אחרי השביתה: נחתם הסכם תנאי העסקה לעובדי רשות המעברים

סוף למשבר ברשות המעברים: הסכם שנחתם בין ההסתדרות, האוצר והנהלות משרד הביטחון ורשות המעברים מכניס 80 עובדי המעברים היבשתיים באיו”ש ובעזה להעסקה תחת ההסכם הקיבוצי של משרד הביטחון

ערן יעקב ואבי ניסנקורן (צילום: דוברות ההסתדרות)

יו”ר ההסתדרות אבי ניסנקורן, הממונה על השכר באוצר ערן יעקב, משנה למנכ”ל משרד הביטחון תא”ל (במיל’) רוני מורנו, ראש רשות המעברים תא”ל (במיל’) כמיל אבו רוקון, יו”ר הסתדרות ההנדסאים ומחזיק תיק מערכת הביטחון בהסתדרות דני הורנשטיין, יו”ר ועד הפעולה ברשות המעברים שרון ברוך ויו”ר ארגון עובדי משרד הביטחון איקו חסון חתמו הבוקר (ה’) על הסכם ייחודי הקובע לראשונה כי כ-80 עובדי המעברים יועסקו מעתה תחת תנאי ההסכם הקיבוצי הקיים לעובדי משרד הביטחון.

עם החתימה על ההסכם, שנערכה בלשכת יו”ר ההסתדרות בתל-אביב, הסתיים סכסוך העבודה אשר הוכרז ברשות המעברים והצעדים הארגוניים בהם נקטו העובדים בשבועיים האחרונים ייפסקו.

ono box

רשות המעברים הוקמה כיחידת סמך של משרד הביטחון ב-2009, ועובדיה אמונים על הפעלת כל המעברים היבשתיים ביהודה ושומרון ורצועת עזה. עם הקמת הרשות נקלטו כל העובדים בחוזיים אישיים ושכרם נשחק במהלך השנים. בתקופה האחרונה ניהלו הצדדים מו”מ על קליטת העובדים בתנאי ההסכם הקיבוצי של משרד הביטחון, אשר הולם את תפקידם ומגלם בתוכו התייחסויות לאופיו הביטחוני של תפקידם.

ההסכם שנחתם היום קובע כי כלל עובדי הרשות יועברו להעסקה תחת ההסכם הקיבוצי של משרד הביטחון, תוך הקפדה ששכרם ביום כניסתם להסכם לא ייפגע כתוצאה מהמעבר. כחלק מכך יהיו זכאים העובדים, כמו שאר עובדי משרד הביטחון, לתשלום מוסדר עבור שעות נוספות, לתוספות סיכון שונות, לתוספת ותק הנהוגה בשירות המדינה ולהטבות רבות נוספות כחלק מהסכמי המסגרת לעובדי המגזר הציבורי.

יתרה מכך, בהסכם שנחתם היום נקבע כי העובדים יהיו זכאים לתוספת שכר חדשה וייחודית בשיעור 4%, שתינתן להם באופן מיידי ותכונה “תוספת רמי”ם” (רשות מעברים יבשתיים). בנוסף לכך הוסכם בין הצדדים באופן עקרוני כי העובדים יהיו זכאים לשכר עידוד. עד להסכמה סופית וניסוחה של שיטת שכר העידוד שתחול ברשות, יקבלו העובדים תשלומי מקדמה.

יו”ר ההסתדרות, אבי ניסנקורן, אמר במעמד החתימה: “ההסכם עליו חתמנו היום עושה צדק עם עובדי רשות המעברים, אשר מבצעים את תפקידם החשוב בגבולות המדינה, וזאת תוך סיכון ביטחוני יום-יומי. אני מברך על כך שבסופו של דבר נמצאה הדרך להחזיר לעובדים את כבודם ולכלול אותם בהסכם קיבוצי של עובדי משרד הביטחון, באופן שייתן מענה לתנאי ההעסקה הייחודיים להם ויחזק את מעמדם. אני מבקש להודות לאגף הממונה על השכר, להנהלת משרד הביטחון ורשות המעברים, לנציגי האיגוד המקצועי וכמובן לחברי הוועד ברשות המעברים, על כך שהתגברו על הפערים במו”מ מתוך הבנה כי חתירה לסיומו וחתימה על הסכם תועיל לכל הצדדים”.

side
ono-inner

כתיבת תגובה