לאכזבת המורים החרדים: נדחתה תוספת 'אופק חדש' || ומה הצפי?

אכזבה עמוקה נכונה למורי הציבור החרדי בתשיעי לחודש, כשבתלוש המשכורת שקיבלו באיחור של למעלה משבוע ימים התמוססה הבטחת ה'אופק חדש', ומשכורתם נותרה נמוכה כשהייתה | בלשכת גפני מבטיחים בשיחה עם 'ביזנעס': "נילחם על זכותם"

משרד החינוך | צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

במהלך חודש אוקטובר ציפו מורי הציבור החרדי להתממשות ההבטחה בה הם יתווספו לתוכנית 'אופק חדש', ובכך יתוקן העיוות שנישל אותם עד כה מתוספת השכר המגיעה להם בצדק. 

למרות הציפייה, כפי שדיווח 'ביזנעס', ברגע האחרון הכל השתנה. עם פרוץ מלחמת 'חרבות ברזל' והתקציבים שהופנו לפתע למשאבים אחרים, הוקפאה התוכנית ללא כל הודעה חדשה והתקציב המובטח התמהמה מלהגיע. רשתות החינוך, שחישבו את השכר לפי התעריף החדש בכוונה להעביר את המשכורות בראשון לחודש כרגיל, ניצבו בפני דילמה: בלא תקציב לא ניתן להעלות את המשכורות. האם להעביר בזמן את המשכורת הנמוכה, ובכך למנוע תקדים שיחייב את האוצר משפטית להמשך רציף של 'אופק חדש' שתקציבו לא עבר לקופת הרשתות, או שמא להשהות את המשכורות ובכך ליצור לחץ על האוצר? 

עד התשיעי לחודש, סימן השאלה נותר עדיין באוויר. אך ביום חמישי האחרון הועברו המשכורות הקבועות ולמורים נכונה אכזבה כשקיבלו תלושי שכר הנמוכים בכ-25 אחוזים מהמגיע להם. נראה כי בעולם שבו המורה המצוי צריך לבחור בין משכורת הוגנת לבין תשלום משכנתא וקניית לחם וחלב – ההכרח החיוני הוא זה שקובע. 

"על פי המידע שבידינו, הרשתות הגדולות פנו לבית המשפט בבקשה לתת סעד ולפתור את הלנת שכרם של המורים", מוסרים ממשרד החינוך. "התקווה היא שבית המשפט יורה על מתן התוספת בהקדם כפי שסוכם. השר ביטון פועל ללא לאות על מנת שתוכנית אופק חדש תיושם במלואה, ואנו תפילה כי זה אכן יקרה בקרוב".

מלשכת יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני נמסר ל'ביזנעס' כי אכן, המשכורת הועברה בלית ברירה בתעריף הישן, אך לא כבו התקוות לעתיד. "אנו פועלים כל העת למען המורים בציבור החרדי", מוסר גורם בלשכה. "אנו לא עוסקים בהשערות לעתיד, אלא ממשיכים לפעול למען המורים כפי שמגיע להם על פי כל דין". 

האם הסאגה תימשך בחודשים הקרובים? קשה לדעת. עם זאת, משרד החינוך מרגיע כי כל עוד ההליך המשפטי קיים, לא יושהו המשכורות למורים, בתקווה שנושא התוספת יוסדר בטרם תינתן ההחלטה בביהמ"ש וההסכמים יכובדו.

7 תגובות ל: "לאכזבת המורים החרדים: נדחתה תוספת 'אופק חדש' || ומה הצפי?"

 1. איך החילונים אומרים, דרוס כל דוס, כשזה מגיע לחרדים מותר לדרוס אותם, ממש אפלייה, ועוד מתלוננים על החרדים כי הם שק איגרוף או חבטות,

 2. זה ממש מקוממם!!
  השינאה לחרדים עוברת כל גבול!!
  למה? מה שונה עובדי הוראה מהציבור החרדי לכללי?
  הם לא עובדים במסירות סביב השעון?
  להם אין משכנתה ?ילדים להאכיל?
  הגיע הזמן להרים את הכפפה ולהילחם על הזכויות שלנו!!!
  גפני ודרעי בואו ניראה אתכם .
  שאכפת לכם ממנו ומסדרים את העוול הזה.
  ולא להגיד בבחירות?עשינו ועשינו.
  בבקשה!!
  עכשיו תוכיחו את עצמכם.

 3. יש מלחמה, אין כסף, צריך לתעדף מחדש
  כולם צריכים להשתתף

 4. אני עובדת גם וגם – חינוך עצמאי ומשרד החינוך. ההשקעה של מורה בחינוך החרדי לעומת אחרת… אינה בהשוואה! ואילו התנאים של מורי משרד החינוך הם תותים ! כשאין כך בחינוך עצמאי. זו אפליה אמיתית וכואבת. ועל זה לא מדברים…. הסטיגמה של חרדים נצלנים הכי הפוכה במציאות!!!

 5. רק מעדכנת. למקרה שלא מספרים לכם מה קורה בארץ….היתה מלחמה!!!!!! בעלי עסקים לא קיבלו שקל כבר חודש וחצי. ילדים מסתובבים בלי לימודים בצפון ובדרום ולא מסדרים להם מסגרות ממשרד החינוך.
  חקלאים בצפון ובדרום קורסים.
  ילדים לא לומדים ימים מלאים ומס ובבים ברחובות ברוב הארץ.

 6. ממש לא מובן מה עניין אפליית עובדי החינוך החרדי שכבר ככה בקושי מצליח לגייס עודים/עובדות עם איכות עקב שכר נמות משמעותית מעבודות אחרות ומה שמקזזים למורי כלל הציבור מהשכר יקזזו גם למורים חרדים בעבור המאמץ המלחמתי אים הבנה למה צריך להתרים דווקא מגזר זה של מורים חרדים יותר ממגזרים אחרים בפרט כשההקצטה כבר עברה וועדת כספים ואנשים כבר עבדו חודשיים והוסיפו ש וקרעו מעצמם שעות למען תוספת השכר.
  מילה גם על החכים החרדים שעדיין לא הביאו חוק או הישג כלכלי אחד משמעותי [אולי אחד] למען חיבור הבוחרים ועדיין משתחווים לנתניהו ולכיסא שלו -נפלאים דרכי ההשגחה.

 7. לא לשכוח שבלי השגחה ופיקוח על הכספים אין על מה לדבר !!!!

כתיבת תגובה