אחרי ההצלחה ברפורמת הבנקאות: הצע”ח להכרה ביועצי משכנתאות

התאחדות יועצי המשכנתאות: “הכללת יועצי המשכנתאות בחוק שירותי מידע פיננסי (הבנקאות הפתוחה) תביא להצלחת הרפורמה וקידום התחרות” | יו”ר ועדת הכלכלה מיכאל ביטון: “ליועצי המשכנתאות זכות ראשונים בקידום התחרות וחשוב שיהיו חלק מהעולם הפיננסי”

יועצי המשכנתאות בתום הדיון בוועדת הכלכלה בכנסת | צילום: יח"צ התאחדות יועצי המשכנתאות

התאחדות יועצי המשכנתאות רשמה השבוע הישגים מרשימים במסגרת פעילותה להכרת יועצי המשכנתאות כחלק אינטגרלי בתהליך לקיחת המשכנתא.

לראשונה, יועצי המשכנתאות מוזכרים בחקיקה ראשית במסגרת חוק שירותי מידע פיננסי שמקודם באמצעות חוק ההסדרים, ועדת הכלכלה בראשות ח”כ מיכאל ביטון הצביעה ואישרה את הנוסח הסופי הכולל את יועצי המשכנתאות ככאלה שיכולים להתחבר למערכות ולהיות חלק מהבנקאות הפתוחה בישראל. הוועדה החליטה לאפשר ליועצי המשכנתאות גישה לממשקי השוואת הריביות של הבנקים. בשלב ראשון, נאמר בהחלטה, יקבלו גישה דרך חברות הפינטק אשר יעמדו בכללים אותם מגדיר החוק. הוועדה ציינה כי הרשות לניירות ערך מעוניינת לקחת על עצמה את עניין הסדרת תחום ייעוץ המשכנתאות.

250/200 סייד בר + קובייה

כזכור, ח”כ מיכאל ביטון, יו”ר הוועדה, אמר בדיון, כי  “יש להסדיר את מעמד יועצי המשכנתאות בחוק, בין אם בעתיד ובין אם בדרכי הפעולה שלהם כיום, במצב הביניים בו הם מצויים”. ח”כ ביטון הדגיש כי “ליועצי המשכנתאות זכות ראשונים בקידום התחרות וחשוב שיהיו חלק מהעולם הפיננסי”.

בהתייחסות לפעילותם של יועצי המשכנתאות שאינם כפופים לבנקים אמר ביטון, כי יש לאפשר להם לפעול ללא פגע בתקופת הביניים שבה הם שוהים, בין אם זה באמצעות חבירה לגוף שמספק שירות ובין אם זה התארגנות או החרגה אחרת שמאפשרת להם לפעול. חשוב שתהיה להם את הזכות להמשיך לעבוד כמו שהם עבדו עד היום ללא הגבלה”.

בהתאחדות יועצי המשכנתאות מברכים על ההישג, ומציינים, כי מדובר בהחלטה מהפכנית, שתזניק את התחרות בתחום המשכנתאות. ברוך פיירשטיין, חבר הוועדה המקצועית בהתאחדות יועצי המשכנתאות, מציין כי “להחלטה קדמה פעילות אינטנסיבית וממושכת של הנהלת ההתאחדות מול הגורמים הרלוונטיים בוועדה ומחוצה לה, וכי התוצאה שהושגה בהחלט משביעת רצון. הלקוחות יוכלו להסתייע בקלות ביועצי המשכנתאות, ובעזרתם לקבל השוואה ברורה בין הצעות מחיר שונות למשכנתא.

870/135 ליינר ארטקל

במקביל וועדת הכלכלה רשמה לעצמה יעד להסדיר בחוק את פעילות יועצי המשכנתאות, ואכן חברת הכנסת עידית סילמן יו”ר הקואליציה מגישה בימים אלו הצעת החוק להכרת יועצי המשכנתאות כמקצוע מפוקח.

בהתאחדות יועצי המשכנתאות מסרו כי הם “מודים לח”כ מיכאל ביטון על עמידתו הנחרצת לימין יועצי המשכנתאות לכל אורך דיוני הוועדה, ההכרה בחשיבות של יועצי המשכנתאות לתחרות וההחלטה להכניס אותם במסגרת חוק התחרות הפתוחה”.

עוד אמרו, כי “ההחלטה הזו, יחד עם הצעת החוק שהגישה יו”ר הקואליציה ח”כ עידית סילמן להכרה ביועצי המשכנתאות כמקצוע מפוקח, תגרום לכך שהחוק לא יפספס את מטרתו ונוכל להביא תחרות לשוק שתחייב את הבנקים להוריד מחירים וליצור מסלולים אטרקטיביים, כל זאת לטובת הלקוחות”, סיכמו בהתאחדות יועצי המשכנתאות.

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה