אחרי הסירוב לרכישת 24% מ'ישראייר', רמי לוי בודק את 'פז'

דירקטוריון רמי לוי סירב לרכישת 24% נוספים מישראייר, למרות שאישר שת"פ מלא בין מועדוני הלקוחות • ובינתיים, רמי לוי בוחן את אופציית רכישתה של 'פז' • במידה והרכישה תצא לפועל, האם רשת 'ילו' תיסגר בשבת?

תחנת דלק של פז וסניף 'ילו' | צילום: פלאש 90

בדרום נמשכות מתקפות הטילים ללא הרף, בערים המעורבות הרתיחה בין יהודים לערבים מגיעה לשיאה ובתל אביב העסקים ממשיכים כרגיל. רמי לוי שמסתובב לאחרונה עם כיס מלא מזומנים, רוכש חברות ומלונות ונכנס למלחמת הארנקים הדיגיטליים, מגבש כעת הצעה לרכישת השליטה בפז.

ב-TheMarker מזכירים, כי לפני כשנה בדק רמי לוי את האפשרות לרכוש את קבוצת דלק אך נסוג לטענתם, היות והקבוצה מפעילה רשת חנויות נוחות הפתוחה בשבת. כעת לא ברור האם העניינים עם פז יתקדמו לאור העובדה שגם בפז חנויות הנוחות פתוחות בשבת. כזכור, חברת ישראייר שנרכשה על ידי רמי לוי ושלום חיים, הפסיקה את פעילותה בשבת קודש.

250/200 סייד בר + קובייה

במקביל ללוי גם ויקטורי שבשליטת וניהול אייל רביד מעוניינים בפז ועל פי הדיווח, המו"מ מתנהל בין קבוצה הכוללת את ויקטורי ואת קוקו עובדיה – בעליה של חברת האחזקות K-Group, המחזיקה בין השאר ברשת תחנות התדלוק והמסחר מיקה, הכוללת 30 תחנות, ובזיכיון לרכישת דלקים מבתי הזיקוק והפצתם בתחנות דלק.

קבוצה נוספת המעוניינת לשים את ידה על חברת פז כוללת את לאומי פרטנרס, משפחת לבנת, איש הנדל"ן רוני יצחקי וקרן תש"י. הקבוצה מבקשת להשקיע בפז מיליארד שקל, תמורת הקצאה של 20% ממניותיה של החברה, לפי שווי חברה של 3.8 מיליארד שקל.

שת"פ מלא

ובעוד שדה התעופה נפתח ונסגר חליפות וטיסות מופנות לשדה התעופה רמון בנגב ואף לקפריסין, אישרו ועדת הביקורת והדירקטוריון של רמי לוי את שיתופי הפעולה המסחריים בין החברה לבין חברת התעופה ישראייר.

שיתופי הפעולה שאושרו בין מועדון הלקוחות של רמי לוי למועדון הלקוחות של ישראייר, כוללים, בין היתר, את האפשרויות הבאות: שיתוף פעולה בין מועדוני הלקוחות של החברות, הכולל בין היתר, שימוש בכרטיס האשראי של קבוצת רמי לוי, ירחיב את סל ההטבות המוצע ללקוחותיו של רמי לוי באמצעות חבילות הנופש של ישראייר. כמו כן, שיתוף הפעולה כולל הצעות ערך אשר עתידות להיות מוגשות עבור שירותי תקשורת ושיחות בחו”ל של “רמי לוי תקשורת” ללקוחות ישראייר, הוספת ישראייר לרשימת בתי העסק בהם ניתן לרכוש מוצרים בתו הקניה מבית “רמי לוי” וכן שיתופי פעולה בנושאי רכש תוך ניצול היתרונות היחסיים של כל אחד מהצדדים. תוקף ההסכם כפוף, בין היתר, לאישור האסיפה הכללית של כל אחת מהחברות.

870/135 ליינר ארטקל

מנגד, ועל פי דיווח ב-TheMarker הוחלט בדירקטוריון, שלא לממש את האופציה שניתנה להם על ידי רמי לוי עצמו לרכישת 24% מישראייר, בנימוק שאחוז זה אינו מאפשר שליטה בפעילות של ישראייר.

כזכור, לוי רכש את המניות מכספו האישי תמורות 39 מיליון שקל כחלק מחברת בי.ג'י. איי שבשליטת לוי ושלום חיים. כחלק מהעסקה נתן לוי לחברה הציבורית שבבעלותו לרכוש ממנו את אותן מניות בסכום המקורי שבהן נרכשו. על פי הדיווח, למרות שבקופת החברה ממתין סכום של כ-500 מיליון לרכישות שכאלה, דחה הדירקטוריון את האופציה היות והפעילות הנרכשת אינה תואמת את המדיניות הכללית של הרשת.

השקה וחכירה

כעת העיניים נשואות לסיום המשבר הביטחוני. בעת האחרונה יותר ויותר מדינות מכירות ב'דרכון הירוק' של מדינת ישראל. בעקבות כך יוכלו הישראליים להתעופף חו"לה כמימים ימימה ולמלאות את מטוסי ישראייר המתמחים בטיסות ליעדים הקרובים למדינת ישראל.

בקרוב צפויה ישראייר לקבל תשלום ראשון של 9 מיליון דולר, כחלק מהמענק המיוחד של המדינה לשיקום ענף התעופה. במסגרת ההסכם עם האוצר, חברת ישראייר תתחייב לגייס סך של 8 מיליון דולר, בהנפקת החברה עד לחודש אוקטובר 2021. בתמורה לכך, החברה תקבל מהמדינה סיוע של 16 מיליון דולר. התשלום ישמש עבור מאבטחים מוטסים ועובדי מערך האבטחה שיעשו שימוש בטיסות של חברות ישראליות ב-20 השנים הקרובות.

על פי הדיווח, ישראייר תפנה את התשלום מהמדינה לחכירת מטוס איירבוס A320 שאמור להגיע ביולי 2021, במסגרת הסכם חכירה רטובה עם חברת סטנדרט צ'ארטר. מטוס נוסף מדגם זה ייחכר ואמור להגיע עד פסח 2023. במקביל, השיקה ישראייר שירותים חדשים בטיסות הפנים לאילת: ביטוח ביטול טיסות, תשלום עבור מטען, תשלום עבור בחירת המושבים במטוס והסכם לצ'ק אאוט מאוחר במלונות מרשת פתאל באילת.

Inner 620/130

מומלץ עבורך

תגובה אחת ל: "אחרי הסירוב לרכישת 24% מ'ישראייר', רמי לוי בודק את 'פז'"

  1. רמי לןי מקדקש בזנב בכל מקום
    זה הכל ייסי ציבור

כתיבת תגובה