טירוף המחירים בטיסות לאומן – ח"כ כבל נרתם למאבק

מכל נציגי הציבור בכנסת מי שבחר להרים את הכפפה ולהלחם בשערורייה שנמשכת כעשור, כאשר מחירי הטיסות לאוקראינה מכפילים את עצמם במאות אחוזים לקראת ראש השנה, הוא יו"ר ועדת הכלכלה ח"כ איתן כבל שאמר "לא אקבל מצב של תיאום מחירים ועלייה כזו דרמטית במחיר, אמשיך לפקח כדי לוודא שאין כאן קרטל"

העיירה אומן לפני ראש השנה shutterstock

בשנים האחרונות הנסיעה לאומן בראש השנה אינה נחלתם של חסידי ברסלב בלבד. בכל שנה  יותר מ 30,000  נוסעים ממריאים מישראל בכדי לשהות בראש השנה בקברו של רבי נחמן בעיירה אומן, והאירוע אף מוגדר ע"י משרד החוץ כאירוע הכי גדול בהשתתפות ישראלים בחו"ל.

בדיון שהתקיים בועדת הכלכלה של הכנסת נחשף כי ייתכן וישנם תיאומי מחירים בין חברות התעופה לקראת ראש השנה, וכפועל יוצא מכך זה כבר כמה שנים שישנה עלייה מתמדת במחירי הטיסות לאומן.

box

במכתב שנשלח על ידי יו"ר וועדת הכלכלה של הכנסת, ח"כ איתן כבל, לממונה על ההגבלים העסקיים, מיכל הלפרין, נכתב כי "פערי המחירים בטיסות בין חודש ספטמבר בו חל ראש השנה, לבין שאר חודשי השנה מגיעים עד ל-600%. בעוד בימים רגילים כרטיס טיסה לאומן עולה כ-300 דולר, בראש השנה מחירו לא יורד מ-1000 דולר. לא ניתן להימנע מהמסקנה שחברות התעופה מנצלות את המצב להפקת רווח מופרז על גבם של הנוסעים.

תיאומי מחירים בקרב חברות תעופה לקראת מועדים עמוסים במיוחד אינה תופעה חדשה ונראה כי בעולם הרגולטורים כבר לא חוששים להתמודד איתה. רק לאחרונה פורסם כי הרגולטור הגרמני קנס את חברת התעופה לופטהנזה בעקבות זינוק מחירים חריג בטיסות בחג המולד."

במכתב שהשיבו לח"כ כבל טענו תחילה ברשות להגבלים עסקיים כי הדבר נובע מביקוש והיצע ומכך שישנן עלויות גדולות לטיסות הללו ואף ציינו כי הוגדלה הקיבולת לטיסות לשם ל-25,000 מקומות. ח"כ כבל לא הסתפק בתשובה וזימן את הממונה לפגישה בנושא. לאחר בדיקה נוספת של הממונה צפויים המחירים בראש השנה הקרוב לרדת זאת כתוצאה מהסכם שהשיגה רשות התעופה האזרחית עם רשויות התעופה האוקראיניות. הממונה מציינת במכתבה כי "יחד עם זאת, ככל שהמצב התחרותי לא יביא לירידת מחירים בראש השנה הקרוב, תידרש הרשות פעם נוספת לנושא במטרה להבטיח שיפור במצב התחרותי שיוביל למחירי טיסות נגישים והוגנים יותר לנוסעים לאומן."

יו"ר ועדת הכלכלה, ח"כ איתן כבל מסר: " לא אקבל מצב של תיאום מחירים ועלייה כזו דרמטית במחיר. אומר זאת באופן חד משמעי, אמשיך לפקח ולוודא שמחירי הטיסות  בראש השנה הקרב ובא ישתנו לטובה יהיו סבירים תוך קיום תחרות אמיתית. רמות המחירים בראש השנה בטיסות לאומן עפו לשמיים וממש לא רק מסיבות של ביקוש והיצע. חשוב להדגיש שהטיסות לאומן כבר אינן נחלה של קבוצה קטנה בחברה הישראלית אלא שהיום זה חוצה את החברה הישראלית."

side
Technion – inner

תגובה אחת ל: "טירוף המחירים בטיסות לאומן – ח"כ כבל נרתם למאבק"

  1. טוב מאוד הגיע הזמן שמישהו יעשה סדר הם עושקים את כל הנוסעים לאומן כל שנה וזה רק עולה המחיר . תודה

כתיבת תגובה