אחרי שלש דחיות: בריטניה נמתחת עד הקצה

מיי מבקשת לדחות את הברקזיט עד ל-30 ביוני, אך אם האיחוד האירופי לא ייענה לבקשה – הברקזיט יתבצע ביום שישי הבא, ה-12 לאפריל • התפתחות דרמטית בבית פנימה או דחיינות בריטית שלא תעבור באיחוד האירופי? • הניסיון האחרון של ראש ממשלת בריטניה

דגל האיחוד האירופי. צילום: symbiot | שאטרסטוק

הברקזיט יידחה לסוף יוני? סערת פרישת הממלכה המאוחדת מהאיחוד האירופי מתמשכת ללא הרף.

אחרי שתהליך הפרישה בפועל נפתח בהפעלת סעיף 50 הדרוש כדי להתחיל את התהליך היציאה מהאיחוד, תהליך – שאמור היה להסתיים ב-29 במרץ 2019 – ראש ממשלת בריטניה כשלה במימוש ה’ברקזיט’ ולבקשתה, המועצה האירופית אישרה, דחייה קצרה של המועד.

250/200 סייד בר + קובייה בכתבה

כמה קצרה? תלוי את מי שואלים. האיחוד האירופי התכוון עד לשבוע הבא, ה-12 באפריל. עם הסכם או בלעדיו. אבל לבריטניה יש תכניות אחרות. לפחות לראש הממשלה שלה.

כזכור, ב’ברקזיט’ אמורות היו להסתיים 46 שנות חברות באיחוד, החל מ-1973 אז הצטרפה בריטניה לשוק האירופי המשותף, הארגון שהפך מאוחר יותר לאיחוד האירופי. אלא שהדחייה שמבקשת ראש ממשלת בריטניה תרזה מיי היום (שישי) מנשיא המועצה האירופית דונלד טאסק כוללת אפשרות דחייה של ביצוע הסכם ה’ברקזיט’ עד ה-30 ביוני.

כזכור ההסכם הגיע לדרך ללא מוצא, כשבריטניה התקרבה לתאריך היעד מבלי שיהיה בידה הסכם מסודר ומוסכם על ידי הפרלמנט הבריטי. אך בעקבות ההפסד למיי כשהפרלמנט הבריטי דחה (בפעם השלישית!) את הסכם ה’ברקזיט’, נראה כי ראש ממשלת בריטניה חושבת שיהיה בידה בטווח הזמן של עד שלהי יוני השנה לגבש הבנות מול המחוקקים בפרלמנט.

הסכם ההיפרדות מהאיחוד זקוק לא רק להסכמה אלא לפשרות רבות בבית פנימה. לדברי מיי, היא לא תמתח את החבל עד הקצה, ואם תצליח לגבש לעצמה הסכם מסודר עוד לפני ה-30 ביוני, בריטניה תודיע על בקשתה לקצר את הארכה ולבצע את ה’ברקזיט’ קודם לכן.

“הממשל ירצה להסכים על סדר זמנים שיאפשר לממלכה המאוחדת להיפרד מהאיחוד האירופי לפני 23 במאי, ובהתאם לכך יבוטלו הבחירות לפרלמנט האירופי, אך נמשיך לערוך הכנות לבחירות אם הדבר לא יסתייע”, אמרה מיי.

870/135 ליינר ארטקל

מנהיג מפלגת הלייבור, ג’רמי קורבין, הוא דמות המפתח בסיפור. “אני מציעה לשבת עם מנהיג האופוזיציה ולנסות להגיע להסכם ששני הצדדים ידבקו בו, על מנת להבטיח שנעזוב את האיחוד האירופי ונעשה זאת לפי תכנית. נצטרך הארכה נוספת לסעיף 50, קצרה ככל הניתן, שתסתיים כשנעביר הסכם. עלינו להיות ברורים למה מיועדת ההארכה – להבטיח שנעזוב בדרך מתוזמנת ומסודרת”, דברי מיי, ראש ממשלת בריטניה.

“מציעה שארכה זו תסתיים ב-30 ביוני 2019. אם הצדדים יצליחו לאשר את הסכם העזיבה לפני מועד זה, הממשלה מציעה שהארכה תסתיים מידית”. היא כתבה גם שבריטניה רוצה להבטיח שיהיה אפשרי לפרוש מהאיחוד בזמן על מנת לבטל את הבחירות לפרלמנט האירופי,

את הפנייה בנושא הגישה מיי לנשיא המועצה האירופית דונלד טאסק, אך כאמור, אם לא תושג הסכמה של האיחוד האירופי הסיוט של בריטניה יתגשם – והתהליך יתבצע אוטומטית ללא הסכם, והתוהו ובוהו הכלכליים הצפויים, עלולים לערער את הממלכה.

Inner 620/130

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה