איפה למדו ההייטקיסטים שמרוויחים הכי הרבה?

נתוני משרד העבודה: בוגרי מדעי המחשב בטכניון, תל-אביב והאוניברסיטה הפתוחה מקבלים את השכר הגבוה בהיי-טק • מאגר הנתונים של משרד העבודה והרווחה, חושף את ממוצע השכר של העובדים בתחומי מדעי המחשב ואת שיעור התעסוקה הממוצע בקרב הבוגרים • ואיזה מוסד מוביל ברמת השכר בקרב בוגרים חרדים?

לימודים אקדמיים במגזר החרדי | צילום: באדיבות המצלם

התעסוקה במשרות מקצועות ההייטק כבר הפכה לשם נרדף למשכורות גבוהות ביחס לממוצע השכר בשאר המשרות במשק. אך גם בתוך הענף, קיימת הבחנה משמעותית בשכר בין העובדים בתחומים שונים ובין בוגרים ממוסדות לימוד שונים, ובין בוגרים מאוכלוסיות שונות. 

בימים האחרונים השיקו בזרוע העבודה של משרד העבודה והרווחה את אתר AVODATA (אתר, שעודנו בהרצה) המרכז מידע רב על תעסוקה שכר ולימודים. הנתונים בפרוייקט כוללים אינפורמציה על שכר לפי מקצועות, תחומי לימוד, הכשרות מקצועיות ומוסדות לימוד.

250/200 סייד בר + קובייה

בהשוואת שכר בין המוסדות האקדמיים שמלמדים תואר במדעי המחשב, עולה כי בוגרי הטכניון (כעבור 5 שנים מסיום הלימודים) מרוויחים בממוצע 37,100 ₪ לחודש, בוגרי אוניברסיטת תל אביב משתכרים בממוצע 36,600 ₪ לחודש ובוגרי האוניברסיטה הפתוחה משתכרים 35,700 ₪ לחודש בממוצע.

עם זאת, ממוצע השכר של בוגרי שאר האוניברסיטאות והמכללות נמוך בהרבה מממוצע השכר של שלושת המוסדות המובילים את טבלת השכר.

כך למשל, בוגרי הבינתחומי בהרצליה שנחשבת למכללה היוקרתית משתכרים 29,900 ₪ בממוצע לחודש לאחר 5 שנים מסיום הלימודים.

בנוסף, הנתונים חושפים גם את התפלגות התעסוקה בקרב בוגרי תואר ראשון במדעי המחשב.

לפי הנתונים, כמעט 90% מבעלי תואר ראשון במדעי המחשב נקלטו בתעסוקה בתחום.  67% מהבוגרים מועסקים בתכנות מחשבים, ייעוץ בתחום המחשבים ושירותים נלווים אחרים, 8% במחקר מדעי ופיתוח ועוד 5% בייצור מחשבים, מכשור אלקטרוני ואופטי.

בבחינה של מוסדות הלימוד למדעי המחשב הנפוצים בקרב סטודנטים חרדים, עולה כי פערי השכר בין הבוגרים אף גדל. 

Inner article

בעוד בוגרי האוניברסיטה הפתוחה במדעי המחשב מרוויחים בממוצע שכר של כמעט 36,000 ₪, בוגרי מכללת הדסה המפעילה את קמפוס שטראוס החרדי משתכרים בממוצע 23,800 ₪ לחודש ובוגרי המרכז האקדמי לב 18,200 ₪ לחודש – כך לפי אתר משרד העבודה והרווחה.

אולם יודגש ויובהר, שמספר החרדים הזכאים לתואר ראשון באוניברסיטאות הינו זעום. לצד נתוני נשירה גבוהים הקיימים בהן, יש להעיר כי לפי דו”ח הלמ”ס שפורסם לפני כחודש, בשנת הלימודים היוצאת מספר הבוגרים החרדים באוניברסיטאות עמד על 2% בלבד מכלל המסיימים – בעוד שבמכללות עומד על 22%.

כמו כן נתוני שכר אלו אינם כוללים פילוח בין שכר של גברים חרדים ונשים חרדיות. לפי דו”ח ההייטק החרדי לשנת 2020 לנשים חרדיות יש העדפה מובהקת לעבוד בסביבה מותאמת לחרדים ובמשרות אם, כך ששכרן נמוך יותר. בהתאם לכך ניתן לשער ששכרם הממוצע של גברים חרדים שלמדו במכללות גבוה יותר מהנתונים המופיעים בדו”ח.

Inner 620/130

מומלץ עבורך

2 תגובות ל: "איפה למדו ההייטקיסטים שמרוויחים הכי הרבה?"

  1. הסבר פשוט מאוד בוגרי הטכניון תל אביב והפתוחה לא מחפשים לעבוד בירושלים דווקא לעומת קמפוס שטראוס והמרז האקדמי לב
    בירושלים הרבה משרות הם ממשלתיות שם עובדים פחות שעות ומרווחיים בהתאם פחות כסף אם היית סוכם שת שעות העבודה +הפקקים לת”א ושעות עבודה + פקקים בירושלים יצא שמרווחים אותו דבר לשעה ההשוואה של השכר ברוטו לחודש מטעה

    מי שלומד באונברסיטה הפתוחה זה לרוב אחרי כמה שנות ניסיון במקביל לעבודה כך שאת זה צריך להחריג מהמחקר או למדוד שנות ניסיון כולל לפני תואר

  2. לא רק זה! להתקבל לטכניון זה ממש לא פשוט, ואלה שנמצאים שם הם העידית שבעידית, שכבר בהיותם סטודנטים מתנהל עליהם קרב מעסקים שרוצים לקלוט אותם לשורותיהם.

כתיבת תגובה