'איירפלוט' תסייע ליהודים ש'ייתקעו' בשדה התעופה בשבת

במסגרת מאמצים לפתרון עבור אנשים הנתקעים בשדות התעופה בערבי שבתות: 'איירפלוט' מארגנת לינה ומאכלים למהדרין • 3,000 מנות מהדרין מחולקות על ידי החברה במטוסיה במהלך השנה

חליצ'נקו עם הרב לאזאר | צילום: מ. ירושלמי

מוסקבה בירת רוסיה, בה יש ארבעה שדות תעופה עם טיסות מעבר רבות, פוגשת רבות בתופעה של נוסעים שנתקעו בשדה מסיבות שונות, בעיקר בעקבות איחורי טיסות והפסדי טיסות המשך. אולם, בשונה מנוסע רגיל, שמעבר לסבלנות ולפעמים גם חסרון כיס, הרי שנוסע יהודי ובפרט כזה המקפיד על תפילה בציבור ומזון כשר, גורמים שיבושי טיסות לעוגמת נפש מיותרת ובמיוחד בטיסות הסמוכות לשבתות ומועדי ישראל.

באופן שוטף, עומד בית חב"ד המרכזי במוסקבה יחד עם הגבאים בבית הכנסת המרכזי "מארינה רושצ'ה", בקשר רצוף עם הנהלת חברת 'אירופלוט' בארה"ב – ומטפלים באופן מידי ובמסירות בכל פנייה המתקבלת במוקד הסיוע במרכז החסד היהודי 'שערי צדק', ומשתדלים ראשית להרגיע את הנוסעים ובני משפחותיהם, לדאוג לאירוח בין משפחות שלוחי חב"ד במוסקבה ולסעודות שבת וחג בסעודות שבת המרכזיות המאורגנות ששמם הטוב יצא בכל העולם.

אך לא בכל סיטואציה ניתנת האפשרות לצאת משדה התעופה ולהספיק להגיע אל העיר עד כניסת השבת, בייחוד בימי שישי הקצרים בימות החורף. גם בעלי אזרחות ארה"ב שאינם יכולים להיכנס לרוסיה ללא ויזה בתוקף, נקלעים לבעיה ועלולים להיתקע בשדות התעופה למשך כל השבת, אם פספסו את טיסת ההמשך.

כדי לסייע בפתרון הבעיה, נערכה השבוע פגישה חשובה בין המנכ"ל בארה"ב של חברת התעופה הגדולה ברוסיה 'איירפלוט', ווילין חליצ'נקו, שהגיע אל לשכתו של הרב הראשי של רוסיה הגאון רבי בערל לאזאר ושמע ממנו על הצרכים המיוחדים של הנוסעים היהודים, והקשיים איתם מתמודדים מעוכבי טיסות מעבר במוסקבה.

ייתכן שהפתרון מוכרח להיות, הבאת סעודות שבת לשדה התעופה ומציאת פתרון לינה, אך עיקר הבעיה בכך שלעתים אין לנוסע אפילו אפשרות לפנות למישהו להסביר את מצבו, מאחר ואין לו אף אמצעי התקשרות במדינת המעבר ובשל הבדלי שפה.

 

מר חליצ'נקו הבטיח מצדו, להעמיד אנשי קשר שיהיו ערניים וקשובים לכל פנייה שתגיע מהקהילה היהודית, לעשות ככל שניתן לסייע לכל יהודי באשר הוא, ולהגדיל את שיתוף הפעולה עם הקהילה היהודית. זאת בנוסף לשלושים אלף (!) מנות כשרות, שהחברה מספקת כיום לנוסעים, הדורשים לקבל את מנות המזון בהשגחה המהודרת של ועד הכשרות שע"י הרבנות הראשית לרוסיה.

בקהילה היהודית קוראים לציבור היהודי שנוסע דרך מוסקבה, להעדיף שלא לטוס בין הימים ראשון לחמישי בבוקר, כדי להימנע ממקרים של עיכובים שגורמים לעוגמת נפש ולהוצאות מיותרות.

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה