אלה הפיצויים שיקבלו העסקים שנפגעו במבצע "מגן וחץ"

התקנות לתשלום פיצויים לעסקים בדרום שנפגעו במבצע "מגן וחץ" אושרו בכנסת | העסקים שייכללו בזכאות הם מ-7 ועד 40 ק"מ מהרצועה | שלשה מסלולים ירוקים הוצעו לעסקים שבאמצעותם יוכלו העסקים לקבל סכום קצוב מראש | ויש גם את המסלול האדום, המאפשר תביעה פרטנית

שיגור רקטות מעזה בפתח מבצע 'מגן וחץ' | צילום: עטיה מוחמד, פלאש 90

ועדת הכספים של הכנסת אישרה היום (ב') את התקנות שגובשו ברשות המסים, המסדירות את תשלום הפיצויים לעסקים הממוקמים עד 40 ק"מ מגבול רצועת עזה, ונפגעו כלכלית מההסלמה במצב הביטחוני במהלך מבצע 'מגן וחץ'.

על פי התקנות שאושרו, תקופת הזכאות לפיצויים היא החל מ-9.5.2023 ועד 13.5.2023 לעסקים מ-7 עד 40 ק"מ מהרצועה, ועד 15.5.2023 לעסקים עד 7 ק"מ מהרצועה. עוד לפי התקנות, הפיצויים ישולמו באמצעות 3 מסלולים ירוקים חלופיים: מסלול שכר, מסלול מחזורים ומסלול חקלאים.

כמובן, עסקים עד 7 ק"מ יוכלו לבחור לתבוע פיצויים באמצעות המסלול האדום שבתקנות הקבועות. על מנת להקל על עסקים אלו, הוחלט שבנוסף לאפשרות להגיש תביעה במסלול ה"אדום" הפרטני, תינתן אפשרות לעסקים אלו להגיש תביעה במסלול מחזורים ו/או שכר וזאת במקום תביעה פרטנית במסלול האדום.

תביעות של עסקים עד 7 ק"מ, במסלול האדום או במסלול מחזורים ו/או שכר יהיו ללא הגבלת סכום לפיצויים.

תנאי הכרחי לתשלום פיצויים לעסקים הוא תשלום שכר עבודה לעובדים שלהם.

עיקרי המסלולים הירוקים:

* מסלול שכר עבודה – בגין אובדן שכר עבודה המשולם לעובדים המתגוררים עד 40 ק"מ מהרצועה מוצע לקבוע סכום קצוב של 500 ₪ ליום עבודה לכל עובד. מסלול זה רלוונטי בשל היעדרות עובדים המועסקים במוסדות חינוך שנסגרו לפי הנחיות פיקוד העורף, הורים שנעדרו מעבודתם כדי להשגיח על ילדיו וכן עובדים עם מוגבלות ועובדים המתגוררים עד 7 ק"מ מהרצועה.

* מסלול מחזורים – בגין אובדן הרווחים של העסק לפי הירידה במחזור העסקות, בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד, ועד תקרת פיצויים של 625,000 ש"ח לעוסק. עסקים מענף המסחר והשירותים מ-7 עד 40 ק"מ מהרצועה לא יוכלו להגיש תביעה במסלול זה, כי לא הייתה להם הפסקת פעילות של יותר מ-7 ימים.

* מסלול חקלאים – פיצויים לפי מספר עובדים בשטח החקלאי וקרבתו לגדר המערכת.

לאחר פרסום התקנות ברשומות תפתח רשות המסים את האפשרות להגיש תביעות באתר רשות המסים ותיידע את הציבור על כך.

נזכיר כי בדיוני וועדת הכספים אישרה הוועדה לראשונה כי גם עצמאיים ומשפחתונים יהיו זכאים לפיצוי בגין שכר, בסך 500 ש"ח ליום לכל עובד שנעדר מהעבודה.

הוועדה גם הגדילה את תקרת הפיצוי המקסימלי במסלול מחזורים ל- 625 אלף ש"ח במקום 400 אלף שהיה במקור.

בנוסף, לדרישת הועדה הותאמה תקופת הפיצוי לאולמות האירועים על מנת שתאפשר פיצוי הולם בגין ימי ספירת העומר שבהם לא מתקיימים אירועים המוניים.

יו"ר ועדת הכספים משה גפני אמר היום, כי "תושבי העוטף העומדים בחזית מידי יום ובמיוחד בתקופות מבצעיות, זכאים לכל תמיכה אפשרית מהמדינה. פעלנו היום למטב את מתווי הפיצוים ונמשיך ונפעל לשיפור התנאים למען תושבי עוטף עזה".

כתיבת תגובה