אחרי הדחת גלנט ומופעי האנרכיה אמש: האם המשק יושבת?

ההסתדרות מתעתדת לכאורה להודיע על השבתת המשק במחאה על הדחת גלנט | ראשי התאחדות התעשיינים והתאחדות הקבלנים הודיעו מנגד, כי אינם תומכים בשביתה של ההסתדרות: ״אנו מבינים את גודל השעה, אך שביתה היא לא הפיתרון. שביתה רק תפגע במדינה ותגרום למחלוקת לחלחל למקומות העבודה״ | בנאום לאומה אמור נתניהו להודיע על עצירת החקיקה – לפי ההערכות עד יום העצמאות | והאם לוין יתפטר?

מפגין מצית אש, אמש | צילום: גילי יערי, פלאש 90

אתמול הודיע ראש הממשלה בנימין נתניהו כי החליט להעביר מתפקידו את שר הביטחון יואב גלנט. עוד נמסר, כי "בניגוד לדיווחים לא הייתה כל בקשה משר הביטחון יואב גלנט לכנס את הקבינט המדיני – ביטחוני". הבוקר נחשף, כי נתניהו מבקש לעצור את צעדי החקיקה, וכי לפני פיטורי גלנט הודיע לו פרקליטו, עו"ד בעז בן צור, כי לא יוכל להמשיך לייצגו בתיק 4000, אם החקיקה ברפורמה המשפטית לא תיעצר.

בעקבות פיטורי שר הביטחון יואב גלנט יצאו מתנגדי הרפורמה להפגנות סוערות ברחבי הארץ אמש, ונודע כי ראש הממשלה בנימין נתניהו יישא הבוקר נאום לאומה, בו הוא צפוי להודיע על עצירת החקיקה. ההערכות מדברות על עצירה עד יום העצמאות.

נשיא המדינה יצחק הרצוג אמר הבוקר: "ראינו הלילה מחזות קשים מאד. אני פונה לראש הממשלה, חברי הממשלה וחברות וחברי הקואליציה: התחושות קשות וכואבות. דאגה עמוקה אופפת את כל העם. הבטחון, הכלכלה, החברה – כולם מאויימים. עיני כל העם בישראל נשואות אליכם. עיני כל העם היהודי נשואות אליכם. עיני כל העולם נשואות אליכם. למען אחדות עם ישראל, למען האחריות המתחייבת אני קורא לכם לעצור את הליך החקיקה לאלתר. אני פונה לראשי כל סיעות הכנסת, קואליציה ואופוזיציה כאחד, לשים את אזרחי המדינה מעל הכול, ולנהוג באחריות ובאומץ ללא דיחוי נוסף. תתעשתו כעת! זה לא רגע פוליטי, זה רגע למנהיגות ואחריות".

גם יו"ר ההסתדרות ארנון בר-דוד, שנפגש אמש עם ראשי המשק, הודיע כי "קיבל בתדהמה את הודעת ראש הממשלה נתניהו על פיטוריו של שר הביטחון", וכי לפיכך, הוא יקיים היום מסיבת עיתונאים מיוחדת במעמד ראשי המשק, ראשי המגזר העסקי וראשי איגודים מקצועיים, ועדים וחברי הנהגת ההסתדרות. במעמד האירוע יו"ר ההסתדרות ימסור הצהרה דרמטית. מסיבת העיתונאים שהייתה אמורה להתקיים בשעה 11:00 הוקדמה לשעה 09:45.

נשיא התאחדות התעשיינים, ד״ר רון תומר ונשיא התאחדות הקבלנים בוני הארץ, ראול סרוגו, הודיעו כעת בעקבות האירועים האחרונים כי ״אנו נדהמים ומופתעים מפיטורי שר הבטחון גלנט, וקוראים לממשלה ולראש הממשלה לעצור לאלתר את התהליך ההרסני אליו אנחנו נשאבים, להשיב את הסדר על כנו, להפסיק את החקיקה ולגבש הסכמה רחבה. הכלכלה הישראלית לא תשרוד את המשך הפילוג- כלכלה חזקה צריכה ביטחון ועם חזק ומאוחד, ואת כל אלו אנו מאבדים״.

בהמשך לכוונת ההסתדרות להודיע על השבתת המשק, שני נשיאי הארגונים העסקיים הודיעו כי ״אנו מבינים את גודל השעה, אך שביתה היא לא הפיתרון. שביתה תגדיל את הפילוג ותחלחל את המחלוקת עמוק לתוך מקומות העבודה. המשק הישראלי מורכב מפסיפס של עובדים בעלי זהויות ודעות שונות, ובשעה שאנו צריכים אחדות, יש לכנס את העובדים ויחד איתם לקרוא לכל המנהיגים הפוליטים לשבת, לדבר ולפתור את הפילוג הנוכחי בעם״.

כתיבת תגובה