אחרי טורקיה: מאיפה עלול לצמוח הסיכון הבא ליצואנים?

'אשרא' בהתרעה ליצואנים ישראלים לדרום אפריקה: הבחירות הצפויות במדינה בסוף החודש עלולות להביא לפגיעה בקשרי המסחר בין המדינות, באופן דומה למקרה של טורקיה | בחברה הממשלתית קוראים ליצואנים להיערך בהתאם, לוודא שאין להם חשיפת יתר ללקוחות בדרום אפריקה ושאין כבר כעת עיכובים בתשלומים המגיעים להם  | דודי קליין, מנכ"ל 'אשרא': "על רקע החששות מפגיעה ביצואנים ישראלים והגידול בביקושים, החברה פועלת להגדלת היקף ביטוח האשראי בערבות מדינה ליצואנים"

דודי קליין, מנכ"ל אשרא |צילום: תמר מצפי

‏'אשרא', החברה הישראלית (הממשלתית) לביטוח סיכוני סחר חוץ, מפרסמת התרעה ליצואנים הישראלים לדרום אפריקה. בחברה מזהירים כי הבחירות שיתקיימו בסוף החודש במדינה עלולות להביא לפגיעה ביחסי המסחר בין ישראל ודרום אפריקה. בדומה לניתוק היחסים המסחריים עליהם הכריזה טורקיה, לאחר מפלת ארדואן בבחירות המוניציפליות במדינה. בחברה מציינים כי ההקלות  הטורקיות בקשרי במסחר בין חברות ישראליות וטורקיות עליהן דווח היום הן חלקיות בלבד ועדיין לא ברור האם מדובר גם בהקלות הנוגעות ליצואנים ישראלים. בכל מקרה, בחברה קוראים ליצואנים הישראלים לדרום אפריקה  להיערך בהתאם.

בסוף החודש (29 במאי) צפויות להתקיים בדרום אפריקה בחירות כלליות. מפלגת השלטון בכ-30 השנים האחרונות, "הקונגרס הלאומי האפריקני" (ANC), שהוקמה ע"י נלסון מנדלה נמצאת במצב רע. על פי סקרים והערכות שונות היא צפויה לאבד משמעותית מכוחה, לאבד את הרוב המוחלט בפרלמנט ויתכן שאפילו לאבד את השלטון כליל. גורמים שונים מעריכים כי התנהלותה העויינת של ממשלת דרום אפריקה נגד ישראל ובמיוחד העתירה שהגישה להאג נובעת, בין השאר, מחשש זה ומתוך רצון להסיט את הדיון מהמצב הכלכלי והחברתי במדינה. 

באשרא מתריעים כי בדומה לבחירות המקומיות שהתקיימו בטורקיה שלאחריהן הודיע ארדואן על ניתוק מוחלט של קשרי המסחר עם ישראל הדבר עלול לקרות במקרה של דרום אפריקה. יחד עם זאת יצויין כי היקף הסחר עם דרום אפריקה נמוך משמעותית מהיקף הסחר עם טורקיה ועומד על כ-200 מיליון דולר ייצוא ישראלי וייבוא של כ-150 מיליון דולר. מרבית הייצוא הוא בתחומי התעשייה, כימיקלים וחקלאות. באשרא קוראים ליצואנים לדרום אפריקה "להיות עם היד על הדופק". לוודא שהם לא יוצרים לעצמם חשיפה גדולה מדי ללקוחות בדרום אפריקה ושאין כבר כעת עיכובים משמעותיים בקבלת תשלום מלקוחות במדינה. יצויין כי ביטוח האשראי, בערבות מדינה, אותו מספקת אשרא ליצואנים מבטיח כי הם יקבלו את כספם גם במקרה של אירוע פוליטי שיאסור על העברת תשלום לחברות ישראליות. יתרה מכך, ביטוח "טרום משלוחים" מבטיח כי במקרה והלקוח יבטל את ההזמנה עוד לפני שהיא סופקה, כמו במקרה של טורקיה, היצואן יקבל פיצוי כספי עבור ההוצאות שכבר היו לו.   

עלייה בביקושי ביטוח אשראי

באשרא אומרים כי לאור מצבה הבינלאומי של ישראל, בחודשים האחרונים רואים עליה משמעותית בביקוש לביטוח אשראי, בערבות מדינה, מצד יצואנים ישראלים. זאת בנוסף לגידול בביקוש לביטוח "טרום משלוחים". ביטוח, שכאמור, מבטיח כי במקרה והלקוח יבטל את ההזמנה עוד לפני שהיא סופקה, היצואן יקבל פיצוי כספי עבור ההוצאות שכבר היו לו.

לדברי דודי קליין, מנכ"ל אשרא, "העליה בביקוש החלה לקראת סוף שנת 2023 והיא ממשיכה ביתר שאת מתחילת 2024". לדברי קליין, ברבעון הראשון של 2024 אשרא הגדילה בכ-10% את היקף האישורים העקרוניים לביטוח אשראי שהחברה העניקה ליצואנים ישראלים, לעומת התקופה המקבילה אשתקד,  והללו הסתכמו בכ-3.1 מיליארד ₪. הגידול בביקושים הם עבור עסקאות ייצוא בתחומי  האנרגיה, התשתיות, החקלאות, ביטחון ובריאות. זאת בעיקר למדינות אפריקה כמו אנגולה, טוגו, חוף השנהב, אוגנדה ומדינות נוספות כמו הרפובליקה הדומיניקנית, קזחסטאן, גיאורגיה ועוד".

קליין אומר כי  "למרות הגידול בסיכונים, בשלב זה לא בוטלו היקפי המכסות למדינות שונות אותן ביטחה החברה טרם המלחמה, אלא להיפך. החברה פועלת דווקא כעת להגדיל את היקפי המכסות והביטוחים אותן היא מעניקה, ובעיקר למדינות כמו סין, פיליפינים, אפריקה ודרום אמריקה. זאת במטרה לתמוך ביצואנים הישראלים ולאפשר להם להגדיל את היקפי הפעילות, דווקא בתקופה זו".

כתיבת תגובה