איך מתגברים על הכאב?

כאבים פיזיים מזוהים בדרך כלל כתסמינים או כסימפטומים המתריעים על קיומה של תופעה רפואית נרחבת אחרת – מחלה, פגיעה בגוף וכן הלאה. כך למשל, כאבי השיניים ברוב המקרים מאתתים על ליקוי בריאותי בלסת או בשן ומאלצים אותנו ללכת לרופא השיניים.

מאידך, מה קורה כאשר הפציינט סובל ומתלונן על כאבים עזים, אך לא נמצא שום מקור רפואי לקיומם?

apps-box

בעבר הלא מאוד רחוק, נהגו לתלות תלונות מסוג זה באמתלה של קושי פסיכולוגי או נפשי, כיום התפיסה הרפואית המודרנית התקדמה עשרות מונים. התפיסה החדשנית בעולם הרפואה מתייחסת לכאב, לאו דווקא כאל סימפטום, אלא כאל בעיה בפני עצמה אף שלא נמצאת עדות קלינית לכך מהסיבה שהפציינט סובל מאיכות חיים לקויה ונדרש לטיפול. לשם כך, קמות וצומחות בארץ מרפאות כאב, המקדישות את פעילותן לטיפול בכאב הכרוני המטריד ובשיכוכו.

על הצורך לטפל בכאב

כאב במהותו נועד להוות מנגנון פיזי חשוב, המתריע על קיומה של אי-סדירות פיזית כדי שנוכל להיערך לטיפול מותאם. ברם, כאשר הכאב אינו חדל מלפסוק על אף הטיפול בו, הוא נחשב לכאב כרוני. חשוב לציין, שכל מקרה כאב לגופו. ישנם החווים כאבים בלתי פוסקים לאחר תאונות דרכים או פציעות חמורות. ישנם הסובלים מכאבים לאחר או תוך כדי תהליך ההחלמה מהסרטן. עבור אנשים מסוימים, הכאבים הם פסיכוסומטיים ובמקרים אחרים, לא ניתנת אף אבחנה קלינית. יחד עם זאת, הכאב הכרוני פוגם באיכות החיים באופן משמעותי ועשוי להוביל לדיכאון וחרדה, זעם, עייפות וכן הלאה.

במרפאת הכאב, הפציינטים ימצאו פתרונות חדשניים להתמודדות ולהקלה על הכאב, שיותאמו עבורם באופן אישי וייחודי.

על מרפאות הכאב

צוות העובדים במרפאות הכאב – רופאים, פיזיותרפיסטים ומומחים נוספים, התמחו בטיפול בכאב עצמו, חקרו את הגורמים והסיבות להתפתחותם של הכאבים הכרוניים ובמרפאה הם מספקים כלים וטיפולים אפקטיביים לסובלים.

חשוב לוודא מספר גורמים בעת בחירתכם את מרפאת כאב.

מרפאות הכאב מטפלות במגוון שיטות שונות – קונבנציונליות לצד אלטרנטיביות. שיטות הטיפול המסורתיות יותר עושות שימוש בתרופות ובטיפולים רפואיים, דוגמת הזרקות משככי כאבים ישירות אל מוקד הכאב. טיפולים אלטרנטיביים נפוצים הם שיטות דיקור שונות שהגיעו אלינו מתרבויות המזרח הרחוקות. למשל, הדיקור הסוני הוכח במחקרים המדעיים השונים כתורם להקלת כאבים הודות להפרשתם של משככי כאבים טבעיים (הורמונים שונים).

קיימות מרפאות כאב המציעות מערך רפואי מצומצם המתמקד בטיפול בנושא מסוים לעומת מערך רפואי רב-תחומי המתמחה במגוון שיטות טיפול למגוון תופעות רפואיות.

התשלום על מרפאות הכאב הוא בדרך כלל יקר ולכן חשוב לבחון האם מרפאת הכאב כלולה בהסדרים הרפואיים עם קופת החולים או הביטוח הרפואי.

ליווי פסיכולוגי

משום שבמקרים רבים, הכאב הפיזי משליך על המצב הנפשי, חשוב מאוד בעת הצורך לקבל טיפול משלים שיתמקד גם בצד הנפשי וכך יעניק ליווי "מלא" ויסייע למטופל לרכוש את הכלים והמיומנויות להתמודדות עם מצבו וכן יזכה להכלה ולתמיכה בתהליך.

side
Technion – inner

כתיבת תגובה