אל תיחפזו למסקנות

סקירת השוק האמריקאי השבועית מאת מתן כהן

גשר ברוקלין | צילום: מנדי הכטמן, פלאש 90

אחרי שלקחנו הפוגה בשבוע שעבר על רקע ראש השנה שהגיע אלינו לטובה, וכתזכורת לסקירה מלפני שבועיים – דיברנו על פריצת השווא באזור שיא כל הזמנים שביצע השוק, כאשר פריצת השווא הזו קיבלה אישור והשוק ירד על לרמת ה–284.5 נק' בתעודת ה–SPY, אותה רמה שגם הזכרנו אותה כרמת תמיכה חשובה בסקירות הקודמות.

ועל מה המהומה שהייתה – הירידות האחרונות הגיעו עקב פרסומי המאקרו של תחילת השבוע שעבר ועל רקע חששות מהאטה כלכלית גלובלית, במיוחד לאחר פרסום סקר מדד ה–ISM במגזר הייצור, שהצביעה על ירידה לרמה של 47.8 נק'.

מדובר על חודש שני ברציפות שהמדד מתחת לרמת ה–50 נק' ולמלחמת הסחר והעלאות המכסים יש יד רצינית בדבר.

לאחר מכן, המדדים הגיעו לרמות תמיכות פסיכולוגיות וביום חמישי ראינו את שבירת השווא על רמה המוזכרת למעלה ואת העליות של האחוז וחצי ביום שישי, שהגיעו על רקע פרסום נתוני תעסוקה חלשים מתחת לצפי, שהגבירו את הסיבות להורדת ריבית נוספת כבר בישיבה הקרובה.

אך בכל זאת, כפי שאנחנו הספקנו להכיר את השוק בשנתיים התנודתיות שאנחנו חווים, כל דבר יש לקחת בעירבון מוגבל עם כוכבית.

אמנם נראה לעתים כאילו מישהו מציל את השוק בכל פעם כשהוא מגיע לרמות הנמוכות שלו, למרות כל סיבות המאקרו שיש לו על מנת לרדת, ומעלה אותו בחזרה. אך מצד שני הוא גם לא בדיוק מצליח לפצח את רמות השיא בצורה שהתרגלנו בשנים שבין 2009 ל–2018.

תעודת ה – SPY. פריצת השווא באינטרוול זמן יומי.

מבט על מחזורי המסחר ואנחנו נראה כי למרות העליות של ימי חמישי ושישי בשוק, לא מדובר בדיוק על קניות חדשות אלא יותר על מימושי סחורה. נתון שהוא יחסית הגיוני לעובדה שהמדדים ירדו כ – 6% לערך במהלך השבועיים האחרונים.

מבט גם על שחקני האופציות, ונראה את התנודתיות הגלומה (Implied Volatility), שעלתה חזק בימים האחרונים, כאשר תנודת המחיר של השוק החלה לרדת, הצביעו דאז על קניות פוטים רבים של המשקיעים, ובימי חמישי ושישי אנחנו רואים את התנודתיות הגלומה מתחילה לרדת עם מחזורים נמוכים יותר. נתון זה מעיד על מימושי הפוטים בסך הכל ועדיין לא על נקיטת עמדה אקטיבית של המשקיעים. לכן זהירות לא תזיק.

תעודת ה – SPY לצד ה – Implied Volatility בגרף העליון.

בהסתכלות שבועית על תעודת ה – SPY אנחנו מזהים את העצירה. אך לא מן הנמנע שהשוק ינסה לבדוק שוב את רמות השיא. גם אם יש משקיעים המייחלים לפריצת שיאים חדשים, יש לקחת בחשבון את רמות ה – 299 נק' ו – 300.5 נק' בתעודה שהן רמות פיבונאצ'י חשובות ל'ריטסט' שעלול לקרות.

Inner

 

בשורה התחתונה, אנחנו נכנסים שוב לתקופה תנודתית במיוחד לקראת הנתונים שלפנינו.

תעודת ה – SPY. אינטרוול זמן שבועי.

אג"ח וזהב

סימן היכר נוסף, למרות העליות של ימי חמישי ושישי, אנחנו רואים את הזהב שלא התרגש יותר מדי ודווקא המשיך את העליות האחרונות שלו.

זהב. דרך תעודת ה – GLD.

גם תשואות האג"ח הממשלתיות ל – 10 שנים המשיכו לרדת בחמישי ושישי. משמע, המשקיעים ממשיכים לרכוש אג"חים ארוכי טווח של 10 ו – 30 שנה, עקב החששות ממיתון וציפיות להורדת ריבית.

חשוב לציין, למרות התגובה של השוק ביום שישי לנתוני התעסוקה המאכזבים, שעלולים לגרום לחברי הפד לחשב מסלול מחדש ולהוריד שוב את הריבית, שוק האג"ח כבר מתמחר ממזמן את הורדות הריבית הללו, ל–3 עד 4 הורדות ריבית עד 2021 כולל.

תשואות האג"ח הממשלתיות ל–10 שנים.

מדד ה – VIX

אז אחרי הירידות האחרונות וה'פיק' שנוצל בצורה טובה על ידינו במדד הפחד, כאשר הוא זינק מרמות ה–13 נק' לרמות ה–22 נק', מנסה המדד שוב לחזור לרמות נמוכות יותר, כאשר הוא נסגר ב – 17 נק' ביום שישי.

סבירות גבוהה להמשך ההתמתנות במדד הפחד, מה שמעיד על הורדת סף הלחץ אצל המשקיעים. אנחנו נבדוק ניצול נכון של המצב במדד עצמו או דרך תעודות הסל המחקות אותו.

מדד הפחד. VIX

מאקרו

בגזרת ההודעות הכלכליות לקראת השבוע הקרוב, בסך הכל השבוע יהיה דליל בהודעות מהותיות אך ביום רביעי בשעה 21:00 שעון ישראל, יפורסמו להם הפרוטוקולים מישיבת הפדרל ריזרב האחרונה, אותה ישיבה בה הוחלט על הורדת הריבית בעוד כרבע אחוז.

פרסום הפרוטוקולים צפוי להשפיע על מהלך המסחר ויום רביעי ככל הנראה יהיה יום מסחר מנומנם, כאשר המשקיעים ימתינו בדריכות רבה לדעותיהם המלומדות של חברי הבנק המרכזי, בהקשר להמשך המדיניות הכלכלית של הבנק ולמצב הכלכלה הגלובלי בעולם ובארה"ב בפרט.

 

כל הנכתב לעיל הינו חוות דעת בלבד של הכותב ואין להתייחס לאמור כהמלצה לקנייה או למכירה של נייר ערך מסויים.

 

הכותב הוא מתן כהן, סוחר ומרצה בשוק ההון, אנליסט ומנכ״ל ״מארובוזו – מסחר מתקדם בשוק ההון״.

שאלות מקצועיות :

מייל : marubozuok@gmail.com

ערוץ ה – Youtube : https://bit.ly/2zkjCYi

דף הפייסבוק : https://www.facebook.com/marubozuok/

Inner

כתיבת תגובה