אחרי הפגנות יוצאי אתיופיה: המשטרה נערכת למיתוג מחדש

יחידה לשוויון מגדרי ולמגוון תרבותי לצד מדור תודעה ופיתוח יסייעו למשטרה בטיפול באירועים מול אוכלוסיות שונות • היחידה תהיה כפופה למפכ"ל ותחליף את יחידת יועצת המפכ"ל לענייני נשים

יוותרו על הפרשים? הפגנה בגבעת אנדרומדה ביפו | צילום אילוסטרציה: רוני שוצר, פלאש 90

משטרת ישראל שסופגת לאחרונה ביקורת קשה על תפקודה כנגד אוכלוסיות ספציפיות במדינה, מנסה לשפר את תדמיתה ומפרסמת על הקמת יחידה לשוויון מגדרי ולמגוון תרבותי. יחידה שתהיה אחראית על הטמעת התודעה הרב תרבותית ותפקח על הטיפול בתלונות ציבור כנגד שיטור יתר.

בהודעה לתקשורת כותבים במשטרת ישראל, כי "בעקבות השיח עם הנהגת יוצאי אתיופיה וכחלק מהליכי השיטור הרב-תרבותי במשטרת ישראל, הוחלט על הקמת היחידה אשר תהיה אמונה על קידום ופיתוח הכשירות התרבותית במשטרה, ועל מתן כלים לשוטרים בכדי לשפר את הממשק עם אוכלוסיות מיוחדות בחברה הישראלית, כל אחת על פי תרבותה הייחודית".

במשטרה מוסיפים שהיחידה החדשה תהיה כפופה ישירות למפכ"ל המשטרה, וזאת על מנת לחזק ולהרחיב את השפעתה בתוך הארגון. היחידה תחליף את יחידת יועצת המפכ"ל לענייני נשים שתאורגן מחדש ותורחב כך שתכלול את נושא הרב תרבותיות.

וכדי שהדברים יחלחלו אל השוטר ברחוב או בניידת יוקם בתוך היחידה מדור חדש – מדור תודעה ופיתוח, שבראשו יעמוד קצין בדרגת סגן ניצב. לטובת הקמת היחידה החדשה הוקצו 10 תקנים חדשים, 4 תקנים במטה היחידה והיתר במחוזות.

במשטרה אומרים שמיד עם הקמתה היחידה תפעל לגיבוש מדיניות, לכתיבת נהלים ופקודות ולמיסוד תהליכי עבודה, שמטרתם חתירה לגיוון תרבותי בשורות המשטרה, באופן שישקף טוב יותר את החברה הישראלית ואת צרכי האוכלוסיות בחברה.

בנוסף, היחידה תסייע בפיתוח תכניות הכשרה וחינוך, תאתר חסמים במשטרה לקידום אוכלוסיות ייחודיות, תקדם הסברה פנים-ארגונית וחוץ-ארגונית בתחום המאבק באי שוויון מגדרי או תרבותי, תפקח על הטיפול בתלונות ציבור בנושא שיטור יתר, שוויון מגדרי ורב תרבותיות במשטרה ותפעל למימוש יעדי הגיוס מקרב אוכלוסיות ייחודיות.

Inner

 

וכאילו לא די בכך, משטרת ישראל המנסה באמת להשתפר, מזמינה – באמצעות אגף התכנון והארגון/מחלקת אסטרטגיה – מוסדות אקדמיים ומכוני מחקר להגיש הצעות לעריכת מחקרים בנושאים הבאים: שיטור ואכיפת חוק, קרימינולוגיה יישומית ומחקרים מולטי-דיסציפלינריים בנושאי פשיעה ושיטור. כמו כן הם מבקשים מחקרים בנושאים: אכיפה אפקטיבית של חוקי תנועה, ניהול והכוונת תנועה ומודלים, שיטות ואמצעים לצמצום עבירות תנועה ותאונות דרכים.

אגב, אם אתם מוסדות אקדמיים ומכוני מחקר יש לכם רעיונות לשיפור תפקודה של משטרת ישראל ואתם מעוניינים להגיש את הצעתכם, אתם מוזמנים להגישה עד לתאריך ‏11.08.2019 בשעה 16:00.

מ"מ מפכ"ל המשטרה, ניצב מוטי כהן: "משטרת ישראל היא משטרה של כל אזרחי מדינת ישראל. משרתים בה בני כל העדות והדתות, שוטרים ושוטרות, כתף אל כתף בכל קשת התפקידים. משטרת ישראל הינה הארגון שביצע את התהליכים המשמעותיים ומרחיקי הלכת ביותר במגזר הציבורי כולו במטרה להגביר את שוויון ההזדמנויות בארגון ואת הכשירות הרב-תרבותית של המשרתים בו, ועלינו להמשיך לצעוד בדרך זו. הקמת היחידה מהווה נדבך נוסף במימוש החובה המוטלת על כולנו לקידום ערך השוויון, הרעות והערבות ההדדית ולהבטיח כי פני המשטרה ימשיכו לשקף את פני החברה כולה על כל גווניה ומרכיביה״.

השר לביטחון הפנים, ח"כ גלעד ארדן: "אנחנו מקימים היום יחידה משטרתית שתפעל לעקור מהשורש כל גילוי של אפליה היכן שהוא קיים במשטרה ותפקח על הטיפול המשמעתי כדי לוודא שכל התנהגות פסולה של שוטר תטופל בחומרה. משטרת ישראל שייכת לכלל אזרחי המדינה ולכל חלקי החברה ועלינו לוודא שההרכב האנושי במשטרה משקף את המגוון החברתי בישראל והשוטרים פועלים אל מול האוכלוסיות השונות על בסיס היכרות קרובה עם תרבותן ומנהגיהן".

האם כתוצאה מכל הפעולות הללו יבואו שוטרי משטרת ישראל להפגנה הבאה כשהם מצוידים בבקבוקי מים קרים וחבילות טישו עבור המפגינים, במקום סוסים, פרשים ואלות? רק הזמן יאמר את דברו.

כתיבת תגובה