אין כסף? יש מבצעים: 190 מיליון בשני ימי הקניות

הישראלים הוציאו כ-190 מיליון ברכישות בשופינג IL וביום הרווקים הסיני • הצמיחה הממוצעת היא של 185% – עם נתח גדול מאוד לרשתות האופנה • בעולם: עליבאבא זינקה ב-90% בהשוואה לשנה שעברה, ומכירותיה עמדו על כ-75 מיליארד דולר; שיא שמעמיד בצל את הבלאק פריידי והסייבר מאנדיי • כל המספרים

בית קבוצת עליבאבא, שתוכנן על ידי תומס לומברד HASSELL (אדריכלים) | צילום: ויקיפדיה

טרפת הקניות של חודש נובמבר בעיצומה. נתוני המכירות המתפרסמים, מעמידים באור נלעג את הנתונים אודות הכלכלה הקורסת בעקבות מגיפת הקורונה העולמית. יום הרווקים הסיני או בשמו המקורי – גואנגון ג’י (תרגום מילולי ‘יום מקלות הרווקים’), גלש מזמן מהתרבות המודרנית של סין, לחגיגת קניות ורכישות ברשת מסביב לגלובוס.

בשנה שעברה שברה קבוצת עליבאבא – שהפכה לאחד מהאירועים הסמליים המוכרים ביותר של חג הקניות – שיא חדש של מכירות ביום. קרוב ל-270 מיליארד יואן סיני עברו בקופות הווירטואליות של האתר, סכום השווה לכ-38 מיליארד דולר.

250/200 סייד בר + קובייה

השנה, בעקבות הסגרים והריחוק החברתי שגרמו להיחשפות המונית כלל עולמית לאפשרות הרכישות דרך הרשת, מזנקים המספרים לשיאים חדשים. סך המכירות של קבוצת עלי באבא ביום האתמול הסתכמו בקרוב ל-500 מיליארד יואן, כ-75 מיליארד דולר.

מדובר בזינוק של יותר מ-90% בהכנסות לעומת הנתונים בשנה שעברה (שגם הם שברו שיא של כל הזמנים). בקבוצת עלי באבא מציינים בגאווה לא מוסתרת כי בשעה הראשונה לפתיחת המבצעים – הזמן בו ניתן למצוא את הקופונים והמבצעים המשתלמים ביותר – נרשמו מכירות של כ-370  מיליארד יואן, יותר מסך כל הרכישות בשנה שעברה. נתון נוסף שהופץ מטעם הקבוצה הוא מספר ההזמנות שהתקבלו בפלטפורמת Tmall, נתון שהגיע בשיאו ל-583 אלף בשנייה.

יום הרווקים הסיני מצוין מדי שנה בתאריך 11.11 המורכב מרצף של הספרה 1 המזכירה אדם בודד. מקורו של החג הוא באוניברסיטה בסין בשנות ה-90′. השנה בגלל ההצלחה הגדולה יום הרווקים יימשך יומיים עד ה-12.11. חשוב לציין שהטירוף מתחיל כמה ימים קודם לכן, כאשר עשרות מיליוני רוכשים מסביב לעולם נרשמים לאתרים השונים במטרה לקבל קופונים ומבצעים ייחודיים. וגם נמשך כמה ימים לאחר ה’חג’ כאשר ישנם מבצעים רבים שמתמשכים גם עד ה-14 או ה-15 לחודש. זאת במטרה למשוך כמה שיותר רוכשים.

בדיוק כמו שנגיף הקורונה שהגיע מסין והפתיע את כל העולם, כך גם הנתונים של קבוצת עלי באבא הסינית מפתיעים את העולם פעם אחר פעם. פרשנים מעריכים כי ייתכן מאוד שבשנה הבאה הסכום יחצה את קו ה-100 מיליארד דולר (לעומת 30 מיליארד דולר ב-2018, ו-38.4 מיליארד ב-2019). מיותר לציין שהשיאים הגבוהים מעמידים בצל את המספרים המתקבלים מחגיגות הקניות הגדולות ביותר במערב, ה’בלאק פריידיי’ וה’סייבר מאנדיי’.

האופנה מובילה

הזינוק במכירות מתבטא גם בישראל. נתונים חלקיים של חברת כאל מאמש הצביעו על צמיחה משמעותית באתרים הישראלים בימי מכירות ‘שופינג IL’. מדובר בצמיחה ממוצעת של 185% (כמעט פי 3) לעומת אשתקד. הישראלים הוציאו ביום הראשון של שופינג IL כ-40 מיליוני שקלים.

870/135 ליינר ארטקל

חג קניות האונליין הישראלי הסתיים לו אמש בחצות, עם מכירות של כ-80 מיליוני שקלים באתרים ישראליים. עיקר הצמיחה מגיעה מאתרי האופנה אשר מציגים מכירות של קצת יותר מפי 4 מאשתקד. חלקו הארי של הגידול מגיע מכניסה של קהלים חדשים לרכישה אונליין כאשר השנה רכשו פי 2.5 לקוחות יותר לעומת אשתקד. כניסה זו של קהלים ממחישה כי הקניות אונליין באתרים ישראליים הפכה לשגרת חיים ולבילוי השופינג החדש של הישראלים.

כלפי המכירות של יום הרווקים הסיני מדווחים בכאל על פי נתוני הכרטיסים הבינלאומיים, כי בשעות הראשונות לפתיחת המבצעים, בוצעו רכישות בהיקף של כ-45 מיליוני שקלים המשקפות גידול של כ-50% לעומת אשתקד. בסיום יום הרווקים הסיני (שהסתיים ב-10:00 בבוקר), ניתן לסכם, כי ביום זה ביצעו הישראלים רכישות בהיקף של כ-110 מיליוני שקלים באתרים הבינלאומיים, המשקפות, כאמור, גידול של כ-49% לעומת אשתקד.

כמות העסקאות לא עלתה

בכאל אומרים כי השנה, הרכישה הממוצעת עלתה בשיעור ניכר, יחד עם יציבות בכמות העסקאות. נתון זה ממחיש יותר מכל את הביטחון של הישראלים בקבלת המוצרים ובהזרמת עסקאות בסכומים גבוהים. עיקר הגידול נובע מרכישות  באתרי האופנה שהציגו פי 5 מכירות מאשתקד ומעלייה בקניונים הווירטואליים (בעיקר AliExpress). ענף נוסף שהציג צמיחה משמעותית הוא ענף מוצרי התזונה והבריאות, היקף המכירות ביום החולף הציג מכירות של פי 3.5 מאשתקד.

נתוני מכירות ישראלים מחברת כאל

ניתן לסכם כי בשני “חגים” אלו (יום הרווקים ושני ימי שופינג IL) רכשו הישראלים בכ-190 מיליוני שקלים, כל זאת בחודש שמתאפיין, לכל אורכו, בהנחות משמעותיות ובמבצעים משתלמים הן באתרי סחר בינלאומיים והן באתרי סחר ישראליים. ממחקר שביצעו בכאל עולה כי רכישות האונליין של הישראלים בחודש נובמבר יחצה, לראשונה, את רף מיליארד השקלים ברכישת מוצרים.

אחיה פריד, ראש חטיבת שירותי תשלום בכאל, מסר כי “חודש נובמבר הוא החודש החזק ביותר בשנה ברכישות אונליין ברחבי העולם והישראלים כמובן לא נשארים מאחור. הקונה הישראלי מחושב, אחראי ומזהה הזדמנויות.

“נראה שהמצב העולמי משנה גם את אופי הרכישות, כשאתרי האופנה הבינלאומיים בדרך להכפיל את עצמם בהיקף המכירות, והיקף המכירות מענף מוצרי התזונה והבריאות ישולש. שנת 2020 היא לא שנה טיפוסית בשום מובן”.

Inner 620/130

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה