אחרי הבחירה: יהיה ברקזיט?

בניגוד לנתון ברבעון הראשון, האינדיקטורים האחרונים לרבעון השני מצביעים על האטה בגידול בפעילות • יחד עם זאת, התחזית השנתית נשארת ללא שינוי, על 3.2 אחוזים • חברי הועדה המוניטרית בבנק ישראל העריכו שייתכן שבחודשים הקרובים יבשילו התנאים להעלות את הריבית. אנחנו לא סבורים כך • וגם: לעלייה במתח בין יפן לקוריאה השלכות שליליות על תעשיית השבבים העולמית

ברקזיט | צילום: pixabay

בחירתו של בוריס ג’ונסון לראש ממשלת בריטניה, לצד הקמפיין הניצי שלו כנגד האיחוד האירופאי, הגבירו את הסיכויים שבריטניה תצא בסוף אוקטובר מהאיחוד ללא הסכם ותרמו להיחלשות של הפאונד. למרות זאת אנו עדיין סבורים שהצדדים יסכימו לדחייה נוספת כאשר יו”ר הנציבות האירופאית החדשה הודיעה שהיא תומכת בכך.

למרות אי-הוודאות והפסימיות של החברות בבריטניה בהשוואה לכלל אירופה, שוק העבודה נותר חזק. שיעור האבטלה במאי נותר על רמתו הנמוכה של 3.8 אחוזים והשכר הממוצע האיץ ל-3.6 אחוזים (ממוצע 3-חודשים) בהשוואה לתקופה המקבילה בשנה שעברה, טוב מהצפי והקצב המהיר ביותר מאז 2008.

בשבועיים האחרונים נרשמה עלייה בציפיות לאינפלציה לטווח הארוך בגוש האירו, לאחר שהגיעו לשפל של כל הזמנים לפני כחודש ותרמו להערכות שהמהלך הבא של הבנק המרכזי הוא לכיוון הרחבה (הערכות שנתמכו בדבריו של מריו דראגי). בחמישי הקרוב תתפרסם החלטת הריבית בגוש האירו ולמרות דברי הנגיד אנו סבורים שרוב הסיכויים שהבנק לא יציג עדיין צעדים חדשים אלא ימתין להחלטה הבאה ב-12 בספטמבר, במקביל לעדכון התחזיות.

 בצדו השני של העולם, בשבועיים האחרונים אנו רואים עלייה חריגה במתיחות בין יפן לדרום קוריאה, כאשר בתחילת יולי יפן עצרה יצוא מספר מצומצם של חומרי גלם וכימיקליים לקוריאה, אשר הכרחיים לייצור במיוחד בענפי השבבים והטלפונים הסלולריים. הסיבה הרשמית להגבלות ביצוא הם ביטחוניים (למדו מנשיא ארה”ב להשתמש בהגבלות סחר כאמצעי לחץ דיפלומטיים), בטענה שניתן להשתמש בכימיקליים לצרכים צבאיים ואף להעבירם לצפון קוריאה (טענות כמובן מגוחכת). אך הסיבה האמתית היא כמובן פוליטית. בשנה שעברה בית המשפט העליון בדרום קוריאה פסק שחברת המתכות היפנית, ניפון, ניצלה בזמן מלחמת העולם השנייה אזרחים מדרום קוריאה לעבודה בכפייה ופסקה להם פיצויים. בית המשפט בעיצומו של דיונים דומים לגבי חברות יפניות אחרות (כגון מיצובישי).

בינתיים, הצדדים לא הגיעו לפשרה למרות שארגון הסחר העולמי ה-WTO הודיע שהוא מתייצב לטובת דרום קוריאה, אך יש לזכור שכוחו נחלש מאוד בעולם בשל לחצים אמריקאים לגמדו. במידה וההגבלות הללו ימשכו יש לכך השלכות שליליות על הכלכלה הקוריאנית ובנוסף על תעשיית השבבים והטלפונים הסלולריים בעולם מכיוון שקוריאה היא היצרנית הגדולה ביותר בעולם של שבבי זיכרון.

 הבנק המרכזי של דרום קוריאה הפחית את הריבית ב-0.25 נקודת אחוז ל-1.5 אחוזים – הפחתת הריבית הראשונה של הבנק מזה 3 שנים, ובמקביל הפחית את תחזית הצמיחה ל-2 אחוזים (2.5% באומדן הקודם). אמנם מועד הפחתת הריבית היה מוקדם מהצפי, אך ההפחתה הייתה כבר צפויה נוכח התכווצות התוצר ברבעון הראשון והאינפלציה הנמוכה מהיעד (0.7%).

Inner article

 

ואילו בארץ, הצמיחה ברבעון הראשון של השנה עודכנה קלות כלפי מעלה ל-5.0 אחוזים (לעומת 4.8% באומדן הקודם), הרכב הצמיחה נותר חזק. בניגוד לנתון ברבעון הראשון, האינדיקטורים האחרונים לרבעון השני מצביעים על האטה בפעילות כאשר מדד פדיון ענפי המשק ומדד הייצור התעשייתי נותרו במאי כמעט ללא שינוי. התחזית הנוכחית שלנו לצמיחה ברבעון השני היא סביב ה-1 אחוז בלבד בשיעור שנתי (כאשר חלק מהחולשה היא קיזוז גורמים חד-פעמיים שעברו לרבעון הראשון). יחד עם זאת, המשך השיפור בפעילות במיוחד בענפי הטכנולוגיה העילית במדד היצור התעשייתי לצד המשך החוזקה בשוק העבודה מפצים באופן חלקי על החולשה בנתונים ותומכים בהשארת התחזית השנתית לצמיחה ללא שינוי (על 3.2 אחוזים) למרות הנתון החלש הצפוי ברבעון השני.

להערכתנו, למרות הערכת הוועדה המוניטרית שייתכן שבחודשים הקרובים יבשילו התנאים להעלות את הריבית ב-0.25 נקודת אחוז. מדד יוני הנמוך, ירידת האינפלציה ב-12 החודשים האחרונים חזרה מתחת לגבול התחתון של יעד האינפלציה, יחד עם התחזקותו של השקל ונתונים חלשים יותר גם בכלכלה הריאלית בארץ ובעולם, לא יאפשרו לבנק ישראל להעלות את הריבית בחודשים הקרובים.

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה