אטימות: חרדית סורבה בביטוח לאומי בגלל שהיא עקרת בית

ערעור שהגיע לאחרונה אל שולחנם של קובעי הנכויות והקצבאות בביטוח הלאומי ממחיש יותר מכל את האטימות המאפיינת את המוסד • אם לארבעה ילדים שסובלת מדלקת פרקים קשה נדחתה בגלל שהיא עקרת בית – אך לבסוף צלחה בערעור

עקרת בית. אילוסטרציה | צילום: maxpixel

על האטימות במוסד לביטוח לאומי אין צורך להרחיב. שכן לא פעם אנו מגלים אנשים הסובלים ממחלה כרונית ונדחים על הסף כשזה מגיע לקצבת הנכות. אלא שהפעם, נראה שהמוסד העלה שלב נוסף באטימות – וסירב לאשר נכות מאחר ולא נקבעו לה די אחוזי נכות, בהתאם לתנאי הזכאות הנדרשים לעקרת הבית.

'ביזנעס' מתרחב בניו-מדיה: מהיום, כל העדכונים – גם בוואטסאפ!

Box

עקרת בית לא היה מעמדה הקבוע של ג. שאך לפני כמה שנים, עבדה במשרה מלאה בתחום ההוראה, עד שמצבה הרפואי אילץ אותה לפרוש. היא לא ידעה שלאחר ארבע שנים שבהן היא לא עובדת, מעמדה בביטוח הלאומי, הופך להיות מעמד עקרת בית. בהתאם לכך, הליך בחינת זכאותה נעשה מורכב וקשה עוד יותר.

"המעבר בין עבודה לשהות בבית, תוך כדי שאני מתמודדת עם מחלתי והליך הפרישה המוקדמת מהעבודה, דחק את הטיפול בקצבת הנכות הצידה, לא ידעתי שכל כך מהר, העובדה שעבדתי שנים רבות, כבר לא תהיה רלוונטית, ושדווקא מעמדי החדש יקשה עלי לקבל את ההכרה במחלתי", משחזרת ג.

שנים רבות מנסים גורמים שונים לבטל את האפליה המבדילה נשים עקרות בית, בבחינת זכאותן לקצבת נכות. אותם גורמים קוראים להשוות את מעמדן לנשים עובדות, בדיוק כפי שאין הבדל לעניין זה בין גברים עובדים לאלו שלא.

Inner

"לאחר בחינה רפואית מעמיקה, מצאנו כי ניתן בהחלט להעלות את אחוזי הנכות הרפואיים שנקבעו. בנינו תיק רפואי עדכני ורלוונטי, הצגנו את חוות דעתנו הרפואית בתחום הראומטולוגיה, שמתייחסת לחומרת מחלת הפרקים ולהגבלה הפיזית היום יומית והצגנו גם חוות דעת בעניין היכולת התפקודית לצד מחלה זו", מספרים בחברה המרכזית למימוש זכויות, שטיפלה בתיק.

ועדה רפואית לעררים קיבלה את הערעור פה אחד, העלתה את אחוזי הנכות שנקבעו ואישרה כי כתוצאה ממחלתה איבדה ג. מיכולתה לתפקד באופן מלא ועל כן תקבל קצבת נכות מלאה מידי חודש.

"ההבדל בין לא לקבל קצבה ללקבל את הקצבה הגבוהה ביותר, נעוץ בליווי הרפואי הכול כך חשוב בהליכים אילו" מסכם שמאי שזירי, יו"ר החברה המרכזית למימוש זכויות שטיפלה בתיק. "אנחנו נמשיך להיאבק על זכאותן של עקרות הבית, שמתמודדות רפואית ונעשה כל שאפשר כדי לאפשר את זכאותן".

Inner

כתיבת תגובה