אי די בי תיפרד מישפרו בתמורה ל-850 מיליון שקלים

מגה אור בשליטת צחי נחמיאס במגעים מתקדמים לרכישת ‘ישפרו’ מנכסים ובניין שבשליטת איי די בי • ישפרו מחזיקה מרכזים מסחריים בהיקף של 139 אלף מ”ר בנוי ועתודות קרקע לא מנוצלות נוספות בהיקף גדול מזה

חצר המלון בעין כרם | צילום: אתר הדסה בייבי

בית המלון בהדסה – ‘הדסה בייבי’ בירושלים, עומד לעבור לחברת הנדל”ן המניב מגה אור, שבשליטת צחי נחמיאס, העוסקת בייזום והשכרה של מרכזים מסחריים ולוגיסטיים. הדסה בייבי, כמו גם מרכזי קניות אחרים ברחבי הארץ, שייכים לחברת ישפרו של ‘נכסים ובניין’, מקבוצת אי.די.בי שבשליטת אדוארדו אלשטיין.

מגה אור המפעילה בעצמה מרכזי קניות, רכשה לא מזמן, ביחד עם קבוצת ביג, את השליטה באפי נכסים (26%) לפי שווי של 1.25 מיליארד שקל. בנוסף רכשו השתיים את שרונה מרקט בתל אביב, מידי חברת גינדי החזקות ב-160 מיליון שקלים. מגה אור עצמה מתכוונת לרכוש ממרכוס וובר, גם את מניות השליטה בארנה גרופ, תמורת כ-2 מיליון דולר.

החברה המוגדרת כנזילה, ממשיכה בבולמוס הרכישות ועל פי הפרסומים, נמצאת על סף רכישת חברת המרכזים המסחריים ישפרו של נכסים ובניין, לפי שווי של כ-850 מיליון שקל. בהצעה זו גברה מגה אור, על פני קרן ריט 1, שהגישה גם היא הצעה לרכישת החברה. נדגיש, כי לאחרונה ישפרו נמחקה מהבורסה, לאחר שנכסים ובניין מקבוצת אי.די.בי פרעה את החוב למחזיקי האג”ח של ישפרו, באמצעות הלוואת בעלים שהוענקה לחברה באוגוסט האחרון על סך 120 מיליון שקלים.

נכון לסוף הרבעון, מחזיקה ישפרו בכ-139 אלף מ”ר של שטחים מניבים, במרכזי קניות הממוקמים בשורה של ערים בארץ, בתפוסה של 95%. לא כל המרכזים נחשבים איכותיים, ישפרו פלאנט בבאר שבע, מוגדרת כמקום שלא הצליח להתרומם. בחזקת החברה ישנן בנוסף, עתודות קרקע ברחבי הארץ וזכויות בנייה בלתי מנוצלות, בהיקף של 167 אלף מ”ר.

Inner article

בניגוד לניסיון מכירת החברה בשנת 2017, אז היה צורך בצמצום פירמידת אי.די.בי, כעת נראה שהמהלך נובע מהחלטה אסטרטגית של אלשטיין, לצאת מתחום הקניונים והמרכזים המסחריים, ולהתמקד בתחום המשרדים באמצעות גב־ים. בנוסף, על פי הערכות, מכירת ישפרו תעמיד לנכסים ובניין תזרים חזק.

בשלושת הרבעונים הראשונים של 2019, הציגה ישפרו NOI (הכנסות נקיות משכירות) מנכסים זהים של כ-57.8 מיליון שקל, לעומת כ-55.7 מיליון שקל בתקופה המקבילה. ההכנסות מהשכרת השטחים הגיעו ל־75.4 מיליון שקל, שמשקפים הכנסה שנתית של כ־100 מיליון שקל. הרווח הנקי של החברה עמד על 16 מיליון שקל.

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה